Prvý mobilný telefón na svete, ktorý kombinuje flexibilné vlastnosti zobrazovacieho panelu, multitouch kapacity a operačný systém Android, je tu. Volá sa ReFlex a naozaj funguje.
Viete si predstaviť, že na hranie Angry Birds alebo listovanie v elektronickej knihe miesto dotyku vašich prstov používate iba jednoduché ohýbanie displeja? Kanadskí výskumníci si to už dokonca aj na vlastnej koži vyskúšali. A ako je vidieť na vlastné oči, flexibilné displeje prinesú úplne nový spôsob interakcie, ktorý však súčasné multitouch kapacity nenahradí, ale iba doplní o ďalší, tentokrát trošku pohodlnejší spôsob ovládania smartfónov. Aby niečo také bolo vôbec možné, panel zariadenia musí pozostávať z plastových substrátov a na miestach, kde sa dá ohýbať, čo je značná časť celkovej konštrukcie, nesmie byť umiestnený kov, sklo a ani žiadny iný pevný materiál. Niečo také nám zároveň umožní vyrábať smartfóny v tak tenkom tele, že pri pohľade zboku pripomína papier alebo akúsi priesvitnú fóliu.
ReFlex beží na operačnom systéme Android KitKat a využíva flexibilný OLED displej v HD rozlíšení od juhokórejskej spoločnosti LG, vrátane niekoľkých špeciálnych senzorov na rozoznávanie úrovne ohybu. Dáta, ktoré v danej chvíli pozbierajú, iba jednoducho poskytnú momentálne spustenej aplikácii a tá vďaka ním adekvátne zareaguje. "Keď je tento smartfón ohnutý na pravej strane, strany sa začnú pretáčať z pravej strany do ľavej, presne tak, ako by boli v skutočnej knihe. Väčšie ohnutie to ešte viac zrýchli. Používatelia môžu cítiť túto senzáciu vďaka detailnej vibrácii telefónu."
Na komerčné použitie si ale podľa slov vedcov ešte nejaký ten rok (údajne 3 až 5) budeme musieť počkať. Na súčasnom prototype musia totiž ešte zrealizovať niekoľko vylepšení a úprav, pretože má stále veľa nedostatkov, ktoré by mohli pokaziť používateľské skúsenosti. Plánujú sa zamerať predovšetkým na prispôsobenie prostredia operačného systému novému spôsobu interakcie, aby z toho dokázali vyťažiť čo najviac, pretože potenciál je skutočne obrovský. Samotný vývoj pritom trvá cez dvanásť rokov a už zhruba pred piatimi rokmi ukázali podobné zariadenie, avšak s ohybným displejom, ktorý ponúkal šetrný elektronický atrament bez farieb. Vlastný vývoj flexibilného smartfónu nejaký ten rok realizuje aj gigant Samsung či LG. Svoj pokrok taktiež niekoľkokrát demonštrovali pred širokou verejnosťou a výnimkou podľa všetkého nebude ani nadchádzajúce podujatie MWC 2016 v španielskej Barcelone, kde sa môže celkom reálne objaviť ešte pokročilejší model.