Na prvých priečkach sa objavila Viedeň, ktorá excelovala v kvalite ovzdušia, dostupnosti zelených plôch a aktívnom životnom štýle.
Ak sa bavíme o zdravom živote, väčšina z nás si pravdepodobne predstaví život na dedine v okolí prírody. Nemecký poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa však zameral na európske mestá a zostavil rebríček tých najzdravších.
Z okolitých miest sa v rebríčku darilo Viedni, naopak Budapešť v hodnotiacich faktoroch pohorela a umiestnila sa na predposlednej priečke rebríčka. Prekvapivo zle skončila aj Varšava.
Vo zverejnenej štúdii porovnali 31 miest, v ktorých Deutsche Medz skúmal kvalitu ovzdušia, percento ľudí, ktorí dochádzajú do práce na bicykli alebo pešo, náklady na permanentky do posilňovne, podiel zelených plôch a hodnotenie zdravia a životného štýlu. Analyzoval sa aj počet rokov života v zdraví v jednotlivých krajinách.
1. Helsinki (Fínsko)
2. Nice (Francúzsko)
3. Štokholm (Švédsko)
4. Oslo (Nórsko)
5. Salzburg (Rakúsko)
6. Madrid (Španielsko)
7. Amsterdam (Holandsko)
8. Viedeň (Rakúsko)
9. Vilnius (Litva)
10. Paríž (Francúzsko)
5 najmenej zdravých miest v Európe
Rovnaké ukazovatele sa analyzovali aj z opačnej perspektívy, a takto zostavený rebríček je zverejnený po prvých päť miest. Ako druhé najmenej zdravé mesto sa umiestnila naša susedná Budapešť, prekvapivo zle na štvrtej priečke skončilo aj hlavné mesto Poľska – Varšava.
2. Budapešť (Maďarsko)
3. Milano (Taliansko)
4. Varšava (Poľsko)
5. Zürich (Švajčiarsko)