Obelisky či múry, pôvod niektorých stavieb po celom je dodnes neznámy.
Na svete sú postavené milióny architektonických skvostov, tie historické určite nie sú výnimkou. Navyše, niektoré kúsky sú opradené poriadny tajomnom - o ich vzniku kolujú len teórie alebo dohady. Či už sú pre teba fascinujúce egyptské pyramídy alebo nebodaj obrátená pyramída Slovenského rozhlasu, aj tieto záhadné miesta bezpochyby stoja za zmienku.
Saskaywaman, Peru
Pozeráte sa na stavbu v južnej časti juhoamerického Peru. Dokonalá práca s kameňom bola dokončená bez použitia jedinej kvapky malty, no napriek tomu je práca natoľko kvalitná, že pomedzi väčšinu kameňov len ťažko prestrčíte obyčajný papier. Všetky balvany sú navyše dohladka opracované a majú zaoblené vrcholy. Tvrdí sa, že za týmto architektonickým kúskom postaveného koncom 9. storočia stoja Inkovia, no to prebíja teória, že Inkovia vznikli až o tristo rokov neskôr. To, ako celé veľdielo vzniklo, nedokáže nik vysvetliť.
Mohenjo-daro, Pakistan
Opustené mesto sa nachádza na rieke Indus v južnom Pakistane. Mesto bolo objavené indickými archeológmi v roku 1922. Postavené boli neuveriteľných 2500 rokov pred naším letopočtom, opustené bolo o 700 rokov neskôr. Odhaduje sa, že v ňom bývalo až 40 tisíc obyvateľov a to v jedenástich obytných komplexoch. Dvanásty dom slúžil na administratívne účely. O vyspelosti a prosperite civilizácie svedčí napríklad aj kanalizácia, dvojposchodové stavby alebo kryté bazény. Nechýbalo ani námestie a do neho vedúce aj desať metrov široké ulice. Okolo mesta bola úrodná pôda a vďaka polohe blízko kľúčovej rieky mali obyvatelia pod palcom aj riečny obchod. O to väčšou záhadou je, čo sa s tak výnimočným mestom a jeho obyvateľmi stalo. Jednou z najpopulárnejších teórií je zatopenie riekou Indus, no odhaduje sa, že škody na pozostatkoch by boli výrazne značnejšie.
Yonaguni, Japonsko
Pre zmenu neobjavené archeológom, ale inštruktorom potápania Kihachirom Aratake, a to úplnou náhodou. Ide o skalu, ktorá je skrátka pod vodou. Nič zložité. Čo však maže všetky vedecké závery je to, že skala bola vytesaná pred vyše 10000 rokmi, teda v dobe ešte pred neolitickou revolúciou. To znamená, že tí primitívnejší z nás ešte žili v jaskyniach a nemali absolútne žiadnu šancu opracovať cez 170 000 tonovú opachu. Tá na šírku až 150 metrov, dĺžka činí 40 a výška 27 metrov. Ešte šokujúcejšie sú napríklad pôdorysy v tvare hviezd alebo primitívny nábytok. Mimochodom, more v okolí tohto monumentu je v zimných mesiacoch veľmi populárne pre potápačov a to vďaka vysokej populácii kladivohlavých žralokov.
Longyou, Čína
V roku 1992 objavená prvá, dnes už ich je 24. Obrovské komplexy jaskýň vo východnej Číne boli zrejme vyhĺbené - alebo skôr vyhrabané - ľudskou rukou. Tie jaskyne sú obrovské, plocha jednej zaberá okolo kilometra štvorcového. Všade naokolo je piesok a pieskovec a odhaduje sa, že na vyhrabanie jaskyne v rozumnej dobe by bolo potrebných niečo vyše tisíc vytrvalých ľudí. O používaných nástrojoch či metódach zatiaľ nie sú overené žiadne teórie.
L’Anse aux Meadows, Kanada
Pri týchto elegantných bývaniach si ani nie sme istí, kto ich má na svedomí, pravdepodobne však za nimi stoja Vikingovia. Osem takýchto zatrávených budov sa nachádza na samom cípe kanadského polostrova Newfoundland a sú považované za počiatky osídľovania Severnej Ameriky severskými kmeňmi, napokon, L’Anse aux Meadows má momentálne vyše tisíc rokov. Všetko nasvedčuje populárnej výrobe mliečnych výrobkov, ktoré sa neskôr konzumovali s primitívnym pečivom. Túto myšlienku podporuje aj množstvo pecí s komínom a potrebné náradie, ktoré sa pri objavení našlo. Podobná "búdka" uchráni pred dažďom asi 110 ľudí a vzadu bol aj sklad jedla, s ktorým by jedinec vydržal aj niekoľko mesiacov.
Podobné objavy jednoznačne majú svoje miesto na rebríčku top zaujímavostí a nevysvetleného, koniec-koncov objavy v nich nájdené, alebo budovy samotné nám hovoria o histórii ľudstva, teda nás. Ostáva len dúfať, že v podobne zdevastovanom stave, ako sú niektoré z tu spomenutých pamiatok nie je aj tvoj dom či intrák.