Obľúbený hudobný festival sa presunul z Piešťan do Trenčína. Ako to dopadlo?
Trenčianske letisko, na ktoré sa Grape na istý čas presunul z Piešťan, začali vo štvrtok popoludní obliehať kočovníci s karimatkami, ruksakmi, stanmi a dobrou náladou. Pri stavaní svojich dočasných obydlí sa trápili so silným vetrom, no všetko nakoniec zvládli. Niektorí skôr, niektorí neskôr. Ako to už býva, tým druhým predĺžil trápenie s postavením stanu alkohol v žilách.
Ďalší prišli na festival „na punkáča“ a bez stanu odhodlane vydržali až do nedele. Keďže Grape brány nezatvára, mohli sa vyspať na tulivakoch, lavičkách či pokojne aj na tráve. Prípadne nemuseli ísť spať vôbec. Predsa len, stánkov s energetickými nápojmi bolo v areáli viac než dosť.
Organizátori festivalu Juraj Podmanický a Ján Trstenský si pre fanúšikov pripravili štvrtkový špeciálny Warm Up v podobe akustických koncertov. Počas neho museli mobily návštevníkov ostať schované v uzavretej kapsičke až do polnoci. Na Warm Upe sa mohlo zúčastniť iba dvetisíc ľudí, pocitovo to vyzeralo, ako by ich bolo raz toľko. V piatok 12. augusta sa však otvoril celý areál a konečne doň mohli vstúpiť ďalšie tisícky festivalových nadšencov.
V Refresheri ti pravidelne prinášame rôzne reportáže, rozhovory, hudobné tipy, recenzie albumov, novinky, rebríčky či profily hudobníkov a kapiel. Ak ťa zaujímajú články venované hudbe, podpor nás a staň sa členom klubu Refresher+, aby sme ti mohli priniesť ešte viac kvalitného obsahu.
Krásna architektúra a množstvo aktivít
Keď ľudia cítia, že sa niečo končí, majú tendenciu si to ešte raz naposledy užiť naplno. Aj návštevníci Grapu si plne uvedomovali, že čoskoro sa rozlúčia s letom, so slnkom, s horúčavami a festivalmi. Možno práve preto sa v Trenčíne zabávali, akoby to malo byť poslednýkrát. Grape skutočne bola dvojdňová párty plná krásnych ľudí.
Piatok odštartoval obrovský sprievod tanečníkov a hudobníkov, ktorý vyzeral ako z filmu Mad Max: Fury Road od Georgea Millera. O úvodný koncert sa postarali The Ouous. Hneď po tom sa ľudia rozpŕchli rôznymi smermi. Zatiaľ čo jedna časť zamierila k širokej ponuke stánkov s jedlom, iní smerovali svoje kroky rovno k stánkom s alkoholom. S nemilosrdne pražiacim slnkom nad hlavou dostali dve pivá v jednom.
Iní sa zase, stále triezvi, kochali architektonickými dielami trojnásobného víťaza ceny CE ZA AR, architekta Martina Skočeka. Obrovská zemeguľa skrytá pod železnou pyramídou vyzerala magicky, rovnako ako sieť s visiacimi kravatami, minimalistické sochy či impozantné hlavné pódium. Po areáli bola skutočne radosť sa prechádzať.
Na Good Point pláži si ľudia mohli ponoriť nohy do piesku a so zatvorenými očami si predstavovať, že sú na dovolenke pri mori. V Machovisku, ktoré bolo na festivale vôbec po prvýkrát, sa mohli poradiť so psychológmi v prípade, že na nich prišla depresia alebo museli riešiť vzťahové problémy. Ďalší si dali veštici z gule vyveštiť budúcnosť.