Vyskúšaj REFRESHER+ len za 1 €
13. júla 2022, 17:00
Čas čítania 1:51
Adrián Lukáč

11. etapa Tour de France: Bojovalo sa dnes o celkové víťazstvo? Vingegaard vyzliekol Pogačara zo žltého dresu

Zdroj: TASR/AP/Thibault Camus
ŠPORT TOUR DE FRANCE

Dnes bola na programe opäť náročná horská etapa.

Vo včerajšej etape sa náskok celkového lídra Tadeja Pogačara (UAE Team Emirates) zmenšil na 11 sekúnd, keď sa na druhé miesto dostal Lennard Kamna (Bora-Hansgrohe) po tom, čo na Pogačara včera získal viac ako osem a pol minúty. Dnes sa aj vzhľadom na profil trate očakával súboj najlepších vrchárov a cyklistov, ktorí bojujú o žltý dres.

Refresher monitoruje priebeh 109. ročníka najslávnejších cyklistických pretekov každý deň. Aby ti nič neušlo, sleduj tému Tour de France

Počas dvoch stúpaní najvyššej kategórie, z ktorých vrchol toho druhého bol cieľom etapy, si cyklisti museli siahnuť až na dno svojich síl. V záverečnom stúpaní sa dlho držal vo vedení Warre Barguil (Team Arkea Samsic), ktorého stíhal špecialista na takýto typ trate Nairo Quintana (Team Arkea Samsic). Balík cyklistov s Pogačarom sa však držal na dostrel. Barguil päť kilometrov pred vrcholom kopca stratil svoj náskok a rýchlo ho predstihla okrem Quintanu aj skupina okolo muža v žltom drese.

Štyri kilometre pred cieľom prišla nečakaná kríza Pogačara, čo využil na nástup tretí muž celkového poradia Jonas Vingegaard (Team Jumbo-Visma), ktorý sa okamžite odtrhol z balíka a netrvalo dlho, kým predbehol aj vedúceho Quintanu. Vingegaard tak na diaľku bojoval s Pogačarom o žltý dres, ktorý sa v záverečnom stúpaní evidentne trápil.

Jonas Vingegaard po famóznom výkone napokon dotiahol svoj nástup do úspešného konca a vybojoval si etapové víťazstvo a zároveň aj žltý dres. Nairo Quintana skončil druhý, Romain Bardet tretí. Tadej Pogačar, ktorý patril k favoritom, stratil takmer tri minúty a skončil až na siedmom mieste, čo znamená, že v celkovom poradí nielenže prišiel o žltý dres, ale padol až na tretie miesto za Vingegaarda a Bardeta so stratou 2 minúty a 22 sekúnd.

Zelený dres si v 11. etape upevnil Wout van Aert (Team Jumbo-Visma), keď získal ďalších 20 bodov za prvé miesto na šprintérskej prémii krátko po štarte. Na horských prémiách sa bojovalo aj o bodkovaný dres, ktorý si napokon udržal Simon Geschke (Cofidis).

Konečné poradie 11. etapy:
1. Jonas Vingegaard (Team Jumbo-Visma) -4:18:02 hodiny
2. Nairo Quintana (Team Arkea-Samsic) +00:59 min.
3. Romain Bardet (Team DSM) +01:10 min.
4. Geraint Thomas (INEOS Grenadiers) +01:38 min.
5. David. Gaudu (Groupama-FDJ) +02:04 min.
6. Adam Yates (INEOS Grenadiers) +02:10 min.
7. Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) +02:51 min.
8. Alesey Lutsenko (Astana Qazaqstan Team) +03:38 min.
9. Steven Kruijswijk (Team Jumbo-Visma) +03:59 min.
10. Warren Barguil (Team Arkea-Samsic) +04:16 min.

Celkové poradie po 11. etape (žltý dres):
1. Jonas Vingegaard (Team Jumbo-Visma) -41:29:59
2. Romain Bardet (Team DSM) +2:16 min.
3. Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) +2:22 min.
4. Geraint Thomas (INEOS Grenadiers) +2:26 min.
5. Nairo Quintana (Team Arkea-Samsic) +2:37 min.

17. etapa Tour de France: Záverečný špurt vedúcej dvojice celkového poradia pre Pogačara, no žltý dres drží bezpečne Vingegaard 17. etapa Tour de France: Záverečný špurt vedúcej dvojice celkového poradia pre Pogačara, no žltý dres drží bezpečne Vingegaard 20. júla 2022, 17:04