Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
16. marca 2016 o 16:25
Čas čítania 0:00
Tibor P.

Za ukradnutý plagát na 15 rokov do väzenia. Americký študent si v Severnej Kórei zarobil na poriadny problém

ZAUJÍMAVOSTI SEVERNÁ KÓREA
Uložiť Uložené

Pozor na rozvracanie režimu.

Predstavte si, že by ste kvôli jednému plagátu mali skončiť na poriadne dlhé obdobie vo väzení, navyše v krajine, ktorá je ďaleko od vášho domova. Asi takto nejak sa musí cítiť istý americký študent, ktorý si počas svojho novoročného turistického zájazdu v Severnej Kórei vzal propagandistický plagát z uzavretej časti svojho hotela, v ktorom bol ubytovaný, v hlavnom meste krajiny Pchjongjangu. Za zločiny proti štátu a rozvracanie režimu dostal 21-ročný Otto Warmbier, americký študent z univerzity vo Virginii, 15 rokov natvrdo. Rozsudok padol na včerajšom veľmi rýchlom konaní, keď po hodine bolo jasné, aký trest ho v tejto krajine postihne.  
 
A to celé aj napriek tomu, že sa na tlačovej konferencii ešte minulý mesiac veľmi ospravedlňoval za svoj skutok. Obhajoval sa tým, že plagát mal byť údajne cennou trofejou pre matku jeho kamaráta a verejne priznal, že jeho skutok bol veľmi závažným a navyše vopred plánovaným. Na margo celého procesu je potrebné poznamenať, že v prípade turistov zo Západu nejde o prvý podobný prípad. Veľmi často bývajú zatknutí kresťanskí misionári, ktorí sa snažia tamojšie obyvateľstvo obracať na ich vieru a sú odsúdení buď za nezákonný vstup do krajiny, alebo napríklad aj preto, že si so sebou priniesli do hotela Bibliu. Takto dopadol, napríklad, pred rokom istý juhokórejský pastor, ktorý bol odsúdený dokonca na doživotie za rozvracanie republiky. Severokórejský režim využíva zatknutia predovšetkým Američanov na prilákanie vysokopostavených amerických politikov do ich krajiny, nakoľko KĽDR nemá s USA žiadne oficiálne diplomatické vzťahy. V prípade študenta Warmbiera sa už začal angažovať americký diplomat a bývalý guvernér štátu Nové Mexiko Bill Richardson, ktorý sa v New Yorku stretol s dvomi predstaviteľmi tamojšieho režimu, aby vyjednal prepustenie obvineného z humanitárnych dôvodov. 
 
Domov
Zdieľať
Diskusia