Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
7. mája 2022, 9:30
Čas čítania 10:11
Daniel Mikolášik

Lea vďaka rakovine našla sebalásku, po vyliečení šíri osvetu: Keď som prišla o vlasy, cítila som sa ešte silnejšia (Rozhovor)

Lea vďaka rakovine našla sebalásku, po vyliečení šíri osvetu: Keď som prišla o vlasy, cítila som sa ešte silnejšia (Rozhovor)
Zdroj: Archív L. Jaššovej
REFRESHER CHOROBY INFLUENCERI INSTAGRAM PODCASTY ROZHOVORY O RAKOVINE
Uložiť Uložené

Čo jej rakovina dala? Lea počas liečby získala sebavedomie, tisíckam fanúšikov dnes pomáha nájsť svoju hodnotu.

„Najviac mi v začiatkoch pomohol humor. Ešte v ten deň, keď som sa to dozvedela, som si z toho s kamošmi robila žarty. Napríklad aj z toho, ako budem vyzerať bez obočia a vlasov. Snažili sme sa do tej negatívnej situácie, v ktorej som sa nachádzala, priniesť aspoň niečo pozitívne,“ prezrádza sebavedomá Lea.

Lea Jaššová má 19 rokov a počas pandémie koronavírusu ochorela. S covidom to však nijako nesúviselo. Mladej študentke totiž našli nádor na panve. Začalo sa to tak, že ju koncom roka 2020 začali bolieť kríže. Najprv si myslela, že len prechladla, no bolesť neustupovala a opuch sa zväčšoval.

Namiesto toho, aby ju správa o onkologickom ochorení zlomila natoľko, aby sa uzavrela do seba, začala Lea, práve naopak, počas liečby šíriť osvetu o rakovine na Instagrame„Veľa dievčat, chlapcov, ale aj dospelých ľudí mi začalo písať, že im moje príspevky veľmi pomáhajú a že sú radi, že sa túto tému snažím odtabuizovať,“ hovorí Lea, ktorej sa napokon podarilo úspešne vyliečiť, no dnes naďalej šíri povedomie o rakovine.

Odporúčané
Miluješ drsný, cynický a čierny humor? Týchto 10 instagramových profilov musíš sledovať Miluješ drsný, cynický a čierny humor? Týchto 10 instagramových profilov musíš sledovať 29. februára 2024, 16:30

V rozhovore sa dozvieš, ako prekonala onkologické ochorenie, ako sa cítila po tom, čo pridala na Instagram svoju prvú fotku bez vlasov, prečo s mnohými kamarátmi ukončila vzťahy po tom, čo ochorela alebo aj to, v čom sa počas liečby zmenila o 180 stupňov.

Lea Jaššová
Zdroj: archív L. Jaššovej

Lein príbeh je súčasťou našej série rozhovorov o živote s rakovinou. Rozprávame sa s mladými ľuďmi, ktorých z ničoho nič prekvapilo onkologické ochorenie a zmenilo im život. Klikni sem, ak chceš ďalšie časti série. Podobný obsah môžeme tvoriť len s podporou našich čitateľov, pridaj sa do klubu Refresher+ aj ty.

O rakovine sme sa rozprávali aj s 28-ročným Jakubom, ktorý mal nádor na semenníkoch. Tie mu kvôli ochoreniu museli odstrániť. Dnes ľutuje, že nemôže mať deti a hnevá sa najmä na to, že sa o prevencii dostatočne nehovorí. Dúfa, že jeho príbeh poslúži ako varovanie pre mladých mužov.

Kedy si prvýkrát spozorovala, že niečo nie je v poriadku?

V decembri 2020, keď som z ničoho nič začala mať veľké a neutíchajúce bolesti v spodnej časti krížov. Myslela som si, že som len prechladla alebo že mám zapálený sedací nerv, a podľa toho sme k tomu aj pristupovali. Takže som si na to dávala rôzne obklady a mastičky. Nepomáhalo to, ale po čase to akosi samo odišlo. Od začiatku roka 2021 sa však bolesť konštantne vracala a vo februári sa mi začal zväčšovať opuch panvy. Vtedy som sa už začala báť, že to môže byť niečo vážnejšie.

Odporúčané
Jakuba pripravila rakovina o semenníky: Keby bola osveta o preventívkach väčšia, nemusel som takto dopadnúť (Rozhovor) Jakuba pripravila rakovina o semenníky: Keby bola osveta o preventívkach väčšia, nemusel som takto dopadnúť (Rozhovor) 1. mája 2022, 14:30

Napadlo ti vtedy, že by to mohla byť aj rakovina?

Popravde áno, ale to len na moment. Bola som však presvedčená, že len zveličujem. Skôr som si myslela, že to je zápal sedacieho nervu, lebo to malo všetky sprevádzajúce symptómy. 

Z krvných testov pri prvej prehliadke u obvodnej lekárky sa nič nezistilo. Podľa nich som bola úplne zdravá. Na MR mi zas povedali, že im tam niečo svieti, ale nevedia čo.

Keďže bolesť pokračovala a opuch sa nezmenšoval, išla si s tým k lekárovi. Ako to prebiehalo a čo ti povedali?

Práveže nič. Vtedy som totiž absolvovala maratón po rôznych lekároch. Prvá návšteva prebehla u obvodnej lekárky, ktorá mi urobila krvné testy. Z nich sa však nič nezistilo, podľa dát z nich som bola úplne zdravá. Potom som išla na MR, kde mi zistili deštrukciu panvy, v dôsledku čoho prišli ďalšie vyšetrenia. Tam mi povedali, že im tam niečo svieti, ale nevedia čo.

Lea Jaššová
Zdroj: archív L. Jaššovej

V ktorom bode počas tejto série vyšetrení lekári konečne zistili, čo ti naozaj je?

Na ortopédii na Kramároch, kde mi urobili biopsiu (lekársky zákrok, pri ktorom sa z tela pacienta odoberá vzorka tkaniva kvôli stanoveniu diagnózy – pozn. red.). O dva týždne po odobratí vzorky nám volali z onkológie, že mám nastúpiť na liečbu. 

Bála som sa hlavne toho, ako budem vyzerať, keď mi vypadá obočie, a ako si ho budem maľovať. (smiech) To bola úplne prvá myšlienka.

Aké boli tvoje prvé pocity, keď si sa to dozvedela?

Toto mi nikto nechce veriť, ale ja som sa bála hlavne toho, ako budem vyzerať, keď mi vypadá obočie, a ako si ho budem maľovať. (smiech) To bola úplne prvá myšlienka. Ale, samozrejme, potom prišli všetky tie strašné myšlienky, keďže rakovina u každého automaticky evokuje smrť. Bála som sa, pretože som išla do neznámeho. Mala som veľa otázok, ktoré mi nemal kto zodpovedať. Na mnohé totiž ani neexistovala odpoveď. Prežívala som aj chvíle zúfalstva. 

Čo ti vtedy pomohlo?

Humor. Ešte v ten deň, keď som sa to dozvedela, som si z toho s kamošmi robila žarty. Napríklad aj z toho, ako budem vyzerať bez obočia a vlasov. Snažili sme sa do tej negatívnej situácie, v ktorej som sa nachádzala, priniesť aspoň niečo pozitívne.

Liečbu si absolvovala v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Ako dlho trvala?

Povedali mi, že liečba by mala trvať do roka. V mojom prípade to bolo asi deväť mesiacov. Začala som ju na konci marca 2021 a ukončila na začiatku novembra 2021, keď som mala poslednú chemoterapiu.

Lea Jaššová
Zdroj: archív L. Jaššovej

A ako liečba prebiehala?

Mnohých možno prekvapí, že liečba nie je bolestivá. Bola som cez centrálny katéter (CVK) napojená na infúziu, ktorá viedla do srdca. V začiatkoch chemoterapie som sa bála, že mi z toho bude zle a budem vracať, ale nakoniec to neprišlo ani raz. Prvá chemoterapia bola horšia, ale postupne sa to zlepšovalo.

Odporúčané
Pivo nepotrebuje párovanie s ťažkými krčmovými jedlami. Skvelé je s lososom, paprikou či sladkým, tvrdí Vlado Machalík Pivo nepotrebuje párovanie s ťažkými krčmovými jedlami. Skvelé je s lososom, paprikou či sladkým, tvrdí Vlado Machalík 28. februára 2024, 17:00

Počas liečby som si v nemocnici robila úlohy do školy alebo sme tam s našimi úžasnými učiteľkami mali rôzne kreatívne ručné práce. Je to však veľmi subjektívne. Ja som tam chodila rada, no stretla som tam aj takých pacientov, ktorí k tomu mali veľký odpor. Mne to však neprekážalo, pretože tam je skvelý kolektív. Veľmi nám to spríjemňovala najmä naša úžasná prednostka Alexandra Kolenová.

Nikdy som vlasy nepovažovala za dievčenský aspekt alebo aspekt krásy. Nemala som rada ani reči o tom, že vlasy sú korunou krásy. Vždy som vtedy len prevrátila oči.

Čo si zažívala v čase, keď si o chorobe prvýkrát verejne prehovorila na Instagrame a pridala si fotku, na ktorej si bez vlasov?

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 114085 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako sa cítila po tom, čo pridala na Instagram svoju prvú fotku bez vlasov.
  • Prečo s mnohými kamarátmi ukončila vzťahy po tom, čo ochorela.
  • Čo ju inšpirovalo k tomu, začať o rakovine hovoriť na Instagrame otvorene.
  • V čom sa počas liečby zmenila o 180 stupňov.
  • Čoho všetkého sa musela pre rakovinu vzdať.
  • Ako hodnotí lekársku starostlivosť na Slovensku.
Domov
Zdieľať
Diskusia