Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
19. mája 2022, 6:45
Čas čítania 0:54
Daniel Mikolášik TASR

Bielorusko zaviedlo trest smrti za pokus o teroristický čin. Obvineniam čelí niekoľko opozičných aktivistov

NEWS ALEXANDR LUKAŠENKO BIELORUSKO SMRŤ SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Lukašenko podpísal zákon umožňujúci trest smrti. Ten aktuálne hrozí 12 opozičným aktivistom.

Bielorusko zaviedlo trest smrti za pokus spáchať teroristický čin. Informovali o tom ruské tlačové agentúry, ktoré citovala agentúra AFP. Podľa nej takýmto obvineniam čelí v bývalej sovietskej republike niekoľko opozičných aktivistov.


Bielorusko, blízky spojenec Ruska, je jedinou krajinou v Európe, ktorá stále vykonáva popravy, a to aj napriek výzvam na zavedenie moratória. Krajina však rozšírila zoznam skutkov, za ktoré hrozí trest smrti, o „pokus o teroristický čin“.

Zákon vstúpi do platnosti desať dní po jeho zverejnení. Bieloruský súd v meste Grodno začal v stredu za zatvorenými dverami pojednávať v prípade proti 12 aktivistom obvineným z „prípravy teroristických činov“, informovala bieloruská organizácia na ochranu ľudských práv Vjasna.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
Zdroj: TASR/AP


Medzi súdenými osobami je aj dlhoročný ostrieľaný aktivista Nikolaj Avtuchovič, ktorý si už za mrežami odpykal vyše sedem rokov. Tento 59-ročný muž čelí celému radu ďalších obvinení vrátane vlastizrady.


Aktivisti sú obvinení z podpálenia domu a auta policajta v októbri 2020 a z podpálenia auta ďalšieho policajta v novembri 2020. K týmto činom došlo po obrovských protestoch, ktoré vypukli v Bielorusku po pochybnom znovuzvolení autoritárskeho Lukašenka za prezidenta. Lukašenko za pomoci armády a Putina státisícové protesty po celej krajine napokon ustál, pričom masovo zatýkali ľudí. 


Bieloruskí aktivisti sú presvedčení, že skutočným víťazom prezidentských volieb v auguste 2020 je Sviatlana Cichanovská, ktorá teraz vedie bieloruskú opozíciu z exilu v Litve. Vlani v marci obvinili bieloruskí prokurátori Cichanovskú z „prípravy teroristických činov v rámci organizovanej skupiny“.

Domov
Zdieľať
Diskusia