Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
15. mája 2022, 16:30
Čas čítania 8:47
Viktor Kniš

Momo: Už dávno nie je doba legendárnych albumov (Rozhovor)

REFRESHER MOMO
Uložiť Uložené

Refresher sa s Momom rozprával o najnovšom albume s názvom Dravec, ale aj o enormnej aktivite vo vydávaní hudby a prežitku v podobe fyzických nosičov. Dozvieš sa aj to, prečo dnes interpreti predávajú cédečká za 16 eur.

Momo vydáva dvanásty projekt s názvom Dravec. Aj napriek tomu, že projekty vydáva obzvlášť aktívne, tvrdí, že kreatívnemu vyhoreniu nebol nikdy blízko.

Na albume má raper z Petržalky aj veľké mená domácej rapovej scény a po dlhých rokoch stavia projekt aj na hosťoch. Tvrdí, že je to aj vďaka jeho iniciatíve pri urovnávaní vzťahov. „Je to vytvorené mojou iniciatívou, ktorú som dlhé roky postrádal. Už ju nepostrádam, lebo viem, že je prospešné oživovať hudbu cez spolupráce. Ľudí to baví a do rapu to patrí,“ hovorí Momo v rozhovore pre Refresher.  

S Momom sme podrobne rozobrali jeho pohľad na živé vystúpenia a dôvody, prečo nechce každý víkend „naslepo“ cestovať do iného klubu, o ktorom ani nevie, čo ho v ňom čaká. „Tým, že mi hudba už tvorí nejaké príjmy, nie som odkázaný na to, aby som cestoval 700 kilometrov niekde, kde zažijem čokoľvek.“

Keďže ma počúvajú aj starší a nie úplne tí najmladší, chcem to urobiť tak, aby sa na môj koncert nehanbil prísť tridsaťročný chlap. Je to pre mňa dôležité.

Ak ťa zaujímajú rozhovory so známymi osobnosťami, pridaj sa do klubu Refresher+. Podporíš našu tvorbu a zároveň získaš neobmedzený prístup ku všetkým našim článkom. 

Máš hotovo, ďalší album odovzdaný. Ešte to preciťuješ?

Mal som veľkú hlavu z toho, aby som tento album odovzdal. Bolo to osemnásť trackov, robili sme štyri klipy, veľa hostí, cover. Bolo toho veľa, bol som dosť zomletý. Som rád, že som konečne mohol vypnúť. 

Ocenia ešte ľudia, keď im dávaš nový projekt každý rok? Niekto by si mohol povedať, že si zvyknú alebo to zovšednie. 

Nemyslím si to. Je to pop**i tak, ako to je. A keď je niečo kvalitné, nech sa to vydáva každý rok. Aspoň to prebije všetky sr**ky, ktoré sa dejú naokolo.

Momo
Zdroj: Instagram/Momo

Keď teda pripravuješ album, už počítaš s tým, že bude ďalší? 

Nikdy nad tým nerozmýšľam tak, že idem robiť ďalší album. V posledných troch rokoch sa mi stáva, že keď všetko dokončím, odovzdám master a mám toho dosť, do dvoch týždňov mám chuť urobiť skladbu. Deje sa to preto, lebo ma to baví, baví ma kreatívny proces a je to moja záľuba. Preto moje tracky vznikajú. 

Nespôsobuje to, že albumy už nie sú také legendárne ako kedysi? Na staršiu hudbu možno fanúšik ľahšie zabudne, keď príde nová. 

Už dávno nie je doba legendárnych albumov. Keď sa niekomu zadarí, tak všetok rešpekt. Keď urobím dvanásť trackov, nepotrebujem ich nutne dávať na CD, ale vždy je to tak, že keď to ľudia chcú, tak s tým nemám problém. Je normálne, že keď vznikne v jednom období veľa trackov, tak ich dáš na CD. Ale dnes sa počúva hudba hlavne na internete. 

Ako teda vyzerá tvoj kreatívny rok? V podstate vydávaš už pravidelne. 

Nemám žiadny vzorec, ktorý napĺňam. Robím vtedy, keď sa mi chce. Keď sa mi chce byť mesiac len s rodinou, tak som. Potom som zrazu v štúdiu a urobím päť trackov. Robím to slobodne, nedávam si pracovnú dobu. 

Nemôže takáto produktivita smerovať napríklad k vyhoreniu? 

Vôbec to tam nesmeruje. 

Počítaš s tým?

Nepočítam s negatívnymi vecami. 

Ani si to nikdy nezažil? 

Zažil, ale nie kvôli práci. 

Ako sa toto tvoje pravidelné vydávanie albumov prejavuje napríklad na predajoch cédečiek alebo na streamoch? Si jeden z mála ľudí, ktorí vedia tento vývoj porovnať. 

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 114772 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Koľko albumov Momo v posledných rokoch predáva. 
  • Či zdražela výroba cédečiek.
  • V čom je najnovší album Dravec iný ako predošlé projekty a ako sa Momo za posledné roky zmenil.
  • Vďaka čomu Momo urovnal vzťahy so slovenskou rapovou scénou. 
  • Za akých okolností je podľa Moma v poriadku používať referenčné flowy v skladbách.
  • Prečo Momo nechce byť zabávačom v kluboch. 
Domov
Zdieľať
Diskusia