Utorok 22. 5. 2018 meniny má Júlia, Juliana

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: commons.wikimedia.org/Korea.net

Sneh videl po prvý raz pred dvomi rokmi a lyžovať sa učil podľa YouTubu. Športovec z exotického raja je najväčšou senzáciou olympiády

Aj keď finančne je na tom doteraz suverénne najhoršie, šťastnejší ešte nebol.

10. február 2018, 10:54
10. február 2018, 10:54

Aj keď finančne je na tom doteraz suverénne najhoršie, šťastnejší ešte nebol.

Najväčší športový sviatok, teda zimná olympiáda, ktorá sa tentoraz koná v juhokórejskom Pjongčangu, už odštartovala. Senzáciou na nej je rozhodne aj mladý športovec z exotickej Tongy. Pita Taufatofua bude súťažiť v bežeckom lyžovaní.

 

Pita Taufatofua z Tichomoria môže byť ľuďom známy ešte z letnej olympiády v Riu pred dvomi rokmi, kde súťažil v taekwonde. Na otváracom ceremoniáli sa ho nedalo prehliadnuť, polonahý športovec mal na sebe tradičnú sukňu a telo mal natreté kokosovým olejom. 

 

 

Bez trička, opäť len v tradičnej sukienke, sa Pita ukázal aj na tohtoročnom otváracom ceremoniáli. Úsmev z tváre mu nezmizol ani napriek tomu, že v Južnej Kórei je extrémna zima. A hoci ostatní boli zababušení, Pita sa nedal a svoju vlasť reprezentoval len sporo odetý a obutý iba v „žabkách“. 

 

Sneh videl po prvý raz pred dvomi rokmi a lyžovať sa učil podľa YouTubu. Športovec z exotického raja je najväčšou senzáciou olympiády

 

Pred dvomi rokmi svojimi výkonmi na letnej olympiáde neohúril, prehral už v prvom kole. Tentoraz to skúsi na lyžiach, hoci sneh videl po prvý raz len pred dvomi rokmi. Stal sa tak prvým Tonganom v histórii, kto sa zúčastnil na letných i zimných olympijských hrách. V  Pjongčangu sa predstaví v pozícii bežca na lyžiach. 

 

„Po Riu som sa rozhodol nájsť najťažší možný šport, pretože som potreboval novú výzvu,“ cituje ho BBC. Jeho cieľom bolo kvalifikovať sa za rok, no pochvaľuje si, že nebol naňho vyvíjaný taký tlak ako na iných športovcov. „Dosiahol som to, čo som si stanovil,“ zhodnotil spokojný Pita. 

 

 

Kvôli tomu, že sa dal na lyžovanie a urobil všetko preto, aby mohol štartovať na olympiáde, obetoval veľa, vrátane peňazí. „Finančne som v najhoršej pozícii, v akej som kedy bol, no zároveň som najšťastnejší,“ vyhlásil. Potrebné finančné prostriedky musel zbierať pomocou crowdfundingu i sponzorstva, no stále nie je za vodou.

 

 

Pritom nie tak dávno mohlo byť všetko inak. Naolejovaný krásavec z letnej olympiády zaujal modelingové agentúry i dôležitých ľudí z Hollywoodu. Ponuky sa mu len tak sypali, no on si vybral náročnejšiu cestu - naučiť sa šport, aký je v krajine v južnom Pacifiku nevídaný. Okrem toho, že je olympionik, pracoval roky s deťmi zo znevýhodneného prostredia, no i naďalej túži ľudí motivovať a inšpirovať. On sám je dôkazom, že keď sa chce, dá sa dosiahnuť aj nemožné. V prípade Pitu napríklad naučiť sa lyžovať tak dobre, aby mohol ísť na olympiádu.

 

Kvôli tomu robil veci, aké si pomerne ťažko predstaviť. Na nohy si napríklad pripevnil drevené dosky a behal na nich po piesočnatých plážach. Večery trávil sám doma pozeraním videí na YouTube, aby zistil, ako lyžujú najlepší lyžiari na svete. Schudol 15 kíl a drevené dosky vymenil za kolieskové lyže. Pita tak našiel ďalší spôsob, ako sa priblížiť k svojmu cieľu.

 

 

Minulý rok trénoval a učil sa umeniu bežeckého lyžovania na severnej pologuli. Teploty tam dosahovali tiež 25 stupňov, ako je priemerná teplota v Tonge, ibaže v mínusových hodnotách. Okrem drastickej klímy musel Pita zvládnuť ubytovanie v biednych podmienkach, strava tiež nebola o nič lepšia. Väčšinou jedol to isté - cestoviny s tuniakom. Dovoliť si mohol len jeden pár lyží. Na olympiádu sa mu napokon podarilo kvalifikovať na posledných možných pretekoch na Islande.

 

 

„Pred rokom mi všetci hovorili, že je to nemožné. Ale keď prídete z Tonga alebo tichomorských ostrovov, nevidíte veci rovnako, nič nevidíte ako nemožné. V tomto smere sme veľmi pozitívni a vynaliezaví. Sme rozvíjajúca sa krajina a snažíme sa nájsť spôsoby, ako uspieť,“ vyjadril sa Pita, ktorý už teraz nevylučuje, že sa opäť ukáže na letných olympijských hrách v roku 2020. 

 

 

 

 

 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia2 komentáre
Diskusia je len pre prihlásených
2 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Tomino Bláha13. február 2018, 10:33

Frajer, nepotřebuje tolik masérů, psychologů a ostatních co se kolem toho točí. Jde si za svým a i když nevyhraje, věřím že u mnoha vyhrál.... a o tom by měla celá olympiáda být...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ariana Svestakova12. február 2018, 15:33

Tento clovek si zaslouzi velke uznani a obdiv, je skutecnym dukazem toho,ze pokud clovek chce neco dokazat ,tak to jde uskutecnit pres vsechny mozne prekazky.....je vyjimecny a verim,ze pro mnohe lidi je prikladem toho ,jak zvladnout a splnit svoje touhy a sny. Preji tomuto sympatickemu mladikovy at mu jeho usili a vytrvalost prinese ovoce. Hodne stesti

0 Odpovedať · Nahlásiť
Najčítanejšie