Kategórie
Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
24. septembra 2015 o 15:03
Čas čítania 0:00
Dominik Vetrák

15 najnavštevovanejších slovenských filmov v kinách v ére samostatnosti

Uložiť Uložené

Uhádnete, na ktoré slovenské filmy sme sa prišli pozrieť najviac? Jakub Kroner má bohaté zastúpenie, no nechýba ani Ibi Maiga či Juraj Jakubisko.

Úprimne povedané, na Slovensku toho veľmi veľa kvalitného nevzniká. Dnes sa nebudeme rozprávať o tom, prečo tomu tak je, kedy a či sa to zmení ani aká je momentálna situácia. Pozrieme sa na to, ktoré slovenské filmy pútali najviac pozornosti v priebehu posledných 22 rokov, a teda od čias samostatného Slovenska. Možno budete prekvapení, možno budete znechutení, v každom prípade, asi každá snímka z rebríčku TOP 10 divácky najúspešnejších slovenských filmov by si svoju pozíciu vedela obhájiť, teda aspoň, ak sa bavíme o číslach návštevnosti. V prípade, že ste zvedaví, ktoré filmy všeobecne boli na Slovensku najúspešnejšie v posledných 5 rokoch, klikajte sem. Možno vás prekvapí, koľko ľudí zašlo na Ako si vycvičiť draka, Avatara či Interstellar.

15. 7 zhavranelých bratov - 38 432 divákov

Viac český, ako slovenský film, no bolo mi blbé začať číslovkou 14. 7 zhavranelých bratov išlo v kinách ešte nedávno, takže túto rozprávku máte ešte živo v pamäti. 


14. Láska na vlásku - 45 077 divákov
Nedopatrením som sa dostal do kina, kedy mal ísť nejaký iný film, no premietala sa práve najnovšia slovenská rozprávka. Pred sálou ale čakali len dospelí ľudia, najmä v pokročilom či dôchodkovom veku, prípadne rodiny, ktoré to chceli vidieť, ale nemali kam dať svoje ratolesti. O kvalitách filmu sme vám čo-to napísali tu, no a počet divákov je okrem faktu, že ide o našu rozprávku o časoch minulých, zvýšila najmä účasť Celeste Buckingham, cez ktorú šla „veškerá“ propagácia, hoci sa na plátne dlho nezdržala. 

15 najnavštevovanejších slovenských filmov v kinách v ére samostatnosti


13. Lokalfilmis - 46 856 divákov
Vďaka údajom z UFD.sk taktiež vieme, že tretí slovenský celovečerný animák (prvý v ére samostatnosti) sa neprehupol cez hranicu 50 tisíc divákov, no veľa tomu nechýbalo. Osobne som ale čakal o niečo vyšší divácky záujem. Snímka vôbec nedopadla tak zle, ako sme sa báli, no rozhodne je čo napravovať, ak sa partia okolo Jakuba Kronera rozhodne niekedy natočiť pokračovanie. 

15 najnavštevovanejších slovenských filmov v kinách v ére samostatnosti

12. Legenda o lietajúcom Cypriánovi - 57 583 divákov

Réžiu si na starosť zobrala Mariana Čengelová-Solčanská, a to pred 5 rokmi. Táto istá dáma obsadila aj 15. miesto, keďže režírovala aj Lásku na vlásku. Poznať ju môžete aj vďaka Šimijé. Snímka rozpráva príbeh muža, ktorého mnísi nájdu pred svojimi bránami napol mŕtveho. Vyliečia ho a nechajú si ho u seba. Postupom času ale neznámeho muža začína doháňať minulosť, a tak vyriekne sľub mlčanlivosti a začne sa učiť liečiteľstvu. Spoločnosť mu robí 5-ročná sirota Michal. 

15 najnavštevovanejších slovenských filmov v kinách v ére samostatnosti


11. Bratislavafilm - 61 039 divákov
Druhý, no stále nie posledný projekt Jakuba Kronera v tomto rebríčku. Ten chalan je šaman, ten chalan... robí to, čo vyhľadáva najmä slovenská mládež. Presne vie, po čom je dopyt a neváha to divákom doručiť, hoci kvalita nie je najvyššia, snaha tam je a povedať, že jeho tvorba za nič nestojí, by bolo tiež až príliš prísne a vlastne aj nepravdivé tvrdenie. Bratasilavafilm je ale snímka, ktorú si asi nikdy nepozriem a nikdy to ľutovať nebudem. Kronerovi sa ale nedá uprieť fakt, že už ako mladý chalan dokázal priviezť do svojho filmu skutočné slovenské herecké „hviezdy“, ktoré sa len tak hocičomu neupíšu.  

15 najnavštevovanejších slovenských filmov v kinách v ére samostatnosti

10. Vášnivý bozk  64 089 divákov

O tejto dráme počujem vôbec prvýkrát, no a keď sa pozriem na ČSFD, asi aj dostanem odpoveď na otázku: Prečo? Režíroval neznámy Miro Šindelka, no a zahrali si aj Jozef Kroner, Roman Luknár, Matej Landl, Andy Hryc či Ivana Chýlková. V tomto prípade skutočne neviem, ako sa do kín dostalo toľko ľudí. 

9. Rytmus - Sídliskový sen - 79 197 divákov (číslo sa zvýši a pravdepodobne sa snímka dostane aj na 8. priečku)

Sám som časozberný dokument o Patrikovom živote ešte nevidel, hoci ma v budúcnosti určite neminie, no určite by ste si naň v tomto prípade nemali robiť názor vďaka hodnoteniu na ČSFD. Je nám jasné, že Sídliskový sen nehýri veľmi veľkou kvalitou, ale označiť ho za odpad mohli pravdepodobne Rytmusovi dlhoroční, veľkí „fanúšikovia“ a redaktori Nového času. Ak čakáte niečo na štýl Obraz doby, pravdepodobne budete sklamaní. Hodinu a pol dlhý dokument sa točil so zámerom nahliadnuť do Patrikovho osobného života, pričom Patrik častokrát nebol ani v centre diania. Vysoká návštevnosť je v tomto prípade celkom logická. Spoločne s tržbami Čiech už Sídliskový sen videlo viac ako 110 tisíc ľudí. Ak Patrik v budúcnosti natočí niečo ďalšie, rozhodne by sme sa ale nebránili dokumenty na štýl Obraz doby, ktoré boli brilantné.

15 najnavštevovanejších slovenských filmov v kinách v ére samostatnosti

8. Kandidát - 80 057

Režijný debut Jonáša Karáska sa vskutku podaril. Chválili ho ľudia, na slovenské pomery dopadli celkom dobre aj recenzie. Príťažlivý dej, bohaté herecké zastúpenie na čele s Marekom Majeským a Monikou Hilmerovou a silná propagačná kampaň, ako i obstojná kvalita sa podpísali pod to, že Kandidáta videlo v kinách viac ako 80 tisíc ľudí.

15 najnavštevovanejších slovenských filmov v kinách v ére samostatnosti


7. Suzanne - 98 324 divákov

Ak nerátame Cinku Pannu, ide o najnovší film Dušana Rapoša, ktorý sa v tomto rebríčku taktiež párkrát objaví. Dobrého slova ale o ňom budeme hľadať asi márne. Lepší ekvivalent Zdeňka Trošky natočil pár skutočných blbostí a nepozerateľných filmov, no a Suzanne bol jedným z nich, pričom vysokej návštevnosti vďačí najmä téme drog, hercom ako Stano Dančiak, Bolek Polívka, Božidara Turzonovová a iným. O vysoký divácky „záujem“ sa pričinil aj fakt, že školy povinne posielali do kín na film, ktorý všetkým ukáže, aké sú drogy vlastne zlé. 

15 najnavštevovanejších slovenských filmov v kinách v ére samostatnosti


6. 
Fontána pre Zuzanu 3 - 112 353

54. najhorší film na ČSFD asi musí byť naozaj zlý. Priznám sa, trojku som nevidel, dvojku si vôbec nepamätám a jedničku mám v hlave už len kvôli pesničkám. Ono snáď ale nikto nečakal, že po slabej dvojke a opätovnej účasti Ibrahima Maigu bude záver našej úžasnej trilógie vydarený. Ľudia boli akosi ale stále zvedaví. 

5. Pokoj v duši - 116 818 divákov

Slušné číslo, čo poviete? Tie zárobky a divácky úspech boli asi nakoniec aj zaslúžené. Pokoj v duši je totiž zároveň jedným z najlepších filmov v tomto rebríčku a rozhodne ho môžeme považovať za to lepšie, čo slovenská produkcia poslednej dekády vyplodila. Režíroval Vladimír Balko, ktorý ale od roku 2009 nenatočil nič iné, než pár častí katastrofálnych slovenských seriálov, ktoré frčia v telke azda aj doteraz. A to je škoda.

15 najnavštevovanejších slovenských filmov v kinách v ére samostatnosti


4. 
38 - 113 922 divákov

Ak by ste všetky filmy zo zoznamu hľadali na ČSFD, dokument od Dana Dangla o nebohom Pavlovi Demitrovi by svietil červenou farbou najjasnejšie. Mám pritom rovnaký názor. 38 dostalo v mojej recenzii krásne slovné hodnotenie, ktoré sa v dobe tesne po zhliadnutí filmu šplhalo až k 9 bodom, hoci dnes by to už bolo máličko nižšie. 38 je ale takmer dokonalou poctou jednému z najlepších hokejistov nášho národu a mal by byť povinnosťou každého diváka filmu, respektíve skôr fanúšika hokeja. 

15 najnavštevovanejších slovenských filmov v kinách v ére samostatnosti


3.
 Lóve - 119 031 divákov

Tretí a zároveň posledný kúsok z tvorby Jakuba Kronera sa dostal na skvelé 4. miesto. Lóve sa mi celkom páčilo, aj keď, pred 4 rokmi som mal určite iné požiadavky a nároky pre slovenský film, respektíve film ako taký. Inými slovami, končila sa mi puberta a bol som tak jasnou definíciou vtedajšej Kronerovej cieľovky. Rozhodne ale môžeme hovoriť o tom kvalitnejšom, čo slovenská kinematografia nového veku dokáže ponúknuť. 

15 najnavštevovanejších slovenských filmov v kinách v ére samostatnosti


2. 
Fontána pre Zuzanu 2 - 343 206 divákov

Najúspešnejší film z trilógie vďačil svojmu úspechu najmä vďaka mediálnej kampani, očakávaniam divákov, ktorí pár rokov dozadu videli jednotku, a taktiež hŕbe hercov, medzi ktorými vyčnievali Maroš Kramár, Helena Růžičková či Alexandra Záborská. Objavila sa ale aj Lucie Bílá, Karel Gott a Ibrahim Maiga, takže ľudí to prirodzene tiahlo do kín v húfoch. Osobne ale nechápem, prečo až v státisícoch.

15 najnavštevovanejších slovenských filmov v kinách v ére samostatnosti

1. Bathory - 432 269 divákov

Juraj Jakubisko a jeho historické veľdielo prišlo podporiť do kín najviac divákov. Hoci s kvalitou to zďaleka nebol taký úspech, ako s návštevnosťou, Jakubisko aspoň znova dokázal, že má záujem natáčať náročné a divácky atraktívne filmy, ktoré okrem usmievavých nehercov ponúknu aj niečo viac, a rovnako tak zožerú viac peňazí na produkciu. Bathory je oficiálne najnavštevovanejším slovenským filmom, pričom mám pocit, že hodnú chvíľu sa to ani nezmení.

15 najnavštevovanejších slovenských filmov v kinách v ére samostatnosti
Domov
Zdieľať
Diskusia