Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 3. 7. 2022 meniny má Miloslav

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti

Salutoval pred Putinom a v Singapure má pozemky za 3,3 miliardy. Kontroverzný korunný princ dobýja Instagram smiešnymi citátmi

Korunný princ malajzijského štátu Johor si užíva extravagantný životný štýl plný fotiek na Instagrame, ale ukrýva množstvo tajomstiev.

Adam Novosad
21. apríl 2022, 14:30 Čas čítania: 5:24
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Salutoval pred Putinom a v Singapure má pozemky za 3,3 miliardy. Kontroverzný korunný princ dobýja Instagram smiešnymi citátmi
Zdroj: Wikimedia/CC0/Breta Harian/volně k užití
Zaujímavosti
1
Adam Novosad
21. apríl 2022, 14:30
Čas čítania: 5:24

Salutoval pred Putinom a v Singapure má pozemky za 3,3 miliardy. Kontroverzný korunný princ dobýja Instagram smiešnymi citátmi

Korunný princ malajzijského štátu Johor si užíva extravagantný životný štýl plný fotiek na Instagrame, ale ukrýva množstvo tajomstiev.

Adam Novosad
21. apríl 2022, 14:30
Čas čítania: 5:24
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Salutoval pred Putinom a v Singapure má pozemky za 3,3 miliardy. Kontroverzný korunný princ dobýja Instagram smiešnymi citátmi
Zdroj: Wikimedia/CC0/Breta Harian/volně k užití
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

V centre Singapuru, kde ceny nehnuteľností patria medzi najvyššie na svete, vlastní pozemky za viac ako 3 miliardy dolárov. Môže sa pýšiť úctyhodnou zbierkou desiatok luxusných automobilov, ktorej dominuje namodro chrómované Bugatti Veyron, a občas len tak zájde do nákupného centra, kde bežným ľuďom zaplatí nákupy za státisíce eur.

Napriek tomu si o korunnom princovi malajzijského štátu Johor zrejme nikdy nepočul. Tunku Ismail Idris pritom patrí medzi populárne tváre nielen v Malajzii, ale aj v susednom Singapure, pretože si na Instagrame v posledných rokoch vybudoval profil s viac ako 4 miliónmi sledovateľov.

 

Vplyv korunného princa narástol do takých rozmerov, že si ho na Instagrame všíma čoraz viac Slovákov. Rozprávkový majetok mu takpovediac padol z neba, keďže na získanie stoviek miliónov eur mu stačilo jediné – narodiť sa do správnej rodiny. Aj vďaka tomu dnes dokáže zaujať kontroverziou, extravaganciou či smiešnymi motivačnými citátmi. 

 

Zdroj: Instagram/HRH TMJ

 

Salutoval pred Vladimirom Putinom, za potraviny dal státisíce eur

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 3683 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 0,33 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Kolíska civilizácie, sexuálne najviac aktívna krajina a natáčanie muzikálu Mamma Mia. Toto sú zaujímavosti o Grécku Kolíska civilizácie, sexuálne najviac aktívna krajina a natáčanie muzikálu Mamma Mia. Toto sú zaujímavosti o Grécku
Jakub Zitron Ťapák: Som extrémny introvert. Keď po skončení šou idú komici piť, ja utekám domov pozerať horor (Rozhovor)Jakub Zitron Ťapák: Som extrémny introvert. Keď po skončení šou idú komici piť, ja utekám domov pozerať horor (Rozhovor)
Šéf developmentu Nay: Grafické karty už znova budú, no chýba veľa bielej techniky. Tovar na Black Friday vezú kamióny už terazŠéf developmentu Nay: Grafické karty už znova budú, no chýba veľa bielej techniky. Tovar na Black Friday vezú kamióny už teraz
VIAC

O malajzijskom štáte Johor si pravdepodobne nikdy nepočul, rovnako ako ani o samotnom korunnom princovi. Malajzia, ktorá, mimochodom, v minulosti patrila medzi koloniálne klenoty britského impéria, získala v polovici 20. storočia nezávislosť a do veľkej federácie zjednotila množstvo územných celkov, ako napríklad práve Johor. 

 

Malajzia je dnes federálnou konštitučnou monarchiou, v ktorej je štát Johor začlenený ako sultanát. V praxi to znamená, že Johor funguje podobne ako britská monarchia.

 

Na čele štátu stojí sultán vďaka dedičnému titulu z dlhej rodinnej línie, avšak v súčasnosti ide do veľkej miery o ceremoniálnu funkciu. Johor má vlastný demokraticky volený parlament, z ktorého z pozície lídra najsilnejšej politickej strany vzchádza predseda vlády, zvaný menteri besar.

 

Zdroj: Instagram/HRH TMJ

 

Vycvičený v armáde, nevyhýbajúci sa kontroverziám

Kde v celom systéme figuruje korunný princ? Korunný princ Tunku Ismail Idris by mal zostávať apolitickým a nestranným, aj keď ho v minulosti viackrát kritizovali za nadržiavanie vládnym stranám v rôznych obdobiach.

 

Často sa vyjadruje k politickým témam, a čo je najhoršie, v minulosti sa viackrát stalo, že na sociálnych sieťach schytal nadávky, za ktoré polícia kritikov zatkla. Ismailov otec sultán Ibrahim Sultan Iskandar má pod palcom dokonca menšiu súkromnú armádu.

 

Väčšinou sa však snaží držať mimo politiky a sústrediť najmä na sociálne a spoločenské témy, ktoré rezonujú v Johore. Tunku Ismail Idris v mladosti získal vzdelanie nielen priamo v Johore Baharu, ale aj v Singapure a nakoniec strávil tri roky v Austrálii, po čom nasledoval vstup do indickej armády.

 

Zdroj: Instagram/HRH TMJ

 

Mužskí členovia kráľovskej rodiny Johoru už tradične v mladosti trénujú v armádach, aby sa aj takýmto spôsobom pripravili na vládnutie. Budúci sultáni v minulosti trénovali v malajzijskej, ale aj americkej armáde.

 

Tunku Ismail Idris si v indickej armáde vybudoval prestížne meno – v roku 2007 dokonca pred očami Vladimira Putina ako pozvaného hosťa osláv indického Dňa republiky velil ako prvý cudzinec kavalérii s takmer 400 mužmi a salutoval priamo pred indickým prezidentom. 

 

Zdroj: Instagram/HRH TMJ

 

Nájmy o 50 percent nižšie ako v Bratislave a súkromné lietadlo

Obyčajní obyvatelia štátu Johor síce ani zďaleka nemajú majetok ako rodina sultána, no už desaťročia profitujú z výhodnej geografickej polohy. Hlavné mesto Johor Baharu susedí so Singapurom, ktorý sa vypracoval na významné svetové centrum biznisu, a tak si ľudia z Johoru dodnes ukrajujú kúsky singapurského úspechu pre seba. 

 

Johor Baharu je dnes satelitným mestom, odkiaľ každý deň prúdia státisíce Malajzijčanov práve do Singapuru za vyššími platmi. Naopak, Singapurčania radi navštevujú Johor Baharu vďaka nižším cenám produktov. Priemerný plat je okolo 550 eur mesačne v čistom, nájom je o 50 percent nižší ako v Bratislave a celkovo je Johor Baharu o 22 percent lacnejší ako slovenské hlavné mesto.

 

Hrubý domáci produkt Malajzie v prepočte na jedného obyvateľa predstavuje za rok 2020 viac ako 10-tisíc dolárov, čo je však v porovnaní s rovnakým ukazovateľom na Slovensku takmer dvojnásobne menej. Náš hrubý domáci produkt v prepočte na obyvateľa sa v roku 2020 blížil k hranici 20-tisíc dolárov. 

 

Tieto štatistiky však nemusia korunného princa Tunkua Ismaila Idrisa príliš trápiť, pretože majetok rodiny sultána, ktorého je najstarším synom, odhadol pred pár rokmi Forbes na viac ako 700 miliónov dolárov. V skutočnosti môže byť toto číslo oveľa väčšie, o čom svedčí vlastníctvo súkromného lietadla za 70 miliónov dolárov či jachty, ktorej hodnota sa odhaduje na minimálne 20 miliónov dolárov.

 

Zdroj: Instagram/HRH TMJ

 

 

Pozemky v srdci Singapuru za 3,3 miliardy dolárov

Odhadovať výšku majetku kráľovskej rodiny je často prakticky nemožné. Forbes síce pred rokmi tvrdil, že rodina sultána Johoru môže vlastniť majetok za viac ako 700 miliónov eur, no medzitým vyšlo najavo, že samotný korunný princ Tunku Ismail Idris je vlastníkom lukratívnych pozemkov v centre Singapuru, ktorých hodnota sa odhaduje na 3,3 miliardy dolárov.

 

Johor je so Singapurom historicky úzko prepojený, a tak nie div, že v minulosti si sultáni z Johoru stavali sídla a paláce aj na ostrove, z ktorého sa vykľula obchodná veľmoc.

 

Vedľa svetoznámej singapurskej botanickej záhrady, mimochodom, dnes zapísanej v Zozname svetového dedičstva UNESCO, v minulosti stáli paláce Istana Tyersall a Istana Woodneuk patriace sultánom. Tieto paláce inšpirovali známy film Crazy Rich Asians.

 

Zdroj: Pixabay/Nextvoyage

 

 

Dnes už síce jeden z palácov neexistuje a zostávajúce sídlo pustne, no hodnota pozemkov pod nimi zostáva astronomicky vysoká. Singapurská vláda už v minulosti opakovane odkúpila časť pôdy vlastnenej sultánovou rodinou, ale obrovské pozemky s potenciálnou hodnotou v miliardách eur zostávajú v rukách korunného princa. 

 

Ako minulý rok informoval Bloomberg, zástupcovia korunného princa otvorili rokovania so singapurskou vládou, pretože by na pozemkoch v srdci Singapuru chceli vybudovať luxusné obytné veže. Na ostrove, kde sa každý kus pôdy vyvažuje zlatom, zostáva nevyužitý kus opustenej džungle tŕňom v oku developerov ako Tunku Ismail Idris.

 

Nemôžem sa spoliehať na rentu, ale musím zarábať, tvrdí sultán Johoru

Napriek svojej nepopierateľnej túžbe po svetlách reflektorov je osoba korunného princa Johoru stále nanajvýš mysteriózna. Tunku Ismail Idris na Instagrame zverejňuje fotografie seba v drahých autách, momentky s celou rodinou na luxusných dovolenkách či v komplexe svojho vlastného futbalového klubu, lenže o podnikateľských aktivitách veľa nerozpráva.

 

Súčasný sultán Ibrahim Sultan Iskandar, otec korunného princa, sa v roku 2015 vyjadril, že aj panovník krajiny sa musí postarať o svoje podnikateľské aktivity, pretože nesmie žiť len z výplaty od štátu. 

 

Zdroj: Instagram/HRH TMJ

 

„Verím, že je zdravé, ak sa kráľovská rodina zapája do serióznych podnikateľských projektov, ako keby sa mali podieľať na pochybných biznisoch, ktoré poškodzujú imidž inštitúcie,“ povedal na margo svojho nákupu podielu v malajzijskej telekomunikačnej firme Redtone, vďaka ktorému sa zo sultána stal jej najväčší akcionár, informujú Strait Times.

 

„Buďme k sebe úprimní, sme konštitučná monarchia. Musím na seba zarobiť rovnako ako všetci ostatní. Nemôžem sa spoliehať na rentu vo výške 27-tisíc malajzijských ringgitov (okolo 5 800 eur – pozn. red.). Musím zarábať ako bežní Malajzijčania,“ skonštatoval panovník Johoru. 

 

Chcel kúpiť podiel v Manchestri United za stovky miliónov

Z rodinných peňazí investuje korunný princ Tunku Ismail Idris obrovské sumy najmä do športu. Z miestneho klubu Johor Darul Takzim, vlastneného sultánom, spravil Ismail Idris dominantnú silu celej malajzijskej ligy, dokonca sa začal rozhliadať po investíciách v zahraničí. 

 

Minulý rok oznámil, že má záujem o kúpu 3- až 5-percentného podielu vo veľkoklube Manchester United. Na základe odhadovanej hodnoty klubu až 4,2 miliardy dolárov by tak za potenciálny 5-percentný podiel musel vysoliť 210 miliónov dolárov. Iba pár mesiacov predtým na Instagrame uviedol, že by chcel odkúpiť španielsky klub Valencia CF, ktorý sa dlhodobo potáca v problémoch. 

 

Na Instagrame napísal, že Valencia potrebuje niekoho, kto je „hladný po úspechu“, a on by chcel s klubom písať históriu. Z investície však nakoniec nič nebolo – ako v prípade Valencie, tak v prípade Manchestru United.

 

Zdroj: Instagram/HRH TMJ

 

Smiešne motivačné citáty a 220-tisíc eur na potraviny pre okoloidúcichKorunný princ pritom na Instagrame často rozpráva o veľkých plánoch a zdieľa motivačné citáty, ktoré občas vyznievajú úsmevne. „Často imituj, nikdy nekopíruj,“ píše pod fotkou, na ktorej sedí vo svojom súkromnom lietadle. „Trendy odchádzajú, osobnosť je večná,“ konštatuje pod príspevkom zo sedadla luxusného auta.

 

Väčšinou si teda z opisov príspevkov odnesieš iba generické floskuly, ktoré vyznievajú o to vtipnejšie, že vychádzajú z úst muža, ktorý nemusel svoj majetok budovať, ale narodil sa do bohatstva.

 

Svoju extravagantnosť v roku 2018 potvrdil počas návštevy nákupného centra v Johore Baharu, kde dorazil s megafónom, viackrát začal skandovať svoje meno a napokon ohlásil, že v ten deň zaplatí nakupujúcim všetok nákup v supermarkete. Za plné košíky potravín stoviek ľudí vraj nakoniec zaplatil takmer 220-tisíc eur, čo okomentoval slovami, že to urobil z lásky k svojim ľuďom. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: HRH TMJ/Instagram
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť