Pre milovníkov dávnej histórie Zeme i obyčajných ľudí ide o veľmi zaujímavé miesto, kde sa oplatí vyraziť.
Predstavte si, že si vyjdete na prechádzku do hôr a po ceste postretávate rôzne druhy dávnych dinosaurov. Pre niekoho pekná, no pre druhého zasa priam strašidelná predstava. Ako však vieme, legendárne dávne plazy obývajúce všetky kúty zemegule už zopár desiatok miliónov rokov nežijú, no zanechali po sebe obrovské množstvo dôkazov o ich bývalej existencii. Okrem stoviek tisíc rôznorodých kostí z ich tiel sa však dnes môžeme pozerať aj na ich malé i veľké stopy roztrúsené po svete (alebo si pozrieť Jurský park a svet). Poďme teda na hmatateľné položky.
Pred najmenej 65 miliónmi rokmi sa po Zemi pohybovalo nespočetné množstvo dinosaurov. Od bylinožravcov po krvilačné mäsožravce či od malých stvorení až po gigantické monštrá. Ak ste týmto obdobím aspoň trošku fascinovaní a dinosaury sú vašou šálkou kávy, máme pre vás jedno veľmi zaujímavé odporúčanie ohľadom miesta, ktoré by ste v tom prípade mali aspoň jedenkrát za život navštíviť. So žiadnym živým jašterom sa nestretnete, ale v ďalekej Bolívii majú priam svetovú atrakciu. Asi okolo piatich kilometrov od centra hlavného mesta krajiny Sucre sa nachádza netradičná skala s jednoduchým názvom Cal Orcko.
Prezraďme si teda základné informácie. Skala má šírku až 1,5 kilometra, výšku skoro rovných 100 metrov a vyčnieva pod 72° uhlom. A teraz najzaujímavejšia časť - na jej povrchu sa nachádza až 5 055 stôp od 293 rôznych druhov dinosaurov z obdobia kriedy. Ešte raz, nie 10, 50, 100, 150 či 200, ale rovno 293 druhov dinosaurov! Akoby išlo o akési prírodou vytvorené historické múzeum v teréne. K najznámejším "prechádzačom" patrí napríklad aj mláďa Tyranosaura Rexa, ktoré po sebe zanechalo 367 metrov dlhú cestičku. Jednoducho sa môžete nachádzať na presnom mieste, kde sa veľmi dávno prechádzali živé dinosaury. Avšak, ako to, že skala je takmer zvislá a aj napriek tomu sú na nej stopy? Vysvetlíme si.
Kúsok od Cal Orcko sa nachádza lom, takže častokrát je na fotografiách vidieť istý paradox, kedy sa v pozadí za stavebnými mašinami nachádzajú 68 miliónov rokov staré stopy. Zachovali sa predovšetkým vďaka činnosti počasia a miestnemu podnebiu a do spomínaného uhla 72° sa skala dostala kvôli dlhodobej tektonickej činnosti. Neviem ako vy, ale ja sa osobne vyjadrím, že mi pribudla nová lokalita do zoznamu miest, ktoré treba do smrti navštíviť. Ďalšie desiatky fotiek TU.