„Ale rovnako poznám lekárov aj lekárnikov, ktorí homeopatiu vo veľa prípadoch odporúčajú a zakladajú si na nej,“ hovorí pre Refresher farmaceutka PharmDr. Lucia Mikulášová. Objasňuje aj prípady, čo robiť, keď lekárnik pre vieru nechce vydať antikoncepciu.
„Antikoncepciu berú aj pacientky so zdravotnými problémami a liekmi, ktoré by v prípade tehotenstva mohli veľmi poškodiť plod.“
Za povolaním lekárnika nie je len medicínska znalosť a náročná prax, ale aj obrovská dávka empatie a trpezlivosti. Málokedy si však pri návšteve lekárne uvedomíme, o akú dôležitú a významnú profesiu v skutočnosti ide. Podľa HNonline sú lekárnici dokonca mnohokrát v očiach pacientov vnímaní ako len obyčajní „predavači“. Opak je však pravda.
O tom, akým výzvam či kompetenciám čelí farmaceut, nám v rozhovore porozprávala PharmDr. Lucia Mikulášová, ktorá pôsobí ako odborná zástupkyňa renomovanej siete lekární Vesnala. Na pozícii farmaceuta v nej pracuje už deviaty rok.
Hoci si s mnohými pacientmi stihla vytvoriť skvelý vzťah, v lekárni sa nevyhne ani tým „večne nespokojným“, ktorí vyvinú psychický nátlak či sem-tam prinesú falošný recept.
„Človek môže mať očakávania, no až reálne, keď príde na danú pozíciu, zistí, čo všetko to obnáša a či je to preňho to pravé. Môžem však úprimne povedať, že pomoc, ktorú poskytujeme pacientom, vie byť obrovské zadosťučinenie, a najmä keď nám niektorí dajú spätnú väzbu, že sme im pomohli, poďakujú nám a vidíme, že im je naozaj lepšie, to je asi to najviac, čo ma ako farmaceuta napĺňa,“ hovorí pre Refresher. V článku sa dozvieš aj to, čo si myslí o placebo efekte či o tom, že niektoré slovenské lekárne odmietajú vydávať antikoncepciu.
V rozhovore sa do hĺbky povenujeme odborným témam, no rada by som začala celkom zľahka. Za tie roky sa ti totiž určite nazbieralo veľa vtipných zážitkov s pacientmi. Spomenieš si na nejaké?
Áno (smiech). Asi najtypickejšie a najčastejšie sú také milé brbty alebo niečo toho typu. Ešte keď som začínala, ľudia si odo mňa pýtali namiesto žihľavy dvojdomej, čo je oficiálny názov rastlinky, žihľavú dvojdňovú.
Nedávno sme mali aj pacientku, ktorá chcela povedať, že má opakovaný predpis od lekára, a povedala, že má trvalý príkaz.
Takéto veci ti vždy zlepšia deň.
S pacientmi to však nie je len ružové. Veľakrát som v lekárni odsledovala, že vedia byť poriadne nátlakoví. Ako reaguješ na takéto situácie?
Beriem to ako prirodzenú vec. Takéto situácie sa dejú najmä v prípade, že nie je dostupný liek, za čo my, samozrejme, nemôžeme a nedokážeme to ani nijako ovplyvniť. Aj keď sa snažíme pacientom situáciu vysvetliť, niektorí to, bohužiaľ, nechápu, alebo skôr nechcú chápať, a ten hnev si vylievajú na nás. V takýchto prípadoch nie sú práve príjemní.
Stretla si sa aj s ťažšími prípadmi, keď by bol pacient závislý od liekov?
Ča sa týka závislosti, s tým sa u nás v lekárni nestretávame, ale skôr máme skúsenosť so zneužívaním receptov a falošnými receptmi, ktoré vieme odhaliť.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako väčšinou vyzerá falošný recept.
- Ako dokáže liek odlíšiť, či človeka bolí hlava alebo brucho.
- Či sa dá vybudovať odolnosť na lieky proti bolesti.
- V čom sa najčastejšie mýlia aj lekári.
- Čo si Lucia myslí o homeopatii.
- Aký má názor na to, že niektoré lekárne odmietajú predpísať antikoncepciu.