John v Sýrii využil skúsenosti a taktiku z Call of Duty.
Odborníci z času na čas vyhlásia, že počítačové hry spôsobujú v ľuďoch väčšiu mieru agresivity, avšak v prípade mladého Američana poslúžili oveľa lepšie. Stále iba 24-ročný John Duttenhofer pracoval v Spojených štátoch amerických ako zákaznícka podpora a po tom, čo neustále čítal o situácii v Sýrii, dostal chuť zájsť tam osobne a zabojovať proti teroristom z ISIS.
John povedal, že nemal chuť zdieľať jednu planétu s ľuďmi túžiacimi po návrate do stredoveku, a tak rozmýšľal nad tým, ako by sa vedel najlepšie pripraviť na boje v ďalekej krajine. Napokon niekoľko týždňov pred odchodom do Sýrie začal hrávať Call of Duty a sám uznal, že hra ho najlepšie pripravila na to, čo zažíval v bojoch proti ISIS. Hru hrával pravidelne až 13 hodín denne a získal z nej základy narábania so zbraňami, ale naučil sa aj detaily o rôznych vojenských stratégiách.
V Sýrii následne bojoval po boku kurdských jednotiek a aj keď sa mu osobne nepodarilo zastreliť ani jedného príslušníka ISIS, viackrát sa stal svedkom smrtiacich striel zo zbraní jeho kolegov. Svoje dni trávil spoločne s kolegami v budovách a stanoch, aby potom v noci mohli vyjsť do ulíc a zahnať snajperov z ISIS.
John priznal, že pred odchodom do Sýrie sa ho rodičia snažili presvedčiť, aby neodchádzal, ale sami zistili, že by mu v tom nemali brániť, pretože by sa na nich iba nahneval. Po návrate domov mu našťastie nehrozí žiadna právna dohra, pretože dobrovoľnícka činnosť po boku Kurdov nie je trestná, a tak je John šťastný, že sa dostal naspäť v zdraví.
Maybe we were looking at violence in video games the wrong way! Kudos to this man!https://t.co/5OPsJWgCrT
— Jared Marangolo (@2_jmango) 23. února 2018