Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
30. júna 2024 o 9:30
Čas čítania 6:07
Timotej Gašper

Slováci prerobili a teraz prenajímajú chatu na Domaši: Raz chceli prísť ľudia s koňom, na leto sme už takmer obsadení (Rozhovor)

Slováci prerobili a teraz prenajímajú chatu na Domaši: Raz chceli prísť ľudia s koňom, na leto sme už takmer obsadení (Rozhovor)
Zdroj: Wikimedia Commons
REFRESHER JAZERÁ, RIEKY A PRIEHRADY PODNIKANIE SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Pred pár rokmi hľadali dvaja kamaráti z východného Slovenska investičnú príležitosť. Rozhodli sa kúpiť chatu na vodnom diele Domaša, ktoré je aj v roku 2024 vychýreným miestom oddychu pre množstvo Slovákov.

Domaša, alebo aj Slovenské more, je vodná nádrž na východnom Slovensku v okresoch Stropkov a Vranov nad Topľou. S dĺžkou 14 kilometrov, maximálnou hĺbkou 35 metrov a rozlohou 14,22 km² má toto dielo viacúčelovú funkciu. 

Rekreácia a regulácia prítokov vôd do Východoslovenskej nížiny stoja na strane výhod, pričom na druhej strane je na Domaši problém s výkyvom hladiny, ktorej prudké zmeny spôsobujú zosuvy pôdy a následné poškodzovanie ciest.

Tak či onak, Domaša je stále miestom, kam počas horúcich letných dní prichádza množstvo ľudí za rôznym štýlom rekreácie, pričom sa tam usporadúva aj niekoľko podujatí vrátane rapového festivalu. 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako zatiaľ vyzerá letná sezóna na Domaši.
  • Koľko stála rekonštrukcia chaty.
  • Aké netradičné požiadavky už mali hostia.
  • Aké prenajímacie portály sa oplatia.

Rekreanti prichádzajúci na Domašu zvyknú vo veľkom využívať aj služby vrátane ubytovania. Práve jednu z chát prenajíma aj Majo s Maťom, ktorí ju pred rokmi kúpili. Zo staršej chaty s neudržiavaným pozemkom spravili miesto, ktoré klientom ponúka vyšší štandard, najmä čo sa týka vybavenia a možností. 

Odporúčané
Slovenka o mínusoch života v Egypte: Verejné pláže sú plné odpadu a túlavých psov, za vodu však platíme euro mesačne (Rozhovor) Slovenka o mínusoch života v Egypte: Verejné pláže sú plné odpadu a túlavých psov, za vodu však platíme euro mesačne (Rozhovor) 7. júla 2024 o 9:30

Ako nám povedal Majo, zatiaľ čo on rieši organizačné veci, Maťo sa stará o objednávky a iné technické záležitosti. O tom, koľko Maja a Maťa investícia stála, aké bizarné zážitky má s hosťami či akú zvláštnu požiadavku dostal od zákazníka, nám porozprával v rozhovore. 

Domaša
Domaša Zdroj: Wikimedia Commons

V Refresheri tvoríme aj pútavý cestovateľský či podnikateľský obsah z domova aj z celého sveta. Ak chceš neobmedzene čítať našu prémiovú tvorbu a zároveň dostávať skvelé benefity, neváhaj sa stať členom klubu Refresher+ ešte dnes. 

Letná sezóna sa pomaly rozbieha. Pociťujete to už aj vy? 

U nás sú hostia celoročne, čo nie je na Domaši úplné pravidlo. Mnohí chatári svoje chaty na Domaši a v okolí dávajú do zimného režimu. Nemajú kúrenie, plyn, vodu, odpad a podobne. My máme na chate celoročné vykurovanie aj ostatné veci, je to trošku vyšší štandard, ktorý nám pomáha fungovať aj mimo letnej sezóny. 

Prečo ste jedna z mála chát, ktorá je dostupná celoročne? 

Väčšina majiteľov súkromných chát, ale aj tých na prenájom dáva chaty do zimného režimu. Niet sa čomu čudovať, pretože Valkov, teda táto časť Domaše nemá mimo letnej sezóny veľmi čo ponúknuť. Bojujeme s tým aj my. Ale, samozrejme, sú rôzne spôsoby, ako to vyriešiť. Zatiaľ je to len v pláne, no vieme, že problém zimnej sezóny vyrieši napríklad sauna, prípadne jacuzzi. Mimo leta je totiž jedno, že tá chata je pri Domaši, musíš spraviť niečo, čo priláka ľudí tak či tak. 

Posúva sa začiatok letnej sezóny aj podľa počasia? 

Nepovedal by som, ak to porovnám s minulým rokom, je to asi podobné ako teraz. Ďalej platí, že málokto si objednáva chatu pár dní vopred. Väčšina rezervácií vzniká minimálne mesiac dopredu, keď človek môže len ťažko predpovedať, aké bude počasie. 

Mení sa počas roka aj typ klientov? 

Určite sa to počas roka mení. V lete sú to viac rodiny s deťmi. Mimo sezóny, primárne v zime, sú to viac partie ľudí, ktorí niečo oslavujú, prípadne chcú len tak vybehnúť na chatu. V hre je, samozrejme, aj Silvester a voľno okolo sviatkov. Okrem sezónnych hostí k nám chodia aj mladí ľudia, ktorí proste chcú ísť na chatu, v tomto však máme prísnejšie nastavené pravidlá a snažíme sa príliš nejsť touto cestou, aby sme chatu prenajímali vo veľkom mladíkom.

Podľa čoho teda vyberáš, komu chatu prenajmeš? 

Pridaj sa do klubu REFRESHER+
Základné
5 €
Účtuje sa raz za 4 týždne
1,25 € / Týždeň
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Menej reklám
150 kreditov každé 4 týždne na nákup benefitov
Ročné - 17 %
60 € 50 €
Účtuje sa raz za rok
0,96 € / Týždeň
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Úplne bez reklám
2 000 kreditov ihneď na nákup benefitov
Zdieľanie článkov kamošom
Všetky možnosti predplatnéhoMám zľavový kód
Dokončením súhlasím s pravidlami a podmienkami portálu Refresher.
Pridaj sa do klubu REFRESHER+

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Koľko stála chata.
  • Koľko do nej investovali.
  • Aké prenajímacie portály sa oplatia.
  • Či sa im to vyplatilo.
  • Akému divnému páru chatu prenajali.
  • Prečo mali susedia strom v obývačke.
Dočítať článok
Máš už predplatné?
Prihlásiť sa
Dočítať článok
Poslať sms
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 162170 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Odomknúť cez SMS
Tento článok
Poslať sms Ako to funguje?
Všetky články na mesiac
🤩 Len 1,50€ navyše
POSLAŤ SMS Ako to funguje?
Po odomknutí získaš
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Napr.: Bielenie zubov v Dr. Úsmev ZDARMA , Dentálna hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA alebo 2 kopčeky zmrzliny od Koun ZDARMA
Zobraziť všetky (9)
Domov
Zdieľať
Diskusia