Dávka nostalgie v podobe hier, ktoré nás počas detstva zabávali, ale i nervovali. Tak či onak, asi nikdy na ne nezabudneme.
Kedysi 2D grafika, dnes už takmer filmový zážitok. Kedysi kocky, dnes dokonalé textúry. Kedysi nutných pár kilobajtov RAM, dnes niekoľko giga. Tak, ako dnešná mládež nezabudne na Witchera či Uncharted, tak generácia, ktorá sa nájde v tomto článku, nezabudne na elektronické hry formujúce naše detstvo. Už to nie je SEGA, ale PlayStation 4. Už to nie je vode, prachu, pádu všetkému odolná Nokia 3310, už je to iPhone. Doba ide vpred a tak nám nezostáva nič iné, len si zaspomínať. V tomto článku si konkrétne zaspomíname na niekoľko skvelých hier, pri ktorých sme vedeli vydržať poriadne dlho a na ktoré len tak ľahko nezabudneme.
Prehistorik
Spoločnosť Titus, ktorá mimochodom v roku 2005 skrachovala, nám v roku 1991 doručila legendárnu hru s neandertálcom na ceste za jedlom. Tú sa mu snažili znepríjemniť dinosaury, opičky, medvede a iné zvieratá, no a nechýbali nástrahy v podobe jám alebo vody. Odvážny neandertálec mal však po ruke svoj kyjak a nepriatelia, ak si bol dobrý hráč, padali jeden za druhým. Opiciam nepomohli ani kokosy, ktoré po tebe mohli bez problémov hodiť.
Golden Axe
Arkáda od Segy, v ktorej sme mohli hrať za muža, ženu, alebo u mňa najobľúbenejšieho trpaslíka. Sekal si nepriateľov, jazdil na drakoch, používal kúzla a snažil sa oslobodiť kráľa s jeho dcérou. To všetko okorenené o parádnu grafiku.
Prince of Persia
Jedna z najlegendárnejších hier, ktorú si rada zahrala aj tvoja mama, či? Príbeh je skoro ako u Witchera 3 veľmi jednoduchý - snažíš sa prejsť levelmi, aby si nakoniec zachránil princeznú. Bojovali sme so strážnikmi, kostlivcami, snažili sa nespadnúť do priepasti, preskočiť ostne na zemi, zbierať elixíry, a to všetko len a len kvôli láske.
Aladdin
A koho nebavil Princ z Perzie (to však pochybujem), ten pravdepodobne favorizoval túto hru. Kto mohol strieľať jabĺčka? Kto mohol rozsekávať mečom nepriateľov? No predsa Aladdin! Ten sa snažil zachrániť Jasmínu a na jeho ceste stáli nielen spomínaní nepriatelia, ale i rôzne ďalšie nástrahy, ktoré musel fešák Aladdin zdolať. Disneyovka z roku 1994 určite patrila medzi obľúbené akčné plošinovky nejedného z nás.
Jazz Jackrabbit
Ďalšia epická hra, tentokrát v hlavnej úlohe zelený zajac zachraňujúci zajačiu princeznú Evu Earlong, pričom musí poraziť vodcu korytnačiek Devan Shell. Ufff, cítiš ten adrenalín?! Jazz je vyzbrojený blasterom a neskôr sa chopí aj granátometu či plameňometu. Všetko sa deje na planéte Carrotus a hra nie je epická len preto, že ju vyvinula spoločnosť Epic MegaGames, ale hlavne preto, že chytila za srdce snáď každého hráča. Na osobné počítače s DOS prišla táto akčná skákačka v roku 1994.
Lemmings
Spomínate si? Museli sme prepraviť lumíkov do cieľa, ale bol tu jeden zásadný problém. Neustále pribúdali a hlavne neustále kráčali. Až napríklad... no... nezomreli. Niektorých sme preto museli obetovať, aby vytvorili stenu, vďaka ktorej sme dopravili ostatných do cieľa. Iným sme museli prideliť nepeknú vlastnosť sebadeštrukcie odpálením bomby, niektorých sme potrebovali na kopanie tunelov či stavanie schodov a ďalší mohli vedieť bezpečne spadnúť z vysokej výšky vďaka padáku. Jednoducho sme im prideľovali takéto "zamestnania", aby sa aspoň jeden dostal do cieľa a prežil. Bolo potrebné rozmýšľať a najmä konať. A rýchlo, pretože nám bežal čas! Táto logická zábavka k nám prišla v roku 1991.
Super Mario
Či už to bol Super Mario Bros. od Nintenda z roku 1985, druhé či tretie pokračovanie, alebo Super Mario World z deväťdesiateho, hrali sme ho všetci. Hríby, korytnačky, mäsožravé rastliny, levely v podzemí a v hlavnej úlohe Mario a Luigi s cieľom zachrániť princeznú Peach. Dokonalosť!
Tunneler
A čo toto? Jeden hráč bol náhodne hodený na jednu časť mapy a druhý hráč na druhú. Nasadli sme do tankochv a búrali okolité prostredie, pričom sme sa snažili nájsť a zničiť nepriateľa.
Dyna Blaster (Bomberman)
Jedna bomba a jeden cieľ. Zachrániť isté nežné pohlavie, čo sa nám podarilo až v poslednom leveli. Časované bomby máme neskôr vylepšené silnejšími bombami či tými, ktoré sa dali odpaľovať na diaľku. Je zbytočné sa asi rozpisovať, pretože snáď každý z nás zažil neopísateľné multiplayerové dobrodružstvá na jednom počítači.
Wolfenstein 3D / Doom
Rok 1992 priniesol poriadnu akciu zasadenú do druhej svetovej vojny, kde sme mali jasnú úlohu. Uniknúť zo zajatia v nacistickom impériu hradu Wolfenstein. Táto hra sa zároveň môže pýšiť titulom prvej 1st person strielačky! O rok neskôr však rovnaká spoločnosť, id Software, prišla s novinkou, ktorá Wofenstein zatienila. Bol to prvý Doom - brutálna akcia, pri ktorej sme zachraňovali Zem pred inváziou zla.
Wolfenstein 3D
Doom
Duke Nukem
O ďalšie 3 roky nastal boom v podobe hry Duke Nukem. Široký arzenál nielen účinných, ale hlavne originálnych a zábavných zbraní, skvelé hlášky a taktiež najrôznejší nepriatelia. Či už prasacia polícia, zmutované neidentifikovateľné potvory a iné sci-fi hovädá. Duke sa však s nikým a ničím nepára a hláškami ako „I'll rip your head off and shit down your neck“ nás dokonale baví, zatiaľ čo si užívame super akciu. Tvorcovia však nezabudli ani na dôležité veci, ako uľavenie si na záchode či podplácanie prostitútok.
The Lion King
No a čo! Pamätám si, že som hrával aj túto Disneyovku, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1994. Hrali sme za mladé levíča Simbu, ktorý sa postupne stával dospelým levom. Viac-menej oddychovka, ktorá mala hlavne krásne prostredie. Nuž, nutnosť mať voľných 470kb RAM a 5MB na disku nie je sranda!
Mortal Kombat
Rýchlo treba zakryť stopy po zlatom Simbovi a tak si spomenieme nekompromisnú márovačku v podobe Mortal Kombat. Nápisy Finish Him a Fatality sme milovali tak, ako tú zábavu, ktorej pri hraní veru nebolo málo. Hra vyšla v roku 1992, no obľubu nadobudla až pri druhom pokračovaní z roku 1994, kedy bola vylepšená hrateľnosť i grafika.
Grand Theft Auto 1
Treba vôbec niečo k tejto legendárnej klasike písať? Gétéáčko hral naozaj asi každý, tak, ako každý nekompromisne autom prešiel skupinu vojačikov na začiatku hry. GTA 1 vyšlo v roku 1997 a dnes ho môžeme označiť za jednu z najznámejších herných sérií vôbec.
Half-Life
V deväťdesiatomôsmom si pre nás nachystali vývojári z Valve niečo skvelé. Half-Life! Hráme za Gordona Freemana, ktorý je vyslaný do výskumného komplexu firmy Black Mesa v Mexiku. Výskum sa samozrejme dostane mimo kontrolu a nastane výbuch a zároveň invázia Zeme. Inteligentná nezabudnuteľná FPSka!
Carmageddon
Prejsť checkpointami v najlepšom čase a zároveň masakrovať všetko živé. Aj takto by sme mohli charakterizovať populárne závody Carmageddon, ktoré na nás vybafli v roku 1997.
Crash Bandicoot
Už si začínal pochybovať? Neboj, na Crasha sa zabudnúť nedá. Rok 1996, umbakarna, Maxihra, jabĺčka, zábava, nostalgia, dokonalosť, legenda, klasika. To je je len málo z toho, čo mi pri tejto hre napadá, ale myslím, že to úplne stačí. Arrivederci!
Worms
Na červíkov sa takisto nedá zabudnúť. Množstvo zbraní a prostredie, ktoré sa dalo totálne zničiť. Bojovali sme tím proti tímu a snažili sme sa vyhrať. Jednoduché a zábavné. Aj taký bol rok 1995.
Re-Volt
Autíčka na diaľkové ovládanie z roku 1999, ktoré využívali plno neférových zbraní a prekážok na trati. Vypáliť si mohol rakety, delové gule, či vypustiť šmykľavú olejovú škvrnu, ktorá narobila poriadne starosti ostatným závodníkom. Čo dodať. Množstvo áut, máp a hlavne zábavy.
Človek si až teraz uvedomuje, že tých hier bolo naozaj veľa, a to sme neprekročili rok 2000 a nespomenuli všetky. Ak ste nenašli svojho favorita medzi menovanými hrami, pokojne svoju srdcovku spomeňte v komentátoroch.