Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
22. mája 2022, 14:30
Čas čítania 5:42
Eduard Starkbauer

Zberači zálohovaných fliaš majú svoje rajóny a vedia si ich aj tvrdo strážiť. Šli sme s nimi do terénu

Zberači zálohovaných fliaš majú svoje rajóny a vedia si ich aj tvrdo strážiť. Šli sme s nimi do terénu
Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer
ZAUJÍMAVOSTI KOMUNITY ODPAD ZÁLOHOVANIE
Uložiť Uložené

Bratislavskí zberači si dokážu vďaka zálohovaným nádobám denne prilepšiť o pár eur. Hovoria, že z chudoby ich to nevytrhne, ale je to stále lepšie ako nič.

Pomalším ťarbavým krokom do zberného dvora na Jarabinkovej ulici práve priniesol dennú znášku papiera a káblov strapatý Florián. Má dobrú náladu, „dal si do nosa“, a tak je ochotný zhovárať sa s nami. Inak by nás vraj „poslal kade ľahšie“. 

Pýtam sa ho, či pozná ľudí, ktorí zbierajú nápojové nádoby. Priznáva, že sám je jedným z nich a nič ako výhradná špecializácia na „zetkové“ (zálohované) portfólio neexistuje. Netrvá dlho a Florián nám rozpráva o sporoch medzi zberačmi, ktoré sa končia aj fyzickým násilím. „Odpad sa produkuje stále. Aj keď vám konkurencia vybrakuje rajón, o štyri hodiny sa môžete vrátiť a opäť niečo nájdete. Niektorí zberači sú normálni. Iní si však robia nároky ako na zlatonosné bane, a tak občas lietajú aj facky. Aj ja sám som už jednu dostal.“

Zberač
Najmä v centre mesta sa mnoho zálohovaných nádob nachádza v pouličných košoch. Zdroj: Flickr/Sascha Kohlmann


Spory o nárok na zber v lukratívnejších rajónoch vraj existovali vždy, aj pred zálohovaním fliaš. Florián napriek riziku ďalšej potýčky s agresívnou konkurenciou nerozmýšľa nad prácou v tíme. Vždy bol samotár.

 
Rád čítaš príbehy o zaujímavých ľuďoch v našom okolí a objavuješ nečakané a na prvý pohľad neviditeľné súvislosti dynamickej doby? Pridaj sa k predplatiteľom Refresheru+ a ponor sa do stoviek autorských článkov a reportáží. 

Rozšírenie portfólia

Ľudia ošľahaní vetrom a spálení slnkom putujú ulicami ovešaní taškami od jedného kontajnerového stojiska k druhému. Otvárajú nádoby a vyberajú z nich komodity, ktoré môžu speňažiť. Od začiatku roka k železu, plechu a papieru pribudli do ich portfólia aj plastové a alumíniové nádoby na nápoje označené písmenom Z.

 
Slováci vrátili od začiatku januára v rámci zálohového systému už vyše 130 miliónov zálohovaných nádob. Podľa Lucie Morvai zo Správcu zálohového systému ide o takmer polovicu všetkých zálohovaných fliaš a plechoviek uvedených od začiatku roka na náš trh.

Odporúčané
Hovorili sme s dostihovými stávkarmi: Prišiel som s 5 € a odchádzal so 40. Najlepšie kurzy majú „čierni“ bookmakeri Hovorili sme s dostihovými stávkarmi: Prišiel som s 5 € a odchádzal so 40. Najlepšie kurzy majú „čierni“ bookmakeri 30. júla 2023, 16:30

Finančná motivácia 15 centov na ich vrátenie už podnecuje väčšinu z nás, ale zďaleka nie všetkých. Systém dodnes využili v priemere traja zo štyroch Slovákov. Naprieč 2 400 výkupnými miestami vraciame takmer 2 a pol milióna fliaš a plechoviek denne.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 115051 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Koľko si denne zarobia zberom zálohovaných nádob bratislavskí zberači.
  • Ako môžu zberačom pomôcť mestá a obce.
  • Prečo si niektorí zberači nárokujú na rajóny.
  • Prečo je hodnota zálohy práve 15 centov.
  • Čo sa stalo zberačovi, ktorý zbieral v cudzom rajóne.
Domov
Zdieľať
Diskusia