Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. mája 2022, 10:53
Čas čítania 1:23
Adam Novosad TASR

Warholovu svetoznámu maľbu modrej Marilyn Monroe vydražili za 195 miliónov dolárov. Je najdrahším umeleckým dielom 20. storočia

NEWS UMENIE VÝTVARNÉ UMENIE
Uložiť Uložené

Novým majiteľom obrazu sa vraj stal zberateľ Larry Gagosian.

Obraz Shot Sage Blue Marilyn od Andyho Warhola z roku 1964 v pondelok vydražili za rekordných 195 miliónov dolárov, čím sa stal najdrahším umeleckým dielom 20. storočia. 


Obraz dražili štyri minúty. Potenciálni záujemcovia sa mohli na dražbe zúčastniť fyzicky aj online, no podľa vyjadrenia aukčného domu Christie's, ktorý dražbu organizoval, prišla najvyššia ponuka od kupca prítomného priamo v aukčnej sieni. Jeho novým majiteľom sa vraj stal zberateľ Larry Gagosian.

marilyn monroe
Zdroj: TASR/AP


Modrá Marilyn porazila doteraz najdrahší obraz uplynulého storočia Ženy z Alžíru od Pabla Picassa, ktorý v roku 2015 vydražili za takmer 180 miliónov dolárov. S cenou 195 miliónov dolárov sa modrá Marilyn stala vôbec najdrahším umeleckým dielom amerického umelca.

Andy Warhol začal pracovať na sieťotlači Marilyn Monroe po jej smrti v auguste 1962. Vyhotovil ju v štyroch rôznofarebných verziách rovnakej veľkosti, ktoré sú známe pod názvom Shots Marilyn. Na obraze Shot Sage Blue Marilyn má Marilyn na pozadí šalviovomodrej farby ružovú tvár, červené pery, žlté vlasy a modré očné tiene.

Oranžovú verziu Warholovej Marilyn sa v roku 1998 podarilo aukčnému domu Sotheby's vydražiť za 17 miliónov dolárov.

Aukčná spoločnosť obraz dražila v mene švajčiarskej Nadácie Thomasa a Doris Ammanovcov, pričom celá získaná suma šla priamo tejto nadácii, ktorá sa snaží zlepšovať životné podmienky detí na celom svete.

Odporúčané
Tajomné príbehy slávnych obrazov: van Goghov obraz šokoval vedcov z NASA, Mona Lisa vraj dostávala aj žiadosti o ruku Tajomné príbehy slávnych obrazov: van Goghov obraz šokoval vedcov z NASA, Mona Lisa vraj dostávala aj žiadosti o ruku 28. februára 2024, 12:30


Andy Warhol bol synom slovenských prisťahovalcov rusínskej národnosti do Spojených štátov z dediny Miková v okrese Stropkov. Narodil sa v roku 1928 v americkom Pittsburghu, zomrel v roku 1987 v New Yorku.

Najdrahším obrazom, ktorý sa kedy dostal do dražby, po tejto aukcii naďalej zostáva Salvator mundi od Leonarda da Vinci, za ktorý v roku 2017 záujemca zo saudskoarabskej kráľovskej rodiny zaplatil viac ako 450 miliónov dolárov. Či tento obraz skutočne namaľoval samotný Leonardo da Vinci alebo išlo o dielo jedného z jeho učňov, dodnes nie je známe.

Domov
Zdieľať
Diskusia