Zelená farba, trojlístok aj pivo nemajú s historickou postavou svätého Patrika mnoho spoločného. Ako sa zrodila mytológia sviatku, ktorý sa dnes rozšíril do 150 krajín sveta?
Spolu s Bonom, Conorom McGregorom či Oscarom Wildom patrí svätý Patrik nepochybne do zoznamu najznámejších Írov. Sviatok svätého Patrika si v Írsku začali pripomínať už v 9. storočí, keď ho autority katolíckej cirkvi oficiálne uznali za svätého patróna ostrovnej krajiny. Do írskeho kalendára sviatok pripadajúci na deň jeho smrti, 17. marec, pribudol až dlho po Patrikovej smrti, v roku 1631.
Sviatok svätého Patrika neoslavujú 17. marca zďaleka len v Írsku. Čo ho odlišuje od ostatných kresťanských sviatkov a prečo sa teší takému významnému globálnemu ohlasu? Podľa The Economist sa za celosvetovou popularitou skrýva predovšetkým fakt, že dnes je po celom svete roztrúsených asi 70 miliónov ľudí hlásiacich sa k írskemu pôvodu, čiže asi 14-násobok populácie celej krajiny.
Ak chceš podporiť vznik článkov predstavujúcich nevšedný pohľad na historické súvislosti, pridaj sa k predplatiteľom Refresher+ a získaj prístup k všetkým exkluzívnym článkom.
Svätý Patrik – muž, legenda
Patrón Írska svätý Patrik sa podľa National Geographic volal Maewyn Succat a žil na začiatku 5. storočia. Meno Patrik (Patricius) začal používať pri podpisovaní spisov až v dospelosti. Nevyrastal ako kresťan a nenarodil sa ani v Írsku. Maewyn Succat žil na území dnešného Anglicka, ktoré v tej dobe spadalo do Rímskej ríše.
Podľa encyklopédie Britannica sa do Írska dostal až ako 16-ročný po tom, čo ho sem uniesli a predali ako sluhu, ktorý sa šesť rokov ako pastier staral o čriedu oviec. Podľa legendy sa mu v jednu noc v spánku prihovoril Boh, ktorý ho naviedol na útek loďou späť do Británie. Keď sa mu to v priebehu nasledujúcich dní podarilo a stretol sa so svojou rodinou, začal študovať Sväté písmo a neskôr sa stal kňazom.
Na územie Írska sa podľa Time po druhýkrát dostal už ako kresťanský misionár s cieľom evanjelizácie populácie, holdujúcej prevažne keltskej viere. Patrik si spomedzi mnohých kresťanských evanjelizátorov v Írsku získal historicky výnimočné postavenie a pripisuje sa mu výstavba mnohých cirkevných stavieb. Na mieste, kde údajne založil prvý kostol, dnes stojí katedrála Armagh.
V kresťanskej mytológii sa svätý Patrik spája aj s vyhnaním hadov z územia Írska. Vedci žiadne dôkazy o existencii hadov na vtedajšom území krajiny nenašli a zhodne tvrdia, že na ostrove sa prestali vyskytovať už po skončení ostatnej doby ľadovej. Podľa historika Lancea Geigera je vyhnanie hadov metaforou eliminácie pohanskej viery a jej nahradenia kresťanstvom. Rovnakým metaforickým spôsobom sa v legende o Patrikovej evanjelizácii hovorí aj o oživovaní mŕtvych.
Zelený trojlístok
K symbolike Írska patrí aj trojlístok, po írsky nazývaný shamrock. Legenda o svätom Patrikovi vraví, že počas kariéry kňaza tento symbol používal ako názornú pomôcku evanjelizácie. Každý z ďatelinových lístkov vraj zastupoval jedno zo skupenstiev Najsvätejšej Trojice: Otca, Syna a Ducha Svätého. Aj v tomto prípade máme pravdepodobne do činenia s historickou nepresnosťou. Podľa Irishcentralu sa symbol trojlístka na dekoráciách kníh či vitrážach kostolov v súvislosti so svätcom objavil prvýkrát až v roku 1571.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko litrov piva Guinness sa počas sviatku vypije.
- V akých mestách zafarbia každý rok rieku na zeleno.
- Kto a kedy začal čapovať zelené pivo.
- Koľko ľudí s írskou krvou dnes žije v USA.