Vďaka týmto základom slušného správania sa dokážeš vyvarovať spoločenského faux pas.
Etiketa je súbor pravidiel spoločenského správania, slušnosti a zdvorilosti. Je súčasťou spoločenského mravu, nie však individuálnej morálky a etiky. Vznikla na kráľovských dvoroch a v modernom zmysle jej význam v Európe vyvrcholil v 18. storočí. Hoci sa jej porušenie nijako netrestá, môžeš si tým zarobiť na poriadne faux pas.
Dokážeš sa orientovať v pravidlách toho, „čo sa patrí“? Otestuj si svoje znalosti v našom kvíze!
KVÍZ: Poznáš pravidlá etikety?
Zdroj:
Unsplash/Hannah Gullixson
110
Muž a žena idú spolu na večeru do novej reštaurácie. Kto vchádza dnu ako prvý?
Žena.
Muž.
Žena, avšak muž by jej mal otvoriť a podržať dvere.
Vysvetlenie
Do neznámych priestorov podľa etikety vždy vchádza muž ako prvý, čím ženu symbolicky chráni a zabraňuje tiež, aby bola vystavená pohľadom druhých. Platí to pre miesta ako reštaurácie, bary, divadlá či kiná. Ak však idú spolu muž a žena do práce, bytu či iných známych priestorov, muž by mal otvárať dvere žene a dať jej prednosť.
Zdroj:
Unsplash/Clem Onojeghuo
210
Muž by mal na ulici kráčať...
Na pravej strane od ženy.
Na ľavej strane od ženy.
Je to jedno.
Vysvetlenie
Ilustračná snímka ťa mala zmiasť. Keďže sa predpokladá, že ľudia kráčajú podľa správnosti vždy po pravej strane ulice, muž by mal byť podľa etikety po ženinej ľavici, aby stál medzi premávkou a ženou, čím by sa malo predchádzať napríklad zašpineniu šiat. Ak sa však nachádzajú v situácii, že je na ulici chodník len na jednej strane, a to v ich smere po ľavej strane, muž kráča po pravici ženy (opäť tak, aby stál medzi ňou a premávkou). Takisto ak sú muž a žena v spoločnosti, žena by sa podľa etikety mala objavovať po jeho ľavej strane, aby mal voľnú pravú ruku a ľavú jej mohol ponúknuť, aby sa jej držala.
Zdroj:
Unsplash/Sincerely Media
310
Kto komu navrhuje tykanie na pracovisku v situácii, keď je mladší muž v nadriadenej pracovnej pozícii a staršia žena v podriadenej pracovnej pozícii?
Žena, pretože je staršia.
Muž, pretože je v práci jej nadriadený.
Žena, pretože v spoločenskej hierarchii je významnejšia ako muž.
Vysvetlenie
Pri navrhovaní tykania existuje v etikete rebríček spoločenskej významnosti. Tykanie vždy navrhuje žena mužovi, starší mladšiemu a nadriadený podriadenému. Najvyššiu prioritu má však postavenie na pracovisku, preto ani staršia žena by nemala navrhovať tykanie mladšiemu mužovi, pokiaľ je v práci jej nadriadený.
Zdroj:
Unsplash/Waldemar Brandt
410
V reštaurácii dostaneš pokrm, ku ktorému je ako príloha pečivo. Ako ho jesť?
Odhrýzaj z neho.
Jedz ho príborom.
Odlamuj si z neho.
Vysvetlenie
V takejto situácii si podľa etikety treba dávať pozor na to, aby si rovno nezobral do ruky jeden krajec a nezačal si z neho schuti odhrýzať. Etiketa hovorí, že pečivo si do ruky vziať môžeš, ale potom by si z neho mal postupne odlamovať kusy, ktoré sa ti pohodlne vojdú do úst. Neodlamuj si však zbytočne priveľké kusy, ktoré si do úst nevložíš jednoducho.
Zdroj:
Unsplash/Jessie McCall
510
Kto platí za večeru?
Vždy muž.
Ten, kto pozýval.
Spoločensky významnejšia osoba.
Vysvetlenie
Platí všeobecné pravidlo, a to, že za večeru platí vždy ten, kto na ňu pozýval. Avšak v prípade, že muž ponúkne žene, že za ňu účet zaplatí, žena môže podľa etikety súhlasiť.
Zdroj:
Unsplash/Towfiqu barbhuiya
610
Ako podľa etikety zareagovať v prípade, že si niekto v spoločnosti viacerých ľudí kýchne?
Mal by si zostať ticho.
Mal by si povedať „nazdravie“.
Mal by si povedať „pravda je“.
Vysvetlenie
Hoci sa to zdá na prvý pohľad neslušné, no pokiaľ si niekto v takejto situácii kýchne, mal by zostať ticho a neupozorňovať na svoje telesné prejavy. Keď sa v spoločnosti nachádza veľa ľudí, už len tým, že dotyčný by musel všetkým ďakovať, by tak rušil celý kolektív.
Zdroj:
Unsplash/Edward Cisneros
710
Ako reagovať na kompliment?
Reagovať skromne na štýl „ale choď“, „prestaň, to hovoríš len zo slušnosti“ a podobne.
Vždy sa poďakovať.
Okamžite ho opätovať.
Vysvetlenie
Podľa etikety je neslušné reagovať hocijako inak ako najprv poďakovať bez akýchkoľvek okolkov. Aj keď s komplimentom nemusíš súhlasiť, mal/-a by si poďakovať a nechať si nesúhlas pre seba. Opätovať ho môžeš, ale vždy až po poďakovaní.
Zdroj:
Unsplash/freestocks
810
Ako reagovať, keď dostaneš darček?
Poďakovať a otvoriť si ho až osamote.
Poďakovať a hneď vybaliť.
Poďakovať len v prípade, že si s ním spokojný/-á.
Vysvetlenie
Podľa etikety je slušné za dar poďakovať a hneď ho otvoriť/rozbaliť. Poďakovať sa sluší aj v prípade, že s ním nie si spokojný/-á. Ak sú darom kvety, nemali by sa len tak niekde položiť, ale mali by sa dať ihneď do vázy.
Zdroj:
Unsplash/skylakestudio
910
Ako sa správať pri prípitku na narodeninovej oslave?
Pri prípitku sa pozeráme na najstaršieho.
Pri prípitku sa pozeráme na osoby vedľa seba, aby sme im dali najavo, že si s nimi chceme štrngnúť.
Pri prípitku sa pozeráme na oslávenca.
Vysvetlenie
Pri prípitku je podľa pravidiel spoločenského správania slušné pozerať sa na oslávenca, až pri štrnganí si na osoby vedľa – vždy do očí.
Zdroj:
Unsplash/Ibrahim Boran
1010
Kedy pri večeri môžeme použiť obrúsok na utretie úst?
Nikdy, celý čas by mal byť rozložený na kolenách.
Kedykoľvek v priebehu celej večere.
Len v nevyhnutných prípadoch a vždy veľmi diskrétne.
Vysvetlenie
Najväčšou chybou je, keď sa obrúsok počas jedenia nepoužíva. Použiť ho môžeš kedykoľvek, minimálne vždy po jedle a medzi jednotlivými chodmi. Dôležité je tiež obrúsok použiť predtým, než sa napiješ, aby na pohári nezostávali odtlačky či kúsky jedla.