Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 9. 12. 2019 meniny má Izabela

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Filmy a Seriály - Vybrali sme
39
orshi
24. apríl 2016, 11:42

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii

Zahoďme predsudky a poďme sa spoločne pozrieť na to najlepšie, čo nám kinematografia s touto tematikou ponúka.

orshi
24. apríl 2016, 11:42
15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
39
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na našom portáli vám veľmi radi pripravujeme rebríčky či výbery filmov, ktoré sa oplatí vidieť. Mali sme tu rebríčky zamerané na politické filmy, remaky, romantické filmy, najlepšie trilógie a rôzne iné. Dnes sa zameráme na tie, ktoré opisujú boj voči predsudkom k homosexuálom či vykresľujú hrdinov, ktorí sa zaslúžili o zlepšenie a skvalitnenie života gayov, lesieb, bisexuálov alebo trans ľudí. Niektoré z nich nás zavedú len do osobného života postáv, to ale neznamená, že ich príbeh je menej podstatný - práve naopak: je dôležité porozumieť ich pocitom a problémom, ktoré inak orientovaní ľudia zažívajú a s akými odlišnými názormi ľudí sa denno-denne stretávajú.

 

Modlitby za Bobbyho (Prayers for Bobby, réžia: Russel Mulcahy, 2009)

Táto snímka nám ponúka pohľad na homosexualitu aj z tej náboženskej stránky. Silno veriaca matka, ktorá sa snaží vyrovnať so synovou orientáciou a hľadá odpovede v Biblii, je presvedčená, že jej syn Bobby sa dokáže "vyliečiť". (Spoiler) Po Bobbyho samovražde však zisťuje, že s jej dieťaťom bolo všetko v poriadku a viní seba a svoju netolerantnosť za smrť svojho syna. Sigourney Weaver stvárnila hlavnú postavu Mary Griffith, ktorá je až dodnes bojovníčkou za práva LGBT ľudí. Bohužiaľ, nomináciu na Zlatý glóbus na výhru nepremenila.

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii

 

Milk (Milk, réžia: Gus Van Sant, 2008)

Film z politického prostredia nám približuje úsilie Harveyho Milka dostať sa do mestskej rady mesta San Francisco, aby zvýšil bezpečie na Castro Street, kde žila veľká komunita miestnych homosexuálov. V sedemdesiatych rokov minulého storočia to mali gayovia a lesby totiž rovnako ťažké ako dnes na Slovensku. Všetky dôležité stretnutia, porady či rozhodnutia sa konali v malej fotoslužbe, ktorú vlastnil Harvey a nad ktorou býval. Harvey Milk veril, že dokáže presvedčiť ľudí o tom, že aj homosexuálne orientovaní ľudia vedú rovnaké životy ako ostatní a že tak, ako aj každý iný človek na svete, si nezaslúžia urážky, posmešky či násilné napadnutia, ktoré boli na nich páchané. Snád ani netreba pripomínať, že aj tento príbeh je skutočný a bol ovenčený dvomi Cenami Akadémie (herec v hlavnej úlohe - Sean Penn a scénar).

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii 

Pride (Pride, réžia: Matthew Warchus, 2014)

V časoch, kedy Veľkú Britániu zmietal obrovský štrajk baníkov nenávidiacich Margaret Tatcherovú, sa táto pracujúca skupina dočkala prekvapivej podpory od homosexuálov. Tí však do toho nešli celkom nezištne. Plán bol taký, že ak ľudia uvidia, že gayom a lesbám záleží na právach všetkých občanov, malo by ostatným záležať aj na ich právach. Tak sa začína dlhá cesta skupinky gayov do malej waleskej dedinky, kam osobne priviezli vyzbierané peniaze na ich podporu. Miestni sa poskytnutej pomoci najskôr zdráhajú, nechceli totiž, aby si verejnosť myslela, že baníci otvorene sympatizujú s gay komunitou. V snímke máme možnosť vidieť pár známych tvárí, ako sú Bill Nighy, Imelda Staunton, Jessie Cave či Joseph Gilgun známy zo seriálu Misfits. Hlavným protagonistom je však Mark, vodca tejto skupiny mladých gayov a vo filme ho stvárnil Ben Schnetzer (The Book Thief). Netreba asi dodávať, že aj tento príbeh sa naozaj stal. Na konte má nomináciu na Zlatý glóbus, z výhier spomeňme aspoň cenu BAFTA a zlatú palmu si odniesol aj z festivalu v Cannes.

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii 

Freeheld (Freeheld, réžia: Peter Sollet, 2015)

Príbeh odohrávajúci sa v Ocean County v New Jersey je o detektívke Laurel Hester (Julianne Moore), ktorej bola diagnostikovaná rakovina pľúc. Pretože sa jej rakovina rozšírila aj do mozgu, nezostáva jej veľa času nazvyš, a tak sa snaží presvedčiť miestne úrady, aby jej dôchodok chodil jej partnerke Stacie Andree (Ellen Page), ktorá by bez toho nemohla dovoliť splácať hypotéku na spoločne kúpený dom. Po dlhom boji s úradmi sa nakoniec víťazstva dočkala aj vďaka podpore svojích kolegov. Tí sa najprv pomoci zdráhali z iracionálnych homofóbnych dôvodov. Krátko na to však Laurel zomrela. Stacie dodnes žije v spomínanom dome aj s ich psom. Áno, opäť skutočný príbeh a áno, pripravte si vreckovky. 

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii

 

Dánske dievča (Danish girl, réžia: Tom Hooper, 2015)

Nečudo, že skutočných príbehov tu je také množstvo, keď všetky z nich priniesli výrazné a pozitívne zmeny LGBT komunite. Tento na tom nie je inak. Ide o jednu z prvých operácií zmeny pohlavia v histórii. Einar Wegener (Eddie Redmayne) bol v dvadsiatych rokoch známy dánsky maliar, ktorého raz jeho manželka Gerda (Alicia Vikander) požiadala, aby pre ňu pózoval v ženských šatách, keďže jej modelka sa nedostavila načas. Einar súhlasí, ale v tom momente si uvedomí, že niečo nie je v poriadku a byť ženou sa mu páči. Začne sa tak objavovať i v spoločnosti. Čo spočiatku vyzeralo ako žart, prerástlo do serióznej záležitosti, a preto vyhľadal lekársku pomoc. Keď sa dozvedel, že je možná zmena pohlavia, neváhal ani na sekundu. Veľmi jemne a citlivo natočená snímka štvornásobne nominovaná na Oscara (z toho si jednu sošku odniesla Alicia Vikander za najlepšiu herečku vo vedľajšej role). 

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii

 

Carol (Carol, réžia: Todd Haynes, 2015)

Od skutočných príbehov sa presuňme k sfilmovaným podľa knihy. Knižná predloha vyšla už v roku 1952, čo bolo na vtedajšiu dobu celkom odvážny krok. Mladá Therese Belivet (Rooney Mara) je predavačka v nákupnom centre a začínajúca fotografka. Počas Vianoc spozná v práci Carol Aird (Cate Blanchett). Tá tam vtedy nakupuje darčeky pre dcéru. Na Theresine odporúčanie jej kúpi vláčik, a tak ho zaplatí a nechá tam adresu, aby jej ho zaslali poštou. Pri odchode si však na pulte zabudne rukavice, a tak jej ich Therese pošle. Carol sa rozhodne poďakovať jej pozvaním na večeru, a tak začína romanca medzi bohatou ženou v domácnosti a obyčajnou predavačkou. Carol je nútená zo strany manžela a celej rodiny podstúpiť terapiu, aby sa vyliečila z "choroby". Ako však sama zisťuje, nie je chorá a je ochotná sa pre lásku vzdať aj toho najcennejšieho. Snímka má úžasnú predvianočnú atmosféru a výbornú kameru. Dialógy, herecké obsadenie - to všetko funguje perfektne. Šesť nominácií na cenu akadémie vrátane tej za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe pre Cate Blanchett a za vedľajšiu rolu pre Rooney Mara snáď hovorí za všetko. 

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii

 

Hodiny (The Hours, réžia: Stephen Daldry, 2002)

Je rok 1923 a Virginia Woolfová píše svoju najznámejšiu knihu Pani Dallowayová. V roku 1951 ju číta Laura Brownová trpiaca depresiami zo stereotypného života domácej paničky z predmestia. Tú istú knihu ale v súčasnosti číta Clarrisa Vaughnová, emancipovaná vydavateľka, ktorá chystá oslavu pre svojho bývalého manžela trpiaceho chorobou AIDS. Film opisuje jeden deň zo života týchto troch žien, ktoré sa zamýšľajú nad svojimi vzťahmi s mužmi či inými ženami. Spoločne si s nimi prejdeme ich najtemnejšími chvíľkami a problémami. Dokonalý herecký koncert v podaní Julianne Moore, Meryl Streep a absolútne božskej Nicole Kidman, ktorá si zaslúžene odniesla za túto rolu aj Oscara. Film pôsobí veľmi depresívne, avšak stojí to za to. 

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii 

Skrotená hora (Brokeback Mountain, réžia: Ang Lee, 2005)

Azda najnámejší film zo všetkých spomenutých v článku. V čase, keď bol uvedený do kín, spôsobil celkom veľký rozruch a kontroverziu.  Zo začiatku nemáme možnosť si užiť veľa dialógov, film skôr vsádza na atmosféru a vynikajúce herecké schopnosti ústrednej dvojice. Pri pozeraní dnes už kultového filmu sa človek akosi nevie zbaviť pocitu všadeprítomnej homofóbie okolia a spoločnosti vo filme. O to viac sa intenzívne sústredíte a súcitite s hlavnými hrdinami. Komplikovaný vzťah dvoch mužov, ktorým osud a vtedajšia spoločnosť neprajú byť spolu, si vyslúžil osem nominácií na Cenu Akadémie a z toho premenil na výhru celkom tri. V hlavných úlohách máme možnosť vidieť už zosnulého Heatha Ledgera a Jakea Gyllenhaala a v úlohách ich manželiek Michelle Williams a Anne Hathaway.

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii 

Transamerika (Transamerica, réžia: Duncan Tucker, 2005)

Sabrina Osbourne je pár dní pred svojou poslednou operáciou, ktorá má byť záverečným krokom k tomu stať sa naozajstnou ženou. Predtým bola Sabrina, alebo ako ona samú seba nazýva "Bree", bezdetným mužom menom Stanley Schupak. Zvrat však nastáva v momente, keď jej zavolá jej údajný syn Toby z väznice v New Yorku s tým, že hľadá svojho otca Stanleyho. Bree šokovaná faktom, že má syna, sa o túto situáciu podelí s jej terapeutkou, ktorá jej vzhľadom na okolnosti nedá povolenie na operáciu zmeny pohlavia a odporučí jej zblížiť sa so synom. Hlavná hrdinka sa tak vydáva na cestu za svojím dieťaťom, s ktorým neskôr putuje naprieč celou Severnou Amerikou až do Los Angeles, len aby stihla svoju operáciu. Tento road trip je akýmsi prirovnaním cesty za svojím pravým ja hlavnej hrdinky. Zlatý glóbus si za hlavnú rolu odniesla Felicity Huffman a pochváliť sa môže aj nomináciou na Oscara. 

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii 

Hra na plač (Crying Game, réžia Neil Jordan, 1992)

Výnimočná a strhujúca dráma sa veľmi dlho tvári ako niečo iné, než v skutočnosti je. Žánrovo, myšlienkovo aj tematicky. V dnešnej dobe už málo známa pecka od neskoršieho režiséra Interview s upírom bola vo svojej dobe zjavením. Malý írsky film pracuje s mnohým témami. Od terorizmu, priateľstva až po schopnosť milovať človeka takého, aký je. A kombinuje ich do neobvyklého celku. Pôsobivý zvrat (ak ho nechcete vedieť, nečítajte ďalej), v ktorom sa z objektu túžby heterosexuálneho hlavného hrdinu stane transsexuál pôsobil vo svojej dobe šokujúco a je nočnou morou každého muža s tradičnou orientáciou. Držiteľ 6 nominácií na Oscara a víťaz kategórie najlepší scenár.

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii 

Detská hodina (Children´s Hour, réžia William Wyler, 1961)

Začiatkom 60. rokov bola nielen v prudérnej Amerike homosexuailita zakázanou témou. Tento počin teda môže pracovať iba s náznakmi. A darí sa mu to úžasne aj vďaka silnému kastingu. Shirley MacLaine a hlavne Audrey Hepburn patrili medzi najlepšie herečky svojej doby a svojej povesti tu nezostávajú nič dlžné. Bez výnimky fantasticky napísané a zahrané postavy (a Audrey prekvapivo nedominuje) podporené na svoju dobu neuveriteľným drivom a istou režijnou rukou Williama Wylera (Prázdniny v Ríme, Ben Hur). Posledných 20 minút je aj po rokoch neskutočne emocionálne vyčerpávajúcich. Tematicky chvalabohu už neaktuálne, no filmársky stále skvelé. 5 nominácií na Oscara.

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii 

Philadelphia (Philadelphia, réžia: Jonathan Damme, 1993)

Vo svojej dobe veľmi dôležitá a v súčasnosti neprávom pozabudnutá snímka bola prvým mainstremovým filmom, kde sa riešila problematika HIV. Hlboko ľudský príbeh o inakosti, tolerancii a rešpekte priniesol prvú výraznú dramatickú úlohu dovtedy komediálnemu hercovi - Tomovi Hanksovi. A odniesol si za ňu v silnej konkurecii právom Oscara, rovnako ako Bruce Springsteen za svoju pieseň Streets of Philadelphia. Možno až príliš akademický prístup môže množstvo divákov otráviť, no väčšinu spoľahlivo dojme a donúti rozmýšľat. Krásny film.

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii 

Život Adele (La Vie d'Adèle, réžia: Abdellatif Kechiche, 2013)

Romantický príbeh lesbického páru je prvou adaptáciou komiksu, ktorá získala Zlatú palmu v Cannes. Trojhodinová sonda do života hlavnej hrdinky šokovala explicitnými, avšak pôsobivými sexuálnymi scénami. Tie spôsobili problém s distribúciou v niekoľkých krajinách. Táto festivalovka je určená hlavne pre náročnejšieho diváka a nie je úplne „user friendly", no oplatí sa jej venovať svoj čas. Minimálne kvôli hereckému výkonu poslednej bondgirl a miestmi skutočne fascinujúcej filmárčine. Veľmi osobitý film, ktorý sa možno náročne sleduje, ale o to dlhšie ostane v hlave.

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii

 

Ďaleko od neba (Far from heaven, réžia: Todd Haynes, 2003)

Film sa snaží vykresliť typickú, dokonalú americkú rodinku päťdesiatych rokov. Krásny dom, deti hrajúce sa v dokonalej záhrade a úspešný manžel. Uprostred toho všetkého je Cathy Whitaker (Julianne Moore, áno zase), ideálna žienka domáca, ktorá svojho muža nadovšetko miluje. Keďže nič nie je len pozlátené, rovnako, ako jej doterajší život bez chybičky, všetko sa jej rúca, keď prichytí svojho muža v jeho kancelárii s iným mužom. Pohľad na to, ako túto situáciu zvláda, je o to zaujímavejší, že spoznáva záhradníka Raymonda Deagana a vy už tušíte, že sa s ním zblíži. Má to však háčik - je to černoch. Máme tu teda dva veľmi kontroverzné problémy tej doby. Na jednej strane homosexuálne orientovaného manžela a na strane druhej vzťah s černochom. Film priniesol ďalšiu nomináciu na Oscara Julianne Moore a okrem toho bol nominovaný aj v kategóriách najlepší film, najlepší scénar a najlepšia hudba. 

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii 

Bent (Bent, réžia: Sean Mathias, 1997)

Tento kúsok by sme zaradili medzi jeden z tých náročnejších. Otázka homosexuality počas druhej svetovej vojny bola obrovské tabu. Gayovia boli jednoducho, rovnako ako Židia, odvedení do koncentračných táborov. Dostal sa tam aj Max, ktorý po otrasnom zážitku z vlaku vezúceho do táboru smrti už nedúfa v nič dobré. Napokon sa však aj za ostnatými drôtmi stretáva s citmi a nehou. Psychologická dráma má veľmi komornú atmosféru a miestami pôsobí depresívne až beznádejne, no aj tak máte chuť to dopozerať do konca a zistiť, ako to skončí. V hlavnej úlohe Clive Owen, ktorého tvár vám môže byť známa napríklad zo Sin City. Vo filme sa mihne aj Mick Jagger v úlohe transvestitnej speváčky Berty a aj obľúbený Ian McKellen. Na konte má táto snímka Zlatú palmu za najlepší zahraničný film na festivale v Cannes. 

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii 

BONUS: X-MEN 

Možno si poviete, že mutanti predsa s homosexuálmi nemajú nič spoločné, avšak opak je pravdou. Samotní tvorcovia First Class priznali, že mutanti sú akousi alegóriou homosexuálne orientovaných ľudí. Zach Stenz, jeden zo scénaristov X-Men: First Class, raz napísal: „Môžem vám povedať, že práva gayov a celkovo ľudské práva či téma holokaustu bola do filmov daná zámerne. Joss Whedon vymyslel celú tú záležitosť s "liečením" mutantov v komiksoch ako gay alegóriu. Bryan Singer do filmov dal kus seba, ako gay - outsider spoločnosti to natočil zo svojho pohľadu.“ Singer stojí takmer za všetkými X-Men snímkami, či už ako režisér alebo producent. Výnimkou je iba The Last Stand. Príbeh X-Men môžeme vnímať vlastne ako riešenie otázky práv homosexuálov v prenesenom význame. Stačí, ak si za mutantov dosadíme gayov, lesby, bisexuálov a trans ľudí a máme tu celkom reálny obraz nie tak dávnej (u nás aj dnešnej) spoločnosti. 

 

15 filmov, ktoré zobrazujú boj za práva LGBT ľudí a boj proti homofóbii

 

Aký názor na filmy s danou tematikou máte vy? Chýba vám tu nejaký počin, ktorý stojí za zmienku? Dajte nám vedieť v komentároch.

Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.