Ak obľubuješ slovenskú hudbu, máme pre teba niekoľko kapiel, ktoré sa ti možno zapáčia.
Hudba na Refresheri nie je vždy len rap. Ak sa bavíme o slovenskej hudbe, je jej celkom dosť - a s pokojným svedomím môžeme povedať, že kvalitnej. Hoci sa neťahá úplne do popredia, má dosť svojich fanúšikov a pritom vôbec nejde o žiaden underground - vystúpenia totiž častokrát majú aj na našich popredných festivaloch - Pohode, Grape, či iných.
Ak počúvaš len Kontrafakt, Separa, Logica či ďalšie mená súčasnej rapovej scény a chceš trochu obmeniť svoju hudbu v playlistoch, máme pre teba 10 kapiel, ktoré si zaslúžia tvoju pozornosť. Prirodzene, každá z nich je niečím jedinečná - či už lyricky alebo hudobne a hrajú všetko okrem rapu.
Billy Barman
Kapela, ktorá vznikla v roku 2008 spojením spevákov Juraja Podmanického (ex-Cliché) a Jozefa Vrábela (ex-Vetroplach), žne úspechy vďaka vtipným textom zo života. Na albume Dýchajúce obrazy sa ale poslucháč nevyhne melancholickejším skladbám, ktoré opisujú problémy dospievania. Pozorný poslucháč si všimne aj perfektné slovné hračky, ktoré hrajú v rámci textov silnú rolu.
Odporúčame skladby: Introvert, Absint, Mladým chýba vojna
Walter Schnitzelsson
Hoci majú Walter Schnitzelsson švédsky názov, sú rýdzo slovenskou rock 'n' rollovou kapelou. Jozef Rezník založil kapelu ešte ako technik skupiny Para a v roku 2013 vydali "šniclovia" svoj debutový album Fever. Trio má texty výlučne v angličtine a momentálne chystá materiál k ich druhému albumu, ktorý by mal vyjsť ešte na jeseň tohto roku.
Odporúčame skladby: This Night's Fever, Milion Years, Cut Your Hair
Nvmeri
Nvmeri je mathrockovou kapelou, ktorú spoznáš vďaka atypickým štruktúram či náhlym zmenám rytmu. Pred rokom im vyšiel druhý album s názvom I Don't Think So, ktorý znie veľmi živo. Vplyvným faktorom na ich tvorbu je černošská či gospelová hudba.
Odporúčame skladby: Cornerstone, Time to Shine, Short of Oxygen
Bad Karma Boy
Bad Karma Boy je alternatívnou kapelou, ktorá skladá prevažne popové, psychadelické skladby. Kapelu založil bývalý gitarista skupiny Para, Juraj Marikovič. Na konte majú tri albumy. Ten posledný, s názvom Prekrásny Nový Svet, je viac uzavretejším a osobnejším dielom kapely, čo sa odráža aj na hudbe. Druhý album Údolia a Kopce je zas viac chytľavejšou záležitosťou.
Odporúčame skladby: Palmy, Na dne rieky, Dunaj
Para
Hoci rádiá nechcú hrávať skladby tejto kapely až na Abstinenta, Para je perfektná poprocková partia, ktorá si predsa našla svojich priaznivcov. V prvom rade - ak chceš naozaj okúsiť Paru, určite choď na ich koncert. Je rozdiel počuť interpreta na albume a naživo. Kapela profituje práve zo živelnej energie, ktorou žiari frontman kapely Lasky. Len nedávno Para vydala dosku Našou krajinou. Album reflektuje stav našej krajiny, hoci bola vydaná pred onou tragickou udalosťou, ktorá otriasla celým Slovenskom.
Odporúčame skladby: Otec, Keď ťa stretnem, Prví poslední
Puding Pani Elvisovej
PPE je stálicou slovenskej hudby už niekoľko rokov. Popové skladby so zmesou tanečnej hudby, funky či disca sú zaručeným ťahúňom aj na festivaloch, kde sa doslova stage otriasajú v základoch. Príznačným hitmi sú songy Davaj het či Hopa Hopa, ktoré sú nestarnúcou klasikou. V súčasnosti kapela viac experimentuje s elektronickým zvukom a ich zatiaľ posledný album vydali v roku 2015 - volá sa Tektonická platňa.
Odporúčame skladby: Sisisisi, Davaj het, Eastie Boyz
Katarína Máliková
Katka Máliková je špecifickou skladateľkou aj speváčkou. Rearanžuje totiž ľudové piesne a popritom má aj autorskú tvorbu - tej sa však venuje viac a preto sa ti môže zdať, že niektoré jej skladby znejú ako ľudovky. Jej spev a zaujímavé klavírové a synthové kompozície naživo obohacuje jej ansámbel o flauty, husle, akordeón, kontrabas či bicie. Svoju tvorbu označuje ako world music, baroque či pop. Katka získala aj cenu Radio_Head Awards 2016 za Album roka, Debut roka a cenu v kategórii World music/Folk.
Odporúčame skladby: Pustvopol, Zrána, Dínom Dánom
Bulp
Bulp je elektronické súrodenecké duo v zložení Jana a Samo Štefancovci. Bulp sa vyznačujú jemnými ženskými vokálmi či záhadnou elektronikou, ktorá ťa dozaista rozknísa. Súrodenci mimochodom získali cenu Radio_Head Awards za najlepší elektronický album roka 2017, ktorým bol ich debut Yrsa.
Odporúčame skladby: On the Run, What is Worth, Yours
Korben Dallas
Korben Dallas je kapela, ktorú ťažko niekam zaradiť. Všeobecne však povedzme, že ide o rockovú kapelu, fungujúcu od roku 2010. Veríme, že ak sa započúvaš do hlasu Juraja Benetina (ktorého môžeš poznať zo spolupráce s Vecom), dozaista sa ti zapáči. Na to, že majú melódie ráznejšieho aj jemnejšieho rytmu, sú ich texty veľmi dospelé a na nič sa nehrajú.
Odporúčame skladby: Otec, Beh, 95
Fallgrapp
Poslednou kapelou v našom zozname je projekt Jureša Líšku, známy ako Fallgrapp. Fallgrapp tvoria elektroniku, ktorá sa vyznačuje zvláštnymi aranžmánmi a vďaka upokojujúcej atmosfére na koncertoch sa človeku môže stať, že sa na živom vystúpení doslova zasníva. Zatiaľ čo Jureš ovláda v kapele elektroniku, zvyšok kapely sa stará o perkusie, bicie, husle či synth. Silný hlas speváčky Nory Ibsenovej je už len čerešničkou na torte.
Odporúčame skladby: Akoby 1 & 2, Vlasy, Dym
Honorable mentions (čo sa oplatí vypočuť)
Purist, Papyllon, Tolstoys, Elections in the Deaftown, Felix, Diego, Says, The Ills, Talkshow, Saténové ruky
Sme na konci. Zapáčila sa ti niektorá zo spomínaných kapiel? Máš skupinu, ktorá sa nenachádza v tomto zozname? Daj nám o nej vedieť v komentároch.