Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
14. mája 2022, 13:03
Čas čítania 1:20
Martin Adam Pavlík TASR

India, ktorá je druhým najväčším producentom pšenice na svete, zakázala s okamžitou platnosťou jej vývoz do zahraničia

India, ktorá je druhým najväčším producentom pšenice na svete, zakázala s okamžitou platnosťou jej vývoz do zahraničia
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
ZAUJÍMAVOSTI FRANCÚZSKO INDIA NEWS SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Dôvodom sú rýchlorastúce ceny na domácom trhu.

India, ktorá je druhým najväčším producentom pšenice na svete, zakázala s okamžitou platnosťou jej vývoz do zahraničia. Dôvodom sú rýchlorastúce ceny na domácom trhu, informuje RTVS


Výnimkou sú neodvolateľné objednávky alebo vývoz do krajín, pre ktoré je pšenica životne potrebná. Vývoz pšenice z čiernomorského regiónu prudko klesol, odkedy Rusko koncom februára napadlo Ukrajinu. Globálni kupci sa teda obrátili na Indiu. Informácia o zákaze vývozu prichádza v čase, keď teplé a suché počasie spomaľuje vývoz pšenice napríklad vo Francúzsku.  

„Ak to nepolejeme, prídeme o 50 % produkcie,“ povedal pre agentúru AFP mladý farmár z dedinky v strednom Francúzsku. Krajina je európskou poľnohospodárskou veľmocou, najväčším producentom obilia v 27-člennej Európskej únii (EÚ) a štvrtým alebo piatym najväčším svetovým exportérom pšenice. Ročná produkcia Francúzska ovplyvňuje globálne ceny, ktoré sú už teraz na rekordných úrovniach vzhľadom na vojnu na Ukrajine. To vedie k obavám z globálnej hladovej krízy.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/AP/AP Photo/Amr Nabil


Svetové ceny potravín dosiahli v marci historické maximum po ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá sa podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) podieľala 20 % na globálnom exporte pšenice a kukurice v uplynulých troch rokoch.


Rusko však zablokovalo ukrajinské prístavy, čím zastavilo export po mori. Francúzska spoločnosť pre analýzu údajov Kayrrosa nedávno vypočítala, že plocha vysadenej pšenice na Ukrajine sa tento rok v dôsledku konfliktu podľa satelitných snímok zmenšila o tretinu.
Mimovládne organizácie a OSN varovali, že hlad alebo dokonca hladomor môže postihnúť zraniteľné krajiny v Afrike a na Blízkom východe závislé od dovozu.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/AP/Mohammad Sajjad


Vzhľadom na to, že aj v USA trpia suchom štáty, ktoré sú poprednými producentmi pšenice, ako sú Kansas a Oklahoma, vyhliadky na slabú úrodu vo Francúzsku v roku 2022 sú obzvlášť zlou správou.


Aktuálne ceny pšenice v Európe sú na rekordných 400 eurách za tonu, čo je strmý nárast z už aj tak vysokej úrovne okolo 260 eur za tonu na začiatku roka pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Očakáva sa, že vysoké ceny podnietia väčšiu výsadbu v USA. Podľa FAO vyššie výnosy v Kanade a Rusku, ako aj v Pakistane a Indii by mohli pomôcť kompenzovať podpriemernú úrodu v západnej Európe.

Domov
Zdieľať
Diskusia