Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
11. mája 2022, 13:56
Čas čítania 1:18
Ema Stanovská TASR

Učitelia idú protestovať, vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Zamestnanci školstva a vedy žiadajú zvýšenie platov o desať percent

NEWS ŠKOLSTVO SPRÁVY Z DOMOVA
Uložiť Uložené

Orgány zväzu zorganizujú 15. júna protestné zhromaždenie v Bratislave.

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) vyhlásil štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je pretrvávajúca nespokojnosť zamestnancov školstva.

Orgány zväzu rozhodli, že 15. júna sa v Bratislave uskutoční protestné zhromaždenie zamestnancov školstva, ktorého cieľom je zlepšenia pracovných podmienok vrátane zvýšenia platov o desať percent pre všetkých zamestnancov školstva od 1. júla. TASR o tom informoval predseda školských odborárov Pavel Ondek.

Školám hrozí finančný kolaps

 Školskí odborári podľa Ondeka očakávajú, že vláda čo najskôr prehodnotí svoj postoj k školstvu a nájde potrebné financie. Poukázali na to, že minimálna mzda na Slovensku v hrubom je od 1. januára 646 eur.

„Priemerný hrubý plat za rok 2021 pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve, v ktorom sú zahrnuté aj nárokové príplatky, osobné príplatky a odmeny, je 1387,10 eura a učiteľov na vysokých školách je 1959,69 eura,“ priblížil Ondek.

Zdôraznil, že z dôvodu navýšenia cien energií a s tým súvisiacej rastúcej inflácie hrozí finančný kolaps všetkým typom škôl a školským zariadeniam.

„Chceme, aby sa tak nestalo. Preto upozorňujeme vládu a poslancov Národnej rady, aby sa školstvo pre nich stalo reálnou prioritou. Nestačí iba programové vyhlásenie vlády, v ktorom sú iba všeobecné slová o školstve. Je potrebné, aby deti v materských školách, žiaci v základných a stredných školách a študenti na vysokých školách mali zabezpečené čo najkvalitnejšie podmienky na vzdelávanie,“ uviedol šéf školských odborárov.

Gröhling ich zrejme podporí

Podľa školských odborárov to, či sa dosiahne alebo nedosiahne desaťpercentné zvýšenie platov v školstve od 1. júla, závisí od dvoch členov vlády – ministra financií Igora Matoviča a od ministra hospodárstva Richarda Sulíka a následne od prerokovania a schválenia vo vláde.

Odporúčané
GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity 10. februára 2024, 17:00

Ondek poukázal, že nariadenie vlády, ktorým sa ustanovujú zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, bolo v medzirezortnom pripomienkovom konaní do 5. mája. OZPŠaV dané nariadenie pripomienkoval a podal zásadnú pripomienku, v ktorej žiadajú navýšenie platov od 1. júla o desať percent pre všetkých zamestnancov školstva.

Po stredajšom rokovaní vlády minister školstva Branislav Gröhling uviedol, že ak školskí odborári budú protestovať, tak ich zrejme podporí.

Domov
Zdieľať
Diskusia