Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 21. 11. 2019 meniny má Elvíra

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Filmy a Seriály - Vybrali sme
3
Peter Pavlík
10. december 2016, 11:56

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napodobovaná, ale nenapodobiteľná Smrtonosná pasca s úžasným Bruceom Willisom

Film, ktorý zmenil žáner, spravil hviezdu z Bruca Willisa a vianočná trvalka schopná potešiť aj po takmer troch dekádach od svojej premiéry.

Peter Pavlík
10. december 2016, 11:56
Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napodobovaná, ale nenapodobiteľná Smrtonosná pasca s úžasným Bruceom Willisom
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

„Yippee-ki-yay, motherfucker!"

 

Vianoce sú za dverami. Čas ozdobených stromčekov, darčekov, kapra vo vani, prázdnin, rodinnej pohody a hodiniek Rolex padajúcich tridsať poschodí v spoločnosti nemeckého teroristu Hansa Grubera. Slávne finále Smrtonosnej pasce patrí k mnohým z nezabududnuteľných momentov tejto revolučnej žánrovky, ktorá sa už dávno stihla stať vianočnou klasikou. Poďme si ju teda vzhľadom k blížiacim sa sviatkom lásky a pokoja pripomenúť. 

 

Na štedrý večer sa obyčajný newyorský detektív John McClane (Bruce Willis) vydáva navštíviť svoju rozpadajúcu sa rodinu do Los Angeles. Zhodou okolností sa ocitne na firemnom večierku svojej manželky, ktorý sa stane terčom útoku teroristov pod vedením charizmatického Hansa Grubera (Alan Rickman). Podarí sa mu nepadnúť do zajatia a je nútený v uzavretom mrakodrape bojovať na vlastnú päsť nielen o svoj život, ale aj za záchranu všetkých rukojemníkov. A medzitým si nájsť nejakú obuv, pretože na svete je 9 miliónov teroristov a jemu sa podarí zabiť práve toho, čo má menšie nohy než jeho sestra. 

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napodobovaná, ale nenapodobiteľná Smrtonosná pasca s úžasným Bruceom Willisom

 

Písali sa 80. roky. V ich prvej polovici bol koniec studenej vojny ešte len hudbou budúcnosti a v Hollywoode sa s týmto faktom vysporadúvali po svojom. Nezraniteľní hrdinovia pomocou vlastných pästí a ťažkej vojenskej techniky bojovali proti hrozbám východného bloku. Bola to éra akčných hrdinov. John Rambo, James Braddock alebo John Matrix kosili nepriateľov demokracie po stovkách, boli nepremožiteľní a hájili myšlienky slobodného sveta do posledných síl.  Ich predstavitelia Sylvester Stallone, Chuck Norris alebo Arnold Schwarzenegger sa tešili mimoriadnej popularite. A na boj s teroristami v mrakodrape sa mal pôvodne vydať práve posledný menovaný. Teraz už tomu ťažko uveriť, no prvá verzia scenára tejto klasiky bola pripravovaná ako pokračovanie Komanda, pričom celkovým vyznením si oba projekty v rámci žánru a doby asi nemôžu byť odlišnejšie. 

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napodobovaná, ale nenapodobiteľná Smrtonosná pasca s úžasným Bruceom Willisom

 

Hlavnej hviezde sa však ponuka na sequel nepozdávala, tak sa začalo prepisovať. Už aj pokračovanie príbehu Johna Matrixa malo základ v románe Rodericka Thorpa pod názvom Nothing Lasts Forever (u nás vyšiel pomenovaný už po filmovej verzii). Bolo však koncipované ako typický akčňák 80. rokov. Medzi časom sa však začala v žánri malá revolúcia. Úspech Smrtonosnej zbrane ukázal producentom, že diváci môžu mať v tomto žánri záujem aj o postavy z mäsa a kostí. Ďalšia verzia sa teda priblížila viac k duchu písanej predlohy. Z nebojácneho elitného vojaka sa stal opäť pochybujúci a zraniteľný detektív. Názov projektu sa zmenil na Die Hard a postava bola oproti knižnému Joe Leland premenovaná na Johna McClana. Ani tomuto projektu sa však božský Arnie neupísal. Po odmietnutí najväčšou hviezdou továrne na sny sa producenti k tomuto projektu snažili zlanáriť tú druhú najväčšiu - Sylvestera Stallona. Ani tu však nepochodili.

 

Postupne úlohu odmietali ešte napríklad Burt Reynolds, predstaviteľ MacGuyvera Richard Dean Anderson, Nick Nolte alebo dokonca Clint Eastwood. Voľba teda padla na hviezdu komediálneho krimi seriálu Mesačný svit. Budúci producent Matrixov Joel Silver vedel, že našli toho správneho. Bruce Willis však bol zmluvne viazaný pri tejto kultovej televíznej produkcii a vziať hlavnú úlohu v celovečeráku by znamenalo pracovať na viac smien. Vypýtal si tak na svoj vtedajší status neskutočný honorár 5 miliónov dolárov a prekvapivo ho dostal. Nočné natáčania však boli výhodné aj z iných dôvodov. Budovu Nakatomi plaza predstavovala ešte nedokončená budova štúdia 20th Century Fox. Cez deň v nej pokračovali dokončovacie práce a po nociach sa točilo. 

 Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napodobovaná, ale nenapodobiteľná Smrtonosná pasca s úžasným Bruceom Willisom

 

Režisérom sa ešte pred obsadením hlavnej hviezdy stal tvorca Predátora John McTiernan, do úlohy kultového záporáka bol oslovený britský, na veľkých plátnach debutujúci Alan Rickman a rozpočet bol schválený na slušných, no nijako ohromujúcich 28 miliónov dolárov. Za kameru sa postavil budúci režisér Nebezpečnej rýchlosti Jan DeBont a hudbu zložil už zosnulý špecialista na tento žáner Michael Kamen. Nápad pretransformovať Beethovenu ódu na radosť ako hlavný motív záporáka bol síce fantastický, no producenti neboli s jeho prácou stopercentne spokojný. Jeho hudba k záverečnému výstrelu z rúk McClanovho parťáka na vysielačke nebola ani po viacerých prerábkach odsúhlasená. Pristúpilo sa teda ku krajnému kroku a využila sa pôvodná hudba z temp tracku. Tóny znejúce z plátna pri likvidácii Karla tak pochádzajú z Hornerovho soundtracku ku Cameronovim Votrelcom. Rovnaký postup sa takisto využil pri prvom stretnutí spojencov. Tam znie pre zmenu hudba Johna Scotta z pôvodnej verzie Muža v Ohni.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napodobovaná, ale nenapodobiteľná Smrtonosná pasca s úžasným Bruceom Willisom

 

Improvizácia a riešenie problémov za chodu však bola zaužívaná aj počas samotnej produkcie. Ešte aj počas natáčania však dochádzalo k výrazným zmenám scenára. Tou najznámejšou je dopísanie prvého osobného kontaktu dvoch hlavných antagonistov. Nápad na ňu sa zrodil v hlave samotného McTiernana, keď počul Alana Rickmana zo zábavy napodobňujúceho americký prízvuk. Práve tento vtip bol základom k jednej z najnapínavejších sekvencií filmu. Menšou improvizáciou sa natáčal aj slávny spomalený záver padajúceho Grubera. Prekvapivý výraz britskej legendy totiž nie z veľkej časti hraný. Mal síce spadnúť, do veľkej nafukovačky, no k 20 metrov voľnému pádu ho musel presvedčiť samotný McTiernan tým, že skočí prvý. A počas ostrej klapky to váhajúcemu hercovi poriadne spočítal. Kaskadér, ktorý mal Rickmana pustiť na odpočítanie do troch, na tajný pokyn režiséra púšťal už pri dva. Aj takto sa vyvolávajú od hercov žiadané reakcie.

 Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napodobovaná, ale nenapodobiteľná Smrtonosná pasca s úžasným Bruceom Willisom

 

Drina štábu aj riskantné rozhodnutia však okamžite po premiére padli na úrodnú pôdu. Nadšení boli diváci aj kritici. Hovorilo s o najadrenalínovejšom zážitku dekády a o jednom z najlepších akčných filmov všetkých čias. Najviac chvály si získal prístup k postavám. To, čo naznačila Smrtonosná zbraň, tento počin potvrdil. Budúcnosť žánru patrí hrdinom s ľudskou tvárou. McClane bol jedným z nás. Zraniteľný, sympatický, fajčil, nadával a do posledného boja sa nevrhal s odhodlaným výrazom, ale krvácajúci, zničený, unavený a so slzami v očiach. Práve telefonická scéna s odkazom manželke presvedčila Terryho Gilliama, aby ponúkol Willisovi náročnú úlohu vo svojej klasike 12 opíc. Osviežujúci bol takisto prístup k hlavnému záporákovi.

 

McTiernan koncipoval film tak, aby šlo o príbeh Hansa Grubera. On má plán, ktorý chce uskutočniť a hlavný hrdina je ten, kto mu kladie polená pod nohy. Vznikla tak originálna dynamika medzi kladnou postavou, záporákom a divákmi. Rovnako každý z teroristov má jasne určenú úlohu v deji a majú medzi sebou vzťahy, aké boli zvyčajné skôr pri charakteroch kopajúcich za stranu dobra. Pomstychtivosť Karla za svojho brata tak dostáva úplne iný rozmer. Ďalšou režisérovou pridanou hodnotou bolo zvýšenie množstva humoru ako bolo pri akčných filmoch obvyklé. Uvedomoval si, že točí popcornový film, a ten musí byť v prvom rade zábavný. Okrem obsadenia hercov s komediálnym talentom mu k tomu výrazne pomohla aj zmena oproti knižnej predlohe, keď teroristov zmenil na zlodejov, pretože tí boli často spájaný aj s komédiami. Sám tvorca tvrdí, že jeho film má veľmi blízko k Shakespearovmu Snu noci svätojánskej. 

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napodobovaná, ale nenapodobiteľná Smrtonosná pasca s úžasným Bruceom Willisom

 

Revolučnosť a kvalitu projektu ocenila aj oscarová akadémia. Štyri nominácie na najprestížnejšiu cenu neboli v tej dobe pre čistokrvný akčný film bežné. V žiadnej z kategórii (strih, vizuálne efekty, strih a mix zvuku) síce pozlátenú sošku nezískal, no aj tak išlo veľký úspech. Nie však tak veľký ako pri divákoch. Tí nechali v amerických pokladniach na svoju dobu veľmi pekných 83 miliónov dolárov. Zvyšok sveta prisypal ďalších 57. Ešte väčším hitom sa stal film po uvedení na videokazetách. Z Bruca Willisa sa cez noc stala obrovská hviezda a časť svojho svojho honoráru išiel okamžite minúť do Las Vegas. Pri tomto výlete sa zoznámil so svojou už teraz exmanželkou Demi Moore. Počas uvedenia vo svete sa však film stretával s menšími problémami. Napríklad prekladom názvu.

 

  Perfektné a navyše vtipné hudobné zhrnutie prvých štyroch dielov.                                 

Spojenie Die Hard nebolo jednoduché prekladať, takže sme sa dočkali fínskeho Len cez moju mŕtvolu, maďarského Draho daj svoj život, poľskej Sklenenej pasce, španielskej Sklenenej džungle alebo ehm.. československej Smrtonosnej Pasce. Náš distribútor sa evidentne pokúšal zviesť na popularite vyššie spomínanej série s Melom Gibsonom a Danny Gloverom. A spôsobili tak v hlavách väčšiny tuzemských divákov zmätok. Vďaka tomu, že u nás v roku 1988, teda v čase premiéry ešte vládol komunizmus a s ním spojená cenzúra, sme sa kino premiéry tejto klasiky dočkali až v roku 1991. Pri oficiálnom uvedení na videokazetách sa vinou príšerného prekladu stratila kultová hláška „Yippee-ki-yay, motherfucker!". Český prekladateľ zjavne usúdil, že kovbojský pokrik nášmu divákovi veľa nepovie a McClanovu odpoveď na Gruberovu otázku: „Vážne si myslíš, že máš proti nám šanci, kovbojii?"  pozmenil na tendenčné „To víš že mám, dobytku". Vo dvojke to po hodení zapaľovača do benzínu nahrádzala veta „Stejně jsem chtěl přestať kouřit". Tento hriech bol aspoň pri ďalších televíznych dabingoch napravený. Mnoho ľudí z generácie odchovaných v 90. rokov na videokazetách si tak túto hlášku so Smrtonosnou pascou nespája. Na druhej strane však máme vďaka zlému prekladu „strojní pušku".

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napodobovaná, ale nenapodobiteľná Smrtonosná pasca s úžasným Bruceom Willisom

 

Mimochodom, film, o ktorom sa postavy pred padnutím slávnej vety rozprávali, bolo Na pravé poludnie. Gary Cooper v ňom ako osamotený šerif bojoval v uliciach vyprázdneného mestečka s presilou nemilosrdných banditov a zachraňoval pri tom Grace Kelly.  Zaujímavejšia situácia však vznikla v Nemecku, odkiaľ pochádzala väčšia časť skupiny Hansa Grubera. V tej dobe tam mali veľký problém s terorizmom, takže nemecké mená poli preložené do angličtiny a pôvod záporákov bol zmenený na írsky. V tretej časti sa tak nemecký terorista Simon Gruber mstí za svojho írskeho brata Jacka.

 

Úspech tejto revolučnej žánrovej klasiky vyvolal v továrni na sny okamžitú odozvu. Vzápätí sa zrodilo množstvo napodobovateľov. Následne sa tak prepadávalo v lietadlách, vlakoch alebo bojových lodiach. Žiadny z nasledovníkov sa však svojmu predobrazu nevyrovnal. A nepodarilo sa to ani priamym pokračovaniam, hoci tie boli kvalitatívne omnoho vyššie než nevýrazné napodobeniny. Druhý diel režírovaný Renny Harlinom sa pokúsil vstúpiť po druhýkrát do tej istej rieky a navyše pridať na intenzite. Rozpočet sa viac než zdvojnásobil a akčné scény boli omnoho monumentálnejšie. Dejovo sa opäť pracovalo s princípom správneho muža v nesprávny čas na nesprávnom mieste, no čaro originálu sa zopakovať nepodarilo. Mimoriadne komplikované, často zmätené a pod obrovským časovým tlakom vedené natáčanie a hlavne uponáhľaná postprodukcia boli takisto dôvodom kvalitatívneho úpadku. Nešlo však chvalabohu o nič tragické. Smrtonosná pasca 2 je stále veľmi silne nadpriemerným akčným filmom, ktorého vady na kráse dokáže zamaskovať sympatický hlavný hrdina. Komerčný úspech bol takisto dostačujúci, čakali sa však omnoho lepšie výsledky.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napodobovaná, ale nenapodobiteľná Smrtonosná pasca s úžasným Bruceom Willisom

 

Možno aj preto trvala cesta tretej časti na plátna kín 5 rokov. K sérii sa vrátil John McTiernan a rozhodol sa pokračovanie poňať výrazne odlišným spôsobom. Pôvodný scenár pod názvom Simon Says bol pôvodne napísaný pre Brandona Leeho. Po jeho tragickej smrti sa do neho pripísali motívy charakteristické pre túto sériu a bol to dobrý ťah. John už nie je osamelým jazdcom, ale má partnera (Samuel L. Jackson). Uzavretý priestor sa zmenil na celý New York a bola vynechaná linka s ohrozenou rodinou. Tieto zmeny filmu výrazne prospeli a napriek nie príliš vydarenému (navyše pretáčanému finále) ide o vynikajúcu akčnú jazdu. A ocenili to aj diváci. Po tomto úspechu to vyše dekádu vyzeralo, že séria skončila. A je škoda, že to tak neostalo.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Napodobovaná, ale nenapodobiteľná Smrtonosná pasca s úžasným Bruceom Willisom

 

Štvorka pod vedením Lena Wisemana bola ešte možno slušným návratom k legende a kvalitným akčným remeslom. Chýbala mu však sviežosť, drsnosť a z Johna McLane tu ostala už iba tvár jeho hviezdy a zopár hudobných motívov. V porovnaní s posledným dielom, ktorý si nezaslúži ani vlastnú vetu, však išlo o celkom veľkú udalosť. Vyzerá to však tak, že ku kvalitám a popularite pôvodnej trojice a hlavne prvej časti už žiadna cesta neexistuje. To však nič nemení na tom, že boj zúfalého policajta s presilou v uzavretom mrakodrape bude navždy úžasným filmom, jedným z vrcholov svojho žánru a budú sa k nemu vracať jeho fanúšikovia a objavovať ho nové generácie ešte veľmi dlho. A nielen počas vianočných sviatkov. Ak ste náhodou túto pecku ešte nevideli, je najvyšší čas to napraviť. 

 

  Nadupaný Bluray trailer prvých štyroch filmov

                                              

 

Aký máte vzťah k tomuto filmu, prípadne celej sérii a máte ho v pravidelnom vianočnom playliste?

Dajte nám vedieť v diskusii.

Ohodnoť článok
40
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.