Medzi spokojných zákazníkov služby Šťastné boty, ktorá sa venuje renovácii topánok, patrí napríklad raper Separ alebo Sajfa.
Staráš sa o svoju obuv a pravidelne svoje topánky čistíš? S najväčšou pravdepodobnosťou sa niekdajšia samozrejmosť akosi vytratila, "prinajlepšom" si vystačíme iba s práčkou. Kvôli tejto problematike sme si zavolali na rozhovor Borisa Belluša, hlavu projektu Šťastné boty, s ktorým začal spolupracovať Footshop v rámci svojej najnovšej služby renovácie tenisiek a topánok.
Ahoj, mohol by si nám na začiatok v krátkosti predstaviť projekt Šťastné boty?
Proces preberania zákazky a samotného vyčistenia je nasledovný. Zákazník prinesie svoju zašpinenú obuv do predajne Footshopu v Bratislave alebo v Prahe, kde ju preberie zaškolený personál, ktorý mu poradí s voľbou programu. Vypíše sa preberací protokol a prebehne platba. Footshop odovzdáva informáciu s fotodokumentáciou ohľadom znečistenej obuvi a tá putuje priamo do čistiarne a do rúk čističov zo samotných Šťastných bot. V spolupráci s Footshopom má zákazník na výber zo štyroch rôznych programov, ktoré si môže prezrieť na tomto linku.
Aký je rozdiel medzi domácou údržbou a prácou profesionála? Starajú sa podľa teba vôbec ľudia o svoju obuv?
Je to individuálne podľa toho, kto chytí kefku na čistenie a ako ju použije. Momentálne je už naozaj veľké množstvo preparátov na zakúpenie, avšak tých pár procesov od použitia vhodnej tvrdosti kefky podľa materiálu až po sušenie ich skôr odrádza. Aby som to zjednodušil, prirovnám to k procesu umývania auta. Každý, kto má rád svoje auto, nazýva jeho čistenie svojim hobby a vie sa oň šetrne postarať, umyť ho, navoskovať atď... Naša služba funguje ako keby na princípoch autoumyvárne, pretože nie každý je ochotný venovať svoj čas na údržbu, alebo si nie je istý svojimi schopnosťami.
Myslíš že to bolo v minulosti samozrejmosťou, ktorá sa akosi vytratila? Naši dedkovia mali napríklad v zásobe krém a kefu na topánky, avšak dnešní mladí ľudia starostlivosť o svoju obuv neberú ako niečo samozrejmé.
Áno, myslím si, že to bolo v minulosti remeslo, ktoré fungovalo v určitých dobách a kruhoch. Naši dedkovia a možno aj pradedkovia mali túto výbavu ako povinnú a nebolo im to jedno. Bolo to o výchove a zásadách. V minulosti sa ľudia so špinavými topánkami automaticky radili do nižšej vrstvy a neboli v spoločnosti akceptovaní.
Pravdou je, že sa vymenili klasické lakovky za tenisky, ktoré kedysi neboli na dennom poriadku, ale to je údel doby a to čo prináša. Tak, ako sa postupne vrátilo remeslo holiča (barbera), pevne veríme v to, že si aj táto služba postupne nájde svoje neodmysliteľné miesto. Ako sa vraví, čo je dobré, to sa vráti.
Aké nástroje a prípravky odporúčaš pre starostlivosť o obuv pri domácich podmienkach? Vystačí si majiteľ tenisky s obyčajnou zubnou kefkou? S akými najčastejšími chybami sa môžeme stretnúť?
Na svete je veľa receptov na škvrny a znečistenia ešte z čias našich starých mám. Ocot, sóda bikarbóna atď… Pre jednoduchú očistu povrchového znečistenia ale odporúčame zakúpiť sadu CREP Protect. Ak majiteľ vie čo a ako robí, pokojne si so zubnou kefkou poradí. Ak nevie, radšej nech sa o nič nepokúša, pretože tieto pokusy nemusia byť pre topánku prospešné.
Na záver by sme sa ťa chceli už iba spýtať, s akým najextrémnejším prípadom premeny si sa vo svojej práci stretol? Alebo to boli vari tvoje vlastné topánky?
Z hľadiska obtiažnosti sme sa stretli hneď s dvoma obzvlášť extrémnymi prípadmi. Prvým boli červené Timberlandy, ktoré boli výrazne obliate alkoholom. Obtiažne to bolo z hľadiska materiálu topánok a taktiež kvôli tomu, že alkohol bol na topánke niekoľko týždňov, čo mu vytvorilo skvelé podmienky na usadenie sa. Každopádne, vhodne zvolená kefka a preparáty nás priviedli ku krásnemu výsledku.
Ďakujeme ti za rozhovor a prajeme príjemný zvyšok dňa.