AI dobýja svet. A nie, nehovoríme tu iba o manuálnej práci.
Predstavte si, že dáte inteligentnému stroju všetky dostupné podrobnosti súvisiace s určitým súdnym prípadom a on vám vzápätí prezradí, ktorá z dvoch strán má najvyššiu pravdepodobnosť, že daný prípad vyhrá. A hoci je pred nami ešte niekoľko rokov náročného vývoja, vďaka ambicióznemu projektu partičky nadaných študentov práva z prestížnej univerzity Cambridge, vrátane Slováka Jozefa Maruščáka, sme opäť o krok bližšie k podobne pokročilej forme umelej inteligencie. Ich AI softvér CaseCruncher sa ako jediná neživá entita zúčastnil nevídanej súťaže a nakoniec aj zvíťazil.
AI fought the law, and won https://t.co/x2KglHtGwb
— TNW (@TheNextWeb) November 2, 2017
Sily si porovnával s viac ako stovkou skúsených právnikov z Londýna, a to v predvídaní rozhodnutia finančného ombudsmana, či povolí alebo zamietne podiel z niektorého zo stoviek prípadov. Všetky do jedného sa však týkali nesprávného predaja poistenia ochrany pohľadávok (alebo aj PPI), píše web BBC. Súťažiacim sprístupnili iba základné fakty, na základe ktorých potom poskytli 775 predpovedí.
Presnosť CaseCrunchera dosiahla obdivuhodných 86,6 %, zatiaľ čo presnosť živých právnikov iba 66,3 %. Problém ale tkvie v tom, že softvér musí mať jasne definovanú otázku. V opačnom prípade by človeka v otázke presnosti viac ako určite neprekoval, čo znamená, že si musíme počkať na schopnejšiu umelú inteligenciu, ktorá dokáže porozumieť kontextu bez ohľadu na aktuálne podmienky. Čiže podobne ako jeden z nás.
Jedného dňa preto môžu podobné výdobytky digitálnej éry asistovať a pri niektorých príležitostiach dokonca aj zastupovať odborníkov na právo.
The robot #lawyers are here and winning - BBC https://t.co/PE6RJNfmBq #legaltech #ai #KI #law
— Paul Nemitz (@PaulNemitz) November 2, 2017