Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 18. 1. 2020 meniny má Bohdana

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Refresher - Rozhovory
1
Tomáš Blahuta
23. november 2017, 8:29
Čas čítania: 7:27

Miluje filmárčinu a stihol už navštíviť aj štúdio Caseyho Neistata. Bača chce na YouTube najmä vzdelávať

Tvorba na červenej sociálnej sieti nemusí byť na jedno kopyto. Svetlou výnimkou je mladý Popradčan s veľkými ambíciami. Stihol spolupracovať na filme i tvoriť interaktívne videá s edukatívnym charakterom.

Tomáš Blahuta
23. november 2017, 8:29
Čas čítania: 7:27
Miluje filmárčinu a stihol už navštíviť aj štúdio Caseyho Neistata. Bača chce na YouTube najmä vzdelávať
Zdroj: Miroslav Bača
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Točiť videá a vešať ich na internet sa zdá byť jednoduchou činnosťou, no nie vždy je tomu tak. Najmä, ak do svojich výtvorov dávate kúsok srdca a každý detail vypracujete poctivo. A práve podobným štýlom nahráva svoje videá na YouTube aj Miroslav Bača, známy predovšetkým ako youtuber Bača. Svojou kvalitnou tvorbou sa poľahky radí k tomu najlepšiemu, čo na Slovensku máme. A preto sme sa ho rozhodli vyspovedať. Čo robil počas školy, ako využil svoje skúsenosti s tvorbou videí a čo plánuje? Viac nižšie.

 

Ahoj, Bača! Ako vidíme, nedávno si hojne cestoval a určite máš kopu zážitkov. Začnime ale inak. Si chalan z mesta pod Tatrami, Popradu, a tvoje meno je známe aj v YouTube komunite. Čo si však robil ešte predtým, ako si sa začal podrobnejšie zaoberať spomínaným „jútubom“? Ako vyzeral tvoj život počas základnej školy?

"Ach, staré dobré časy.." Nemôžem toto obdobie nazvať inak. Väčšina mojich spolužiakov trávila čas spoločne v uliciach Popradu. Avšak ja, v tom čase zanietený downhill cyklista, som buď navrhoval za svojím stolom modely bicyklov a áut alebo animoval svoje prvé animácie z Lega na tatkov mobil - na ten čas, prevratne využitá možnosť pozastavenia videa. Písal sa rok 2005, mal som deväť rokov.

 

Miluje filmárčinu a stihol už navštíviť aj štúdio Caseyho Neistata. Bača chce na YouTube najmä vzdelávať

 

Čo ťa priviedlo k filmovaniu a tvoreniu videí? Každý sme mali ku svojim koníčkom a záľubám nejaký prvotný impulz, aký bol ten tvoj?

Prvotný impulz bolo vymýšľanie spomínaných domácich videí. Záľuba pokračovala na základnej škole, kde motiváciou k tvorbe humorných videí boli vždy spolužiaci a každodenné situácie.  Neskôr školský krúžok vedený šikovným človekom a učiteľom, ktorý mi ukázal cestu umenia. Po odchode do hlavného mesta boli zase mojím už právoplatným impulzom učitelia animácie a 3Dčka, ľudia z praxe a postprodukčných štúdií Tomáš Danay a Ján Drobny.

 


 

Stredoškolské časy si sa rozhodol stráviť v našom hlavnom meste. Prečo práve tam? Ako vyzeral tvoj študentský život?

Poprad je úžasné mesto, ale ako mnoho miest na Slovensku trpí nedostatkom možností pre mladých filmárov. Túžba po filmárčine však bola silná. Bratislava ponúkala možnosť širšieho uplatnenia, a preto  moja cesta viedla práve tam. Bol som rád, že mi zriaďovateľka strednej umeleckej školy  umožnila študovať animovanú tvorbu. To bol odrazový mostík mojej cesty. Poprvýkrát som odišiel od rodiny, žil na internáte, spoznával "veľké mesto" a nových úžasných ľudí.

 

Ako si sa spoznal s Danom Štrauchom, Peťom Popluhárom a ďalšími známymi slovenskými youtubermi? Ako vyzerali vaše vzťahy v začiatkoch?

Môj študentský život sa od tých ostatných líšil možno iba tým, že cesta osudu ma zamotala v pavučine slovenskej youtubovej scény. Našu školu prezývajú aj rodiskom "youtuberov".  Tam som stretol  spomínaného Dana (Goga), taktiež  napríklad aj Dušana (Duklock). Spolu s nimi som trávil veľa času v ich prostredí a niečo som sa priučil z youtubového almanachu. To viedlo ku spoločnej tvorbe alebo akciám, kde som veľmi rýchlo spoznal celú komunitu. V tých časoch nastalo aj osudové stretnutie s Peťom Popluhárom.

 

 

Ak sa nemýlime, iným  youtuberom občas aj vypomáhaš. Akou formou? Získavaš pri tom aj nejaké nové zručnosti, skúsenosti?

Som študentom vysokej školy muzických umení v odbore špeciálne efekty a kamera. Preto netrpím nedostatkom schopností vo video priemysle. Tie sa snažím posunúť do nášho internetového sveta prostredníctvom mojej tvorby alebo tvorby mojich kolegov. Pomoc s natáčaním, strihom alebo postprodukciou je pre mňa takmer na dennom poriadku a je mi cťou ju vykonávať. Rôznorodosť situácií  a skúška „naučeného“ v praxi  ma posúva ďalej. Sú to zaujímavé skúsenosti.

 

Kto je tvojím YouTube vzorom a prečo?

Je to bezpochyby Newyorčan Casey Neistat. Momentálne je obrovskou celebritou a vzorom pre veľa ľudí , ale ešte v čase, keď Slovensko toto meno nepoznalo, som si podľa jeho custom návodov upravoval slúchadlá. Videl  som v ňom obrovský vzor. Jeho prístup k práci, odhodlanie, osobné presvedčenie, systém a hlavne vytrvalosť... ide o atribúty, ktoré by som chcel mať. A budem mať.

 

 

Bol si teraz v dvoch európskych krajinách. Začnime chudobnejšou. Ako by si zhrnul svoj dovolenkový pobyt v Albánsku, čo ťa na danej krajine najviac prekvapilo? Ako si si ju užil? Väčšina Slovákov má predstavu, že ide o bohom zabudnutý kút plný zločincov a chudobných ľudí...

Keď mi mamka zavolala, že s celou rodinou ideme na dovolenku do Albánska, bol som skutočne rozrušený. Nesmierne som sa  tešil ,že tento "bohom zabudnutý svet" preskúma aj moje oko cez objektív. V Albánsku som už bol, očarilo ma aj poprvýkrát. Nesklamalo ma ani druhýkrát. Ba čo viac, prekvapilo! Nesmierne srdečný a pohostinní Albánci ma za pár dní dokázali presvedčiť,  že aj napriek ich drastickej histórii sú priebojní a chcú sa vo svete ukázať ako právoplatná krajina hodná návštevy.

 

 

A ešte Holandsko. Prečo si šiel práve tam? Čím sa tamojší život a ľudia líšia od Slovenska?

Výberu Holandska predchádzali dve situácie. Moji najbližší kamaráti v spojení s psychohygienou v rámci môjho častého sedenia za PC. Potreboval som manuálnu prácu a iné prostredie na regeneráciu mysle. Podarilo sa mi spojiť príjemné s užitočným. Práca šľachtí telo i dušu a Holandsko šľachtí poctivo. Zásadný rozdiel medzi Slovákom a Holanďanom je v prístupe a vyžarovaní. Holanďan sa vždy usmieva. Nezáleží, či je práve šťastný alebo stojí druhú hodinu v rade na pošte. Sú to veľmi otvorení a pozitívni ľudia.

 

 

Známy je aj tvoj interaktívny projekt o Poprade. Čo ťa k nemu doviedlo? Určte nešlo o jednoduchú záležitosť.

Interaktívne pokusy na YT scéne už boli. Ja som však chcel ponúknuť a „odsledovať“  hlavne mladších YT fanúšikov, či by prijali edukačné videá. Snažil  som sa spojiť video platformu so vzdelaním a zábavou.  Téma Poprad bola samozrejmosťou. Viem si predstaviť tieto podklady ako moderné, aktuálne študijné prostriedky. Táto hra mala dobré ohlasy. Viem si predstaviť vizualizovať  takto rôzne mestá. Možno prídu ďalšie v rámci výtvarného, či hudobného umenia.  Nápadov je veľa. Tento vznikol pri rodinnom brainstormingovom  obede. Bol v podstate výsledkom rozhovoru dvoch generácií, ktorý mal dokázať jednej z nich, že YT scéna vie prijať aj edukačné videá.

 

Ako vidíš svoj YouTube kanál o, dajme tomu, 2 roky? Čomu by si sa chcel najviac venovať? Čo plánuješ?

Môj ciel je jednoznačný - zabaviť človeka spôsobom, kedy by si pri úprimnom smiechu neuvedomil, že sa práve pozeraním YT videa niečo naučil. Na Slovensku je náročné robiť kvalitnú tvorbu, avšak existujú cesty, ako sa k ľudom dostať. Viem si predstaviť,  že v rámci dvoch rokov precestujem rôzne krajiny, vrátane rôznych kútov nášho Slovenska a ponúknem tým, ktorí o to budú mať záujem - svoj pohľad, svoj názor, svoje video, svojím prevedením. Chýbajú mi k tomu, už len sponzori. 

 

 

A čo život mimo červenej sociálnej siete? Akým smerom sa chceš uberať? Ak by jedného dňa YouTube zmizol, čo by si robil?

Napriek všetkému je pre mňa YouTube iba koníček.  Nikdy som nechcel a ani nechcem vkĺznuť do pozície povinných videí. Je radosť natáčať a strihať vtedy, keď máte chuť a nie, keď  „musíte“ a očakáva sa to. Študujem na vysokej škole a to je cesta, na ktorej chcem zatiaľ ostať. Vysoká škola mi ponúka veci, o ktoré sa zaujímam. Vďaka tomu pracujem, či už vo veľkých postprodukčných štúdiách alebo v slovenskej televízii. To je to,  čo milujem a čím sa chcem živiť - filmové umenie. V rámci tohto smerovania mám založenú svoju spoločnosť  Lens Europa, v ktorej ponúkam svoju tvorbu.

 

Bača a film. Chcel by si sa niekedy angažovať vo filmovom priemysle?

Čím skôr! Už budúci rok vyjde môj prvý oficiálny krátkometrážny film a bolo by pre mňa obrovskou cťou uvidieť moju prácu na filmovom plátne vo veľkom kine.

 

New York je vo svete zvučným pojmom. Nie každý má príležitosť ho navštíviť, no tebe sa to podarilo. A čo vyše, bol to tvoj sen a jeho scenérie si uzrel prvýkrát. Ako dlho trvala príprava na cestu? Mal si aj obavy z letu či všakovakých komplikácií, ktoré mohli nastať?

Vzhľadom k mojej práci sú komplikácie to, čo na práci s kamerou najviac milujem. S Peťom sme sa pripravovali pol roka a milujeme výzvy, pokaziť sa mohlo všetko. Nemávam obavy z komplikácií - rýchlosť môjho konania pri jeho riešení určuje moju kvalitu.

 


 

Keď si pristál a prvýkrát položil nohy na americkú pôdu, čo si vtedy prežíval a nad čím si najviac rozmýšľal?

Videl som pred sebou 9-ročného seba. Dvanásť rokov snívania sa vstupom na americkú zem stalo skutočnosťou a pocity sa vyšplhali na mieru, ktorú len ťažko opísať slovom či vetou.

 

Premýšľanie nad scenárom druhého pokračovania paródie na Neistata muselo zabrať nemálo dní. Ako a kedy sa zrodila myšlienka, že spoločne s Peťom Popluhárom sa vydáte rovno do jeho mesta a budete točiť tam?

Myšlienka sa stvorila, ako inak, pri poldecáku dobrej slovenskej pálenky. Trvalo to dokopy pol roka. Nespočetné množstvo hodín pripravovania, množstvo peňazí a energie. To je však to, čo nás na tom baví. Je mi jasné, že si týmto užívam staré dobré časy.

 

Celé hodiny ste ho čakali pred jeho štúdiom. Zrazu sa však zjavil, prehodili ste pár slov a odišiel. Čo prežíva človek, keď takto zblízka stretne svoj dlhoročný idol?

Trasie sa. Nie ako na maturite alebo v bratislavskej MHD... človek sa snaží byť prirodzený a nedávať najavo svoje pocity, ale ono to nejde. Ostali sme v nemom úžase, ale nemohli sme stratiť duchaprítomnosť,  museli sme sa pripravovať a točiť ďalej!

 

 

Po prvotnom stretnutí však znova prišla neistota. Neodpovedal, neozýval sa a čas sa krátil. Nakoniec to však vyšlo. Opíšeš nám prosím ten krásny moment, keď si vstúpil ako jeden z prvých Slovákov do jeho štúdia? Očakávali ste, že sa vám podarí dostať až tam?

Čakaním sa naše bujné predstavy rúcali ako domčeky z karát. Posledný deň sa neistota dala krájať. Ale naša silná motivácia nám dávala nádej. Potvrdenú odtlačkom mojej topánky na jeho podlahe. Nedá sa to opísať, ste na mieste, ktoré milujete, viete že sa tam len tak nikto nedostane, cítiť atmosféru jeho štúdia, nahliadnuť bezprostredne na jeho pracovné tempo, jeho krátke, ale efektné rady. Je to malý krok pre človeka, ale veľký pre youtubera!

 

A čo samotný New York? Ako sa ti páčilo mesto? Vieš porovnať americký životný štýl s tým slovenským?

To je na ďalší rozhovor. Bol som tam krátko, ale v mojom vnímaní rezonuje rozdiel, ktorý tvorí  čas. V New Yorku plynie omnoho rýchlejšie ako ten náš. Ak zastanete v tomto meste, už ho nedobehnete. New York sa s nikým nekašle.

 

 

Určite nebola núdza o zážitky, vtipné príhody či nervy prinášajúce situácie. Ktoré stoja za zmienku?

Som rád,  že som mohol každý tento moment zaznamenať na videá,  ktoré vydávam aktuálne na svojom kanáli The Bača. Zážitkov je množstvo! To, čo kamery nevideli, je moment, kedy sa úplne dobre nepodaril záber s grcaním v lietadle. Obsah Peťových úst, ktorý mal skončiť v sáčku, odrazu plával v rádiuse jedného metra v lietadle. Verte mi, podať slečne letuške štyri plné sáčky "niečoho" nebolo nikdy vtipnejšie. Keď si po výlete v New Yorku prišiel späť na Slovensko, po dlhom čase si zaľahol do vlastnej postele. Čo sa ti v prvú noc po úspešnom „tripe“ mihalo hlavou? "Všetko, čo človek robí od srdca, má zmysel.... prečo sakra ale postel, na ktorej ležím, nie je v New Yorku"?

Ak chceš sledovať Bačove aktivita aj v budúcnosti, určite si ulož nasledujúce odkazy. V prvom rade je k dispozícii Instagram so živými vysielaniami a aktualitami, no Bača sa rád vyrozpráva aj na Twitchi. A samozrejme, YouTube kanál nesmie chýbať.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
30
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.