Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
14. januára 2023, 14:30
Čas čítania 3:28
Ema Stanovská

Nový liek na chudnutie by sa mohol stať najpredávanejším liekom všetkých čias. Dovolia si ho zrejme len tí najbohatší

Nový liek na chudnutie by sa mohol stať najpredávanejším liekom všetkých čias. Dovolia si ho zrejme len tí najbohatší
Zdroj: Unsplash.com
ZDRAVIE AKO SCHUDNÚŤ ZDRAVIE ZDRAVOTNÍCTVO
Uložiť Uložené

Špekuluje sa, že lieky na cukrovku si obľúbili najmä celebrity a influenceri, ktorí vďaka nim dosahujú neuveriteľné úbytky hmotnosti. Avšak pacienti, ktorí liek skutočne potrebujú, sa k nemu nemusia tak ľahko dostať.

Americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) tento rok zrejme schváli vôbec najúčinnejší liek na chudnutie. Tirzepatid, ktorý sa od mája 2022 používal iba na liečbu cukrovky druhého typu, najnovšie pomôže aj ľuďom s obezitou.

Liek, ktorý nesie obchodný názov Mounjaro, by mohol priniesť ročné tržby 48 miliárd dolárov a po schválení sa stať najpredávanejším liekom všetkých čias, predpokladajú analytici pre portál NBC News.

Vedcov k tomuto kroku priviedli výsledky tretej fázy klinickej štúdie, v rámci ktorej zistili, že pacienti vďaka nemu stratili v priemere 22,5 percenta svojej telesnej hmotnosti (respektíve 24 kíl), čo je najviac zo všetkých liekov dostupných na trhu. Na porovnanie, podobné lieky na chudnutie – napríklad Saxenda a Ozempic, ktoré sú dostupné aj na Slovensku na lekársky predpis – predtým znížili telesnú hmotnosť maximálne o 15 percent.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Beverly Hills Concierge Doctor (@beverlyhillsconciergedoctor)

Refresher píše o zdraví len na základe overených vedeckých faktov a vyjadrení študovaných odborníkov. Všetky články nájdeš v sekcii Zdravie, ktorú určite nezabudni sledovať, aby ti žiaden neunikol. Podobný obsah môžeme tvoriť aj vďaka členom klubu Rrefresher+ – ak nás chceš podporiť, staň sa jedným z nich.

Neustály pocit sýtosti

Tirzepatid patrí do triedy liekov, ktoré sa nazývajú „agonisty GLP1-receptorov“ – ich „tajomstvom“ je, že dokážu napodobniť hormóny, ktoré pomáhajú kontrolovať hladinu cukru v krvi a chuť na jedenie. Liek, ktorý sa užíva injekčne raz týždenne, pomáha znižovať chuť na jedlo, zlepšiť proces rozkladania cukru a tuku, a teda zefektívniť spaľovanie, píše v tlačovej správe výrobca liekov Eli Lilly. 

Odporúčané
Týždeň som chodila bez nohavičiek. V električke som si nesadala a neustále som musela prať Týždeň som chodila bez nohavičiek. V električke som si nesadala a neustále som musela prať 25. februára 2024, 9:30

V tretej fáze klinickej štúdie pacienti schudli v priemere o sedem kíl viac s tirzepatidom ako s placebom a v priemere o desať kíl viac, ak užívali tirzepatid spolu s inzulínom. „Keď beriete tento liek, máte pocit, že ste stále sýty. Skrátka nemáte chuť na jedlo,“ opisujú účinok liečiva lekári.

„Agonisty GLP-1 sú v súčasnosti veľmi obľúbenou medicínou na zníženie hmotnosti,“ hovorí Jamie Alan, docent farmakológie a toxikológie na Michiganskej štátnej univerzite, pre Prevention„Očakávame, že tento liek bude ešte oveľa prospešnejší.“ Výhodou tirzepatidu je aj minimum nežiaducich vedľajších účinkov – pacienta môžu potrápiť nevoľnosti, ktoré sú však väčšinou mierne a po krátkom čase odznejú, píše Úrad pre potraviny a liečivá.

Liek pre milionárov

Hoci je tirzepatid mimoriadne sľubný liek, dovoliť si ho bude môcť len hŕstka vyvolených. Bez zdravotného poistenia budú štyri injekčné perá stáť 900 až 1200 dolárov. Ročne by liečba stála 13-tisíc dolárov. Liek je zatiaľ krytý sociálnou poisťovňou len na liečbu cukrovky, ktorú má asi 30 miliónov Američanov. Po schválení FDA by ho však poisťovne mohli uhrádzať aj ako liek na chudnutie – samozrejme, len v prípade, že to bude zdravotne opodstatnené.

Ak poisťovne liek uhrádzať nebudú, väčšina pacientov sa k nemu zrejme nedostane. Podobné (menej efektívne) lieky na zníženie hmotnosti stoja približne tisíc dolárov na mesiac. 

@karawolf8 Questions in the comments ? #ozempic#weightloss#weightlossjounrney#ozempicweightloss#calories#caloriedeficit#fyp#newme#OneDegreeMore ♬ Keep Showing Up (Motivational Speech) - Fearless Motivation

Bostonská špecialistka na obezitu Fatima Stanford pre NBC News povedala, že obezita sa považuje za chronickú chorobu a ako pri všetkých iných chronických chorobách, aj pri tejto sa očakáva, že väčšina pacientov bude užívať lieky po celý život – čo je „veľká finančná záťaž, ak sú nútení platiť si ju z vlastného vrecka“. Jediní ľudia, ktorí si pravdepodobne budú môcť sami dovoliť liek ako tirzepatid, budú podľa nej „veľmi bohatí“. Napriek vysokej cene USA už teraz bojuje s nedostatkom tohto lieku.

Odporúčané
Vyskúšala som metódu skorého vstávania, ktorú praktizujú miliardári. Sľúbila, že mi zmení život. Ako to dopadlo? Vyskúšala som metódu skorého vstávania, ktorú praktizujú miliardári. Sľúbila, že mi zmení život. Ako to dopadlo? 22. februára 2024, 14:30

Odborníci hovoria, že na to, aby poisťovne začali uhrádzať tirzepatid, musí sa zmeniť celkový pohľad na obezitu – nenazerať na toto ochorenie ako na niečo, čo môže vyriešiť diéta, cvičenie alebo vôľa, ale ako na dysreguláciu tukových buniek v tele.

Vlasy, mejkap, injekcia

V decembri minulého roka úrady ohlásili aj nedostatok Ozempicu, ďalšieho lieku na liečbu cukrovky a obezity, predávaného pod značkou Wegovy. Médiá tvrdili, že tento liek vykúpili hollywoodske celebrity a influenceri s cieľom ľahko a rýchlo schudnúť.

Medzi nimi je napríklad miliardár Elon Musk, ktorý sa k tomu aj sám priznal. Špekuluje sa, že vďaka Ozempicu schudla aj Kim Kardashian, Mindy Kaling či Oprah Winfrey. To je problém, pretože k lieku sa nemusia dostať pacienti, ktorí ho skutočne potrebujú.

Ozempic sa minulý rok stal podľa portálu Variety „najprísnejšie stráženým tajomstvom v Hollywoode“. Herci a herečky si údajne vymieňali skúsenosti s týmto liekom cez šifrovanú aplikáciu Signal. Injekcia na chudnutie sa „stala – podobne ako kaderník či stylista – súčasťou balíčka starostlivosti o krásu pred významnými udalosťami“. 

Odporúčané
Netflixtída, selfietída aj závislosť od internetového nakupovania. S novodobými technológiami prichádzajú aj moderné diagnózy Netflixtída, selfietída aj závislosť od internetového nakupovania. S novodobými technológiami prichádzajú aj moderné diagnózy 20. februára 2024, 9:30

Tiktokokeri pod hashtagmi #Ozempic (s 273 miliónmi videní) a #MyOzempicJourney (vyše 80 miliónov videní) ukazujú neuveriteľné premeny v dôsledku dramatického úbytku hmotnosti. Portál The New York Times v novembri upozornil, že ľudia sa liek snažia vyžiadať od lekárov alebo ho zháňajú cez internet.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kim Kardashian (@kimkardashian)

Odborníci tvrdia, že ľudia, ktorí berú tieto lieky, musia byť pod dohľadom lekárov. Zháňať si liek neoficiálnou cestou je preto hazardovanie s vlastným zdravím. Okrem toho, liek nebol systematicky testovaný na ľuďoch s nižšou telesnou hmotnosťou a je možné, že pacienti mimo skupiny, pre ktorú je liek určený, by mohli pociťovať intenzívnejšie vedľajšie účinky. Výskum navyše ukázal, že po skončení užívania tohto lieku sa môžu kilá rýchlo vrátiť. 

Stále platí, že najlepší spôsob, ako schudnúť a udržať si hmotnosť, je dodržiavať zásady zdravého životného štýlu – teda mať dostatok pohybu, jesť nutrične vyvážené jedlá a snažiť sa efektívne pracovať so stresom.

Domov
Zdieľať
Diskusia