Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
23. februára 2024, 12:30
Čas čítania 4:09
Adriana Královičová

FOTO: Po vysokej škole potreboval vypnúť. V karanténe si navrhol Treedom, postavil ho svojpomocne a ušetril tak peniaze

KULTÚRA ARCHITEKTÚRA ZO SLOVENSKEJ A Z ČESKEJ REPUBLIKY INTERIÉROVÝ DIZAJN KAM NA VÝLET – SLOVENSKO
Uložiť Uložené

„Všetky peniaze, ktoré som počas procesu stavby zarábal, som investoval do Treedomu,“ hovorí nám Róbert.

„Príbeh o Treedome sa začal po mojom dokončení stavebnej fakulty v Brne, keď som mal ‚plné zuby‘ každodenného zhonu, stresu, napätia a stereotypu. Potreboval som si vyčistiť hlavu. Vtedy som si uvedomil, že toto nie je len môj problém, ale problém dnešného sveta a mnohých ďalších ľudí,“ hovorí pre Refresher Róbert Banič. Šikovný Slovák, ktorý miluje prírodu a architektúru, túžil vytvoriť originálne dielo. Prišlo obdobie covidu a on v karanténe strávil 14 dní. Vtedy začal premýšľať nad tým, ako by využil svoje vedomosti. Chcel spojiť prírodu s architektúrou a vytvoriť miesto, ktoré bude kontrastom k dnešnému uponáhľanému svetu.

Panoramatický výhľad na hory, západ slnka a Bojnický zámok rovno z postele. Treedom sa nachádza za dedinou Hradec, poskytuje súkromie, ale zároveň aj dobrý prístup. V priestrannej terase je zabudovaná odpočinková sieť štyri metre nad zemou, z ktorej môžeš pozorovať západ slnka alebo nočnú oblohu. Toto zážitkové ubytovanie uspokojí aj náročnejších hostí.
 

„Vedel som, že ma projekt bude stáť o niečo viac, ako som mal našetrené, ale môj plán bol dať si postaviť hrubú stavbu, chatku pomaly dokončovať svojpomocne a popritom ďalej zarábať, aby som všetko mohol ďalej financovať. Skĺbiť tieto dve činnosti však bolo extrémne náročné, ale tu ma našťastie veľmi podporili rodičia.“ Prečítaj si, koľko stojí noc v Treedome, či mal Róbert našetrené peniaze, aj to, ako pracoval s rozpočtom.

Róbertovi pomáhal pri stavbe otec.
Róbertovi pomáhal pri stavbe otec. Zdroj: Treedom

Prekročil rozpočet? 

Ako nám Róbert opísal, Treedom je autorské dielo od začiatku do konca, takže pri návrhu vykonával takmer všetky funkcie sám. Vyštudoval stavebné inžinierstvo na Stavebnej fakulte VUT v Brne. Aktuálne sa venuje navrhovaniu a projektovaniu rodinných domov a rekreačných domov, ako aj vizualizáciám budov, interiérov či verejných priestorov. Je živnostníkom, ale spolupracuje aj s firmou Avanta Systeme, s. r. o.

Odporúčané
FOTO: Takto vyzerá byt v bratislavskom Starom Meste za pol milióna eur. Dvojizbák z roku 1928 je väčší ako bežné štvorizbáky FOTO: Takto vyzerá byt v bratislavskom Starom Meste za pol milióna eur. Dvojizbák z roku 1928 je väčší ako bežné štvorizbáky 17. apríla 2024, 11:00

Vytvoril architektonický návrh, vizualizáciu, stavebné aj výrobné výkresy. Jediná časť, ktorú nenavrhol sám, ale jeho známy, je statika a výrobné výkresy nosnej oceľovej konštrukcie, na ktorej chatka stojí. „Na začiatku som si urobil hrubý rozpočet, ale ukázalo sa, že som ho podcenil, pretože som ho prekročil výrazne,“ hovorí.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 153700 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Koľko stojí noc v Treedome.
  • Či mal Róbert našetrené peniaze.
  • O koľko prekročil rozpočet.
Domov
Zdieľať
Diskusia