Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
29. júna 2022, 19:41
Čas čítania 1:00
Adam Novosad TASR

Ochuteným zahrievaným tabakovým výrobkom, ktoré si obľúbili najmä mladí ľudia, hrozí koniec. Únia ich chce zakázať

NEWS CIGARETY VAPOVANIE
Uložiť Uložené

Všemožné príchute týchto výrobkov podľa Európskej komisie lákajú mladých používateľov.

Európska komisia v stredu navrhla zákaz predaja ochutených zahrievaných tabakových výrobkov na území Európy. Reagovala tak na zvyšujúcu sa popularitu týchto výrobkov a na súvisiace obavy zo zdravotných následkov.


Komisárka Európskej únie pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová vo vyhlásení uviedla, že až deväť z desiatich prípadov rakoviny pľúc zapríčiňuje používanie tabakových výrobkov.


„Chceme, aby bolo fajčenie pre ľudí čo najmenej lákavé, aby sme ochránili zdravie našich obyvateľov a zachraňovali životy,“ dodala komisárka.


Zákaz predaja zahrievaných ochutených tabakových výrobkov je súčasťou stratégie Európskej komisie, ktorej cieľom je, aby do roku 2040 poklesol počet obyvateľov používajúcich takéto produkty na menej ako päť percent.


Ochutené zahrievané tabakové výrobky sa – rovnako ako olej do netabakových elektronických cigariet – predávajú vo viacerých príchutiach, napríklad v mentolovej, čerešňovej či hroznovej, čo podľa kritikov často láka mladších používateľov.


Podľa portálu Euractiv začal byť zahrievaný tabak na európskom trhu taký populárny, že splnil podmienky smernice z roku 2014, podľa ktorých ho Európska komisia môže v tomto ohľade zregulovať ako klasické cigarety. Nemusí pritom ani začínať legislatívny proces na revíziu pôvodnej smernice, ktorý by mohol trvať aj niekoľko rokov.


Nový návrh EK musia pred jeho schválením prerokovať vlády všetkých 27 štátov Únie, ako aj Európsky parlament.

Domov
Zdieľať
Diskusia