Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 6. 8. 2020 meniny má Jozefína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
0
Michal Beňo
4. február 2017, 17:54
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Obliehanie Jeruzalemu (70 n. l.) : Smrť 1 100 000 ľudí v sutinách posvätného mesta

Spečatenie prvej židovskej vojny.

Michal Beňo
4. február 2017, 17:54
Obliehanie Jeruzalemu (70 n. l.) : Smrť 1 100 000 ľudí v sutinách posvätného mesta
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Keď Židia žijúci v provincii Judea v lete v roku 66 chceli poukázať na hospodársky a náboženský útlak rímskeho správcu Gessia Flora, určite netušili, aké katastrofálne následky to bude pre nich mať. Sťažnosti postupne prerástli  ku krvavým represáliám, ktoré vyústili do vzbury Židov a k takzvanej prvej židovskej vojne. Tá skončila  spustošením ich dodnes posvätného mesta Jeruzalem a predovšetkým ich najposvätnejšej stavby chrámu.

 

Všetko sa začalo nepremysleným činom rímskeho správcu Flora, ten vybral z chrámovej pokladnice sedemnásť talentov s odôvodnením, že tieto peniaze patria cisárovi. Čin prefekta vyvolal protesty židovského obyvateľstva. Židia poukazovali na absurdnosť situácie a znesvätenie chrámu, a preto odpovedali rovnakou absurditou. Po uliciach nechali kolovať košík, predstierajúc, že  zbierajú peniaze pre prefekta, akoby bol žobrák.  Urazený Florus dal vojensky rozohnať tých, čo ho takto zosmiešnili, pričom nechal pobiť tisíce neozbrojených obyvateľov mesta. Ich vodcov - rímskych občanov dokonca v rozpore s rímskym právom odsúdil na ukrižovanie. Jeruzalem a s ním postupne celá rozhnevaná Judea sa však proti tomuto barbarskému činu vzbúrili. Časť  rímskej vojenskej posádky vzbúrenci porazili a zlynčovali. Potlačiť povstanie sa pokúsil správca Sýrie Cestius Gallus, no bol hneď pri prvých stretoch porazený. Pri Beth Horone prepadli ustupujúceho Galla židovské milície, ktoré zbedačených Rimanov zmasakrovali. Zničená bola takmer celá XII. légia, pričom samotnému konzulovi sa podarilo ujsť len o vlások. Vedením rímskych vojsk a potlačením vzbury bol v roku 67 poverený cisárom Neronom skúsený vojvodca Flavius Vespasianus, ktorému prišiel na pomoc aj jeho syn Titus.

 

Obliehanie Jeruzalemu (70 n. l.) : Smrť 1 100 000 ľudí v sutinách posvätného mesta

 

Náš samotný príbeh obliehania Jeruzalemu sa začína na začiatku roku 70, keď sa Flavius už vrátil do Ríma a zmocnil sa cisárskeho trónu ( Nero spáchal v roku 68 samovraždu). Velenie v tom čase mal  na starosti Titus, väčšina vzbúrenej oblasti bola už spacifikovaná a vzdorovalo v podstate už len mesto Jeruzalem. V tom čase bolo v ňom  aj množstvo návštevníkov, pretože tu  chceli osláviť židovský sviatok Pesach. Obyvateľstvo mesta trpelo už dávno predtým vďaka nejednotnosti židovských vodcov povstania, ktorí medzi sebou bojovali rovnako kruto (častokrát ešte krutejšie) ako proti rímskym utlačovateľom. O krutovládu v meste Jeruzalem medzi sebou súperili Ján – vodca radikálovŠimon - vodca umiernených, ktorí sa chceli s rímskou orlicou dohodnúť. Radikálni zéloti o sile 6 000 pŕvržencov ovládali chrámový komplex a Šimonových 10 000 umiernených malo v rukách  zvyšok mesta, najmä takzvané Dolné mesto.

 

Obliehanie Jeruzalemu (70 n. l.) : Smrť 1 100 000 ľudí v sutinách posvätného mesta

 

Ak Rimania počítali s tým, že obliehanie bude trvať dlhšie (tak ako to bolo aj v roku 70, v prípade Jeruzalemu), tak obliehané mesto alebo pevnosť majstrovsky odrezali od okolia. Rozložili sa v niekoľkých okolitých táboroch a vybudovali celý opevňovací systém vrátane strážnych veží, aby nikto z obliehanej oblasti neunikol. Tak isto postupoval aj Titus. Mal k dispozícii tri légie, ktorým sa predtým podarilo dobyť Judeu (X., V. a XV. légiu), k tomu ešte na začiatku vojny porazenú XII. Légiu a pomocné zbory od rímskych vazalských kráľovstiev. Okolo Jeruzalemu dal vybudovať tri tábory, pričom on sám spolu s XV. a XII. légiou a Josephom Flaviom, ktorý sa dobrovoľne vzdal Vespasianovi po dobytí Jotapaty, sa utáboril na hore Givat Šaul – 5 a pol km od mesta. V. légia sa utáborila západne od Jeruzalemu na hore Skopus, odkiaľ mali Jeruzalemský chrám a celé mesto ako na dlani. X. légia sa utáborila na Olivovej hore – v tom čase niečo vyše kilometra východne od Jeruzalemu. S takto strategicky rozmiestnenými tábormi, oplývajúcimi podľa Josepha Flavia skalopevnou disciplínou a vysokými zemnými hradbami, sa mohlo vyhladovanie a dobývanie zbedačeného mesta začať.

 

Obliehanie Jeruzalemu (70 n. l.) : Smrť 1 100 000 ľudí v sutinách posvätného mesta

 

Obliehanie Jeruzalemu trvalo od marca do septembra roku 70 nášho letopočtu a začalo sa paradoxne porážkou Tita. Ten totiž chcel využiť roztržky medzi Šimonom a Jánom a všeobecnú neochotu obyvateľov bojovať. Rozhodol sa preto podniknúť so 600 jazdcami prieskumnú jazdu, avšak hneď ako sa priblížil k hradbám mesta, nastal preňho boj o holý život. Na prieskumnú jazdu ako blesk z jasného neba zaútočili odhodlaní židovskí obrancovia a Titus si znenazdajky musel bez prilby a brnenia preraziť cestu pomedzi nepriateľský šík, čo sa mu akoby zázrakom podarilo. Aby toho nebolo málo, tak rovnako prekvapivo opäť aspoň dočasne  znovu zjednotení Židia, nabudení prvým víťazstvom, zaútočili aj na X. légiu zamestnanú stavbou tábora. Tento rímsky tábor neskončil v rukách Židov iba vďaka tomu, že zaskočeným nezbrojeným vojakom prišiel na pomoc sám Titus so svojimi vojakmi a po dlhotrvajúcom urputnom boji plného zmätkov Židov zahnali späť do mesta. Bojovníci Judey však zaútočili na X. légiu po druhý raz počas toho, ako si obnovovali zničený tábor. Židia mysliac si, že Rimania ustupujú, uháňali údolím Kidron a prerazili novo vybudovanú rímsku obrannú líniu. Vodca Rimanov nedbajúc na prosby poradcov opäť bojoval v prvej línii a hoci riskoval svoj život, opäť zachránil svoju légiu. Rimania následne posunuli svoje tábory bližšie k jeruzalemským hradbám a krátko na to sa ich Židom podarilo okabátiť. Uverili, že niektorí židovskí odpadlíci by boli ochotní uzavrieť s nimi mier. Titus tušil, že je to pasca, ale časť vojska sa napriek rozkazom nechalo zlákať k bránam mesta, kde bola väčšina z nich prebodnutá alebo zostrelená šípmi. Titus zúril a kričal, ale nakoniec preživších za neuposlúchnutie rozkazu nepotrestal. Koniec koncov to bol posledný väčší úspech obrancov Jeruzalemu.

 

 

Obliehanie Jeruzalemu (70 n. l.) : Smrť 1 100 000 ľudí v sutinách posvätného mesta

 

Syn novopečeného rímskeho cisára dal naopak Židom poslednú šancu vzdať sa a v sprievode Josepha Flavia chcel vyjednávať o mieri, avšak bez odpovede z druhej strany. Z tohto dôvodu si obehol hradby mesta a vybral okolie veže Hippikos  ako najvhodnejšie na ich zborenie.  Cieľom bolo  obsadiť Horné mesto a pevnosť Antonia, pričom nechal légie vykonávať zemné práce na vybudovanie násypu takmer vo dne v noci. Od tohto momentu začína zdĺhavý boj o každý kúsok mesta. Obe strany sa začali ostreľovať kameňmi pomocou katapultov. Obyvatelia Judey  však nemali v ich používaní skúsenosti a nepresne mierili. Rimania si naopak vo vrhaní kamenia počínali rutinne a prefíkane. V noci maľovali vrhané kamene na čierno, aby ich nebolo v tme vidieť. Šimonovi a Jánovi ľudia, teraz už naplno zjednotení, sa však bránia hrdinsky podpaľovaním rímskych obliehacích veží a strojov. Titus dal vypuknuté požiare pohotovo uhasiť a na troch oslabených miestach dobývanej hradby použil baranidlá. Tá 25. mája povolila, rímske tábory sa bleskovo presunuli do vnútra mesta a pokračovalo sa v rovnakom postupe pri búraní druhej steny. Tá padla päť dní na to a Titus vedomý si túžby civilného obyvateľstva mesta po mieri ju najprv nestrhol a dal Židom poslednú šancu na uzavretie mieru. Keď však videl, že sa židovskí bojovníci nehodlajú vzdať, dal stenu aj s priľahlými domami zrútiť, čím krvavý boj muža proti mužovi premiestnil do úzkych uličiek mesta. Titus dal postaviť ďalšie dva násypy, aby dokončil svoj pôvodný zámer – dobyť pevnosť Antoniu a Horné mesto. Násypy boli dokončené 16. júna. V tom momente sa Židia odhodlali na posledný výraznejší  útok. Násyp  rozbili tým, že pod ním podkopali tunel, ktorý potom nechali zrútiť a aj s násypom podpáliť, následne podnikli prudký zúfalý útok na druhý rímsky násyp  ktorý tiež jednoducho podpálili. Podarilo sa im preniknúť až k táborovému opevneniu Rimanov, kde ich urputným bojom zastavili táborové stráže. Židia totiž neboli jediní, čo si vybrali radšej hrdinskú smrť v boji, než zajatie. Medzitým sa znova rímske vojsko zorganizovalo a po tom, čo im na pomoc prišiel ešte Titus s jazdou, zahnali Židov späť do mesta.

 

Obliehanie Jeruzalemu (70 n. l.) : Smrť 1 100 000 ľudí v sutinách posvätného mesta 

Nastalo dobývanie poslednej - tretej hradby, tá padla pomerne rýchlo, pretože ju oslabili tunely vykopané na zničenie rímskych násypov. Odhodlanosť Jahveho bojovníkov bojovať do posledného dychu dokázal aj fakt, že sa za zborenou poslednou hradbou objavila nová, narýchlo vybudovaná, avšak opäť pomerne slabá hradba. Navyše sa po nej dalo ľahko vyšplhať po zrúcaninách predošlej hradby. Rimania pozabíjali jej strážcov pod rúškom noci. Rozhodujúci moment nastal 20. júla, kedy sa Rimanom podarilo dobyť pevnosť Antonia. Vtedy už bol pád Jeruzalemu v podstate istý a len otázkou času. Chrámový komplex síce Židia statočne bránili a nútili Rimanov opäť stavať násypy na jednotlivé stĺporadia chrámu, no narastajúci počet mŕtvych im zabraňoval v akomkoľvek väčšom protiútoku. Samotný chrám Rimania podpálili 29. augusta roku 70, čo sa považuje za dátum dobytia Jeruzalemu. Už predtým bol niekoľkokrát dobytý, ale len druhýkrát spustošený. Podľa Josepha Flavia ho Titus vypáliť nechcel, ale vzhľadom na to, že mu vďačil za slobodu, je toto tvrdenie diskutabilné, hoci mu nemožno uprieť pokusy o umiernenejšie riešenie konfliktu.

 

Obliehanie Jeruzalemu (70 n. l.) : Smrť 1 100 000 ľudí v sutinách posvätného mesta

 

Každopádne, preživším Židom ponúkol milosť čo samozrejme hrdo odmietli. Rimania vypálili aj Dolné mesto a vzbúrencov donútili definitívne sa vzdať 26. septembra. Pri obliehaní Jeruzalemu umrelo či už v boji, hladom alebo na choroby 1 100 000 ľudí a 97 000 skončilo v zajatí.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
123
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.