Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
12. januára 2022, 14:30
Čas čítania 7:06
Jakub Paulík

Butcher Baker: unášal ženy a lovil ich ako zver. Jeho manželka a deti o ničom netušili

Butcher Baker: unášal ženy a lovil ich ako zver. Jeho manželka a deti o ničom netušili
Zdroj: Anchor Bay Entertainment
ZAUJÍMAVOSTI ROBERT HANSEN SÉRIOVÍ VRAHOVIA
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Niektoré znásilnené ženy pustil na slobodu, len aby ich mohol následne uloviť so svojou puškou.

Obľúbený miestny pekár, otec, manžel a sériový vrah. Robert Hansen sa zameriaval na striptérky a sexuálne pracovníčky, ktoré si prišli na Aljašku zarobiť peniaze. Ženy brával autom či lietadlom na odľahlé miesta v blízkosti jeho chatrče, odkiaľ mali iba malú šancu na útek.

V období rokov 1971 až 1983 sexuálne zneužil viac ako 30 žien a priznal sa k 17 vraždám. Vrahom sa najnovšie inšpiroval aj seriál Dexter – New Blood (recenziu nájdeš  tu), ktorý vytvoril zápornú postavu s prezývkou Runaway Killer. Ten sa však od pravého zabijaka v mnohom odlišuje.

Robert Hansen.
Robert Hansen. Zdroj: Discovery Channel

Bež, aj tak ťa dostanem

Mala na sebe iba niekoľko častí oblečenia a bola prakticky nahá. Prikázal jej, aby o tom, ako ju mučil a znásilňoval, nikomu nepovedala, inak si po ňu príde znova. Prikývla. Nemala inú možnosť než aspoň predstierať, že sa mu podvolila. Následne mladú ženu poslal preč.

Predierala sa hustými lesmi, ktoré vôbec nepoznala, a nevedela, kam má ísť. Robert Hansen jej dal náskok. Niekedy hodinu, inokedy viac alebo menej. Následne nabil svoju zbraň, nabrúsil nôž a vybral sa na lov, ktorý miloval. Ten pocit, že sa stal obávaným dravcom a ženy, ktoré mu v mladosti ubližovali, sa zmôžu jedine na prosbu o zľutovanie. Pri pomyslení na poslednú vraždu sa mu na tvári zjavil letmý úsmev.

Odporúčané
Mladá influencerka údajne zabila svoju dvojníčku, aby nafingovala vlastnú smrť. Mŕtve telo našli v aute pri Dunaji Mladá influencerka údajne zabila svoju dvojníčku, aby nafingovala vlastnú smrť. Mŕtve telo našli v aute pri Dunaji 19. januára 2024, 9:30

Netrvalo však dlho a jeho pery sa zúžili na úzku čiarku. Niekoľko stoviek metrov od seba totiž začul ženský vzlyk a nekoordinovanú chôdzu. Pomaly sa blížil k svojej koristi, zamieril a vystrelil. Žena bola namieste mŕtva. Trvalo celých 12 rokov, kým vyšetrovatelia na Aljaške v spolupráci s FBI odhalili sériového vraha prezývaného Butcher Baker (v prekl. mäsiarsky pekár). Nie je však vylúčené, že vraždil už skôr.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Anchor Bay Entertainment

Koktajúci chlapec s ťažkou formou akné

Robert Hansen sa narodil koncom 30. rokov v Iowe do rodiny dánskeho pekára. Ten bol na svojho syna veľmi tvrdý a od mladosti vyžadoval, aby sa zapájal do práce v podniku. V školskom veku patril Hansen medzi utláčaných outsiderov, ktorých šikanovali nielen chlapci, ale aj dievčatá. V prípade nežného pohlavia teda nenašiel žiadne pochopenie, iba opovrhovanie.

Rovesníci mu pre jeho ťažkú formu akné vymýšľali rôzne odpudivé prezývky a na sebavedomí mu nepridal ani celoživotný problém s koktaním. A tak nie div, že sa už ako mladík veľmi uzatváral do seba. Do sveta plného samoty a nenávisti.

„Koncom základnej školy a v priebehu strednej školy som vôbec nedokázal ovládať svoju reč. Vždy som bol veľmi zahanbený a plný hnevu preto, že sa mi ľudia posmievali, a tak som nenávidel už len slovo škola,“ citujú jeho slová New York Daily News.

Odporúčané
Jeden z najbrutálnejších vrahov v dejinách Japonska mal len 14 rokov: masturboval nad odseknutou hlavou svojej obete Jeden z najbrutálnejších vrahov v dejinách Japonska mal len 14 rokov: masturboval nad odseknutou hlavou svojej obete 2. januára 2024, 12:30

V tínedžerskom veku sa pokúšal vybiť si zlosť predovšetkým na zvieratách, no neskôr sa jeho obeťami stali aj ľudia. Niektoré zo žien uniesol, znásilnil a pod vyhrážkou smrti prepustil na slobodu. Pri iných to však spravil iba naoko. Vyložil ich v opustenej prírode, aby si našli cestu domov, no následne sa vydal po ich stopách s cieľom vraždiť.

Na začiatku 60. rokov mal v trestnom registri relatívne menej závažné zápisy. Do väzenia sa na krátky čas dostal pre podpaľačstvo či drobné krádeže, uvádza History Daily. V danom období sa s ním rozviedla jeho prvá manželka. S druhou manželkou Darlou sa rozhodol odsťahovať na Aljašku. V meste Anchorage si po vzore otca na ulici Ingra Street & 9th Avenue otvoril pekárstvo. Práve vtedy sa začal písať príbeh sériového vraha Butcher Bakera.

Pekárstvo Roberta Hansena.
Pekárstvo Roberta Hansena. Zdroj: Investigation Discovery

S partnerkou na Aljaške vychovával dve deti, no ich manželstvo nebolo šťastné. Leland E. Hale, jeden z autorov knihy Butcher Baker, na svojom blogu napísal, že partnerka Roberta Hansena vedela o jeho styku s prostitútkami. Ako veriaca žena sa ho snažila napraviť. Podľa The Washington Post však nikto z rodiny o vrahovom „koníčku“ netušil. Keďže nemal pevne stanovený pracovný čas a miloval lov zvierat, vždy sa vedel vyhovoriť, prečo prišiel domov neskôr. Ak mu žena neverila, myslela si možno len to, že ju zase podviedol.

Identita niektorých obetí je doposiaľ neznáma

Na Aljaške ho v priebehu 70. rokov obvinili zo znásilnenia, z únosu s pokusom o znásilnenie a neskôr aj z krádeže. Vo väzení si však podľa The New York Times odsedel len veľmi krátke obdobie. Lekári vtedy u Roberta Hansena diagnostikovali závažné duševné ťažkosti vrátane bipolárnej poruchy, uvádza sa v súdnych dokumentoch.

Odporúčané
Vraždil ženy, pretože mu žiadna „nedala“: 22-ročný frustrovaný panic sa pri vraždení inšpiroval filmom Americké psycho Vraždil ženy, pretože mu žiadna „nedala“: 22-ročný frustrovaný panic sa pri vraždení inšpiroval filmom Americké psycho 20. novembra 2023, 16:30

Prvou obeťou Butcher Bakera, za ktorú bol odsúdený, sa v priebehu 70. rokov stala neidentifikovaná žena prezývaná Eklutna Annie – pomenovali ju podľa Eklutna Road, kde v roku 1980 našli jej telo. Podľa vyšetrovateľov Butcher Baker začal na Aljaške vraždiť už v roku 1971. Prokurátor Frank Rotschild, ktorý dostal Hansena za mreže, sa dokonca nazdával, že vrah na Aljašku utiekol preto, aby si našiel nové miesto na lovenie, pričom zabíjal už predtým.

Eklutna Annie bola pravdepodobne sexuálna pracovníčka či tanečnica. Keď ju Robert Hansen presvedčil, aby nastúpila do jeho auta, nasadil jej putá, ktoré mal pripevnené k autu. So zbraňou v ruke sa jej vyhrážal, že pokiaľ sa nebude brániť, nezabije ju. Keď sa však vozidlo Roberta Hansena zaseklo v bahne, žena sa pokúsila utiecť, uvádzajú Anchorage Daily News. Páchateľ ju s nožom v ruke dobehol a bodol do krku.

Prokurátor Frank Rotschild tvrdil, že Robert Hansen si vyberal obete spočiatku bezcieľne. Neskôr sa však zameral na striptérky a sexuálne pracovníčky. Tie dokázal ľahšie nalákať do auta, policajti ich výpovediam často vôbec neverili, a keďže viaceré z nich nemali poriadne rodinné zázemie, v prípade ich zmiznutia ich málokto hľadal.

Jeho ďalšou potvrdenou obeťou bola 24-ročná Joanna Messinová, ktorú zavraždil v máji 1980. O viac ako rok nato Hansen zabil striptérku Sherry Morrowovú a v roku 1983 zas 21-ročnú sekretárku a tanečníčku Paulu Gouldingovú. U Shally Morrowovej a Pauly Gouldingovej vyšetrovatelia zistili, že ich vrah zastrelil odzadu a pravdepodobne pred ním utekali nahé, informuje Daily Mail. Na ich oblečení totiž nenašli žiaden priestrel, čo naznačovalo, že ich páchateľ obliekol až po smrti. Balistické testy navyše preukázali, že vrah strieľal rovnakou zbraňou.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: The Jerry Gross Organization

Profil FBI ukazoval na lovca s nízkym sebavedomím

Pri väčšine vrážd postupoval rovnako. Nalákal ženy do auta, nasadil im putá, odvliekol ich 

na odľahlé miesto či do svojho domu, kde ich mučil a znásilňoval. Následne sa rozhodol, či ženu prepustí alebo ju začne loviť.

S týmto modom operandi (rutinným spôsobom spáchania trestného činu) fungoval viac ako jednu dekádu. Roberta Hansena však v roku 1983 dostala do problémov iba 17-ročná sexuálna pracovníčka Cindy Paulsonová, píše The Sun.

Odporúčané
Desivé pozadie filmu Vreskot: horor inšpirovaný skutočným sériovým vrahom prebudil k činu aj ďalších zabijakov Desivé pozadie filmu Vreskot: horor inšpirovaný skutočným sériovým vrahom prebudil k činu aj ďalších zabijakov 12. novembra 2023, 9:30

Tej navrhol, že jej za orálny sex dá 200 dolárov. Veľmi rýchlo však zistila, že s ňou má ďalšie plány. Celý scenár sa opakoval až do momentu, keď sa rozhodol, že ju na lietadle odvezie do svojej chatrče. Tam by si z nej zrejme spravil lovnú zver, ktorú by zastrelil.

Robert Hansen na fotke so svojím lietadlom.
Robert Hansen na fotke so svojím lietadlom. Zdroj: Discovery Channel

Avšak kým Robert Hansen nakladal veci do svojho lietadla, sporo odetá Cindy Paulsonová sa s putami na rukách rozbehla smerom k diaľnici, kde jej zastavil jeden z vodičov. Na polícii opísala páchateľovu totožnosť, detaily únosu a miesto, kde ju držal. Roberta Hansena zachránilo falošné alibi, ktoré mu poskytol kamarát. Neskôr sa však ukázalo, že jeho priateľ klamal, pretože nevedel, z čoho polícia Roberta Hansena podozrieva.

Niektorí z miestnych vyšetrovateľov si začali telá mladých žien nájdené v okolí spájať s Robertom Hansenom, no stále im chýbali dôkazy. Do prípadu sa v 80. rokoch zapojil agent FBI John Douglas, ktorý bol jedným z priekopníkov v behaviorálnom profilovaní páchateľov. (Oddelenie profilovania páchateľa fungovalo kedysi aj na Slovensku. Profil vyhotovili napríklad aj sériovému vrahovi Ondrejovi Rigovi. Viac sa dočítaš tu.)

Odporúčané
KVÍZ – halloweensky špeciál: Ako dobre poznáš známych sériových vrahov? KVÍZ – halloweensky špeciál: Ako dobre poznáš známych sériových vrahov? 31. októbra 2023, 14:00

Podľa Douglasovho profilu mal páchateľ nízku sebaúctu, ktorá vyplývala z odmietania ženami a z toho, že bol ako dieťa šikanovaný. Predpokladal aj, že mohol koktať, bol zrejme profesionálnym lovcom a zo svojich obetí si domov bral „trofeje“. Douglasov odhad veľmi dobre pasoval na Roberta Hansena. Keď sa polícii podarilo získať súdny príkaz na prehliadku jeho domu, auta a lietadla, narazili na „zlatú baňu“.

Okrem iného našli leteckú mapu, na ktorej si krížikom označoval miesta, kde zavraždil a zakopal ženy. Podľa knihy Butcher Baker od autorov Waltera Gilmoura a Lelanda E. Hala ich bolo celkovo 24 (iné zdroje uvádzajú číslo 37 alebo 21). Okrem toho u neho našli schovaný náramok patriaci jednej z obetí a zbraň, ktorou preukázateľne zastrelil dve ženy.

Robert Hansen vs. sériový vrah z Dextera

Tvorcovia seriálu Dexter sa síce v novej sérii Robertom Hansenom inšpirovali, ale v žiadnom prípade nejde o jeho vernú kópiu. Sériový vrah z Dextera Kurt Caldwell žije v Iron Lake v štáte New York, čo môže pripomínať Aljašku. Caldwell je charizmatickým a statným mužom, zatiaľ čo Robert Hansen nemeral ani 170 centimetrov a v spoločnosti bol skôr plachý.

Kurt Caldwell.
Kurt Caldwell. Zdroj: Showtime

Fiktívneho vraha spája s Hansenom záľuba v love zveri a žien, v dôsledku čoho vznikla aj seriálová prezývka Runaway Killer. Na ňu scenáristi odkazujú hlavnou skladbou Runaway od Dela Shannona, ktorá je v príbehu vrahovou obľúbenou piesňou. Obeťami Roberta Hansena boli pritom utečenky (z angličtiny runaways), ktoré prišli na Aljašku za lepšou budúcnosťou.

Odporúčané
Pojedač detského mäsa či nekrofil z nemocnice: toto je 5 skutočných prípadov, desivejších než akýkoľvek hollywoodsky horor Pojedač detského mäsa či nekrofil z nemocnice: toto je 5 skutočných prípadov, desivejších než akýkoľvek hollywoodsky horor 20. októbra 2023, 9:30

Hlavným rozdielom však je ich motív. Trestná činnosť Roberta Hansena bola výrazne sexuálne motivovaná, no Kurt Caldwell sa sexuálnemu zneužívaniu v seriáli vyhýba. Na tento rozdiel poukázali scenáristi pri väznení jednej zo žien, ktorá si myslela, že sa jej podarí utiecť, ak sa na kameru pred vrahom vyzlečie. Tým ho však iba rozzúrila. Caldwell sa od Hansena odlišuje aj tým, že svoje obete balzamuje.

Balzamovanie obete v seriáli Dexter.
Balzamovanie obete v seriáli Dexter. Zdroj: Showtime

Podobnosť je však zjavná napríklad pri postave zavraždenej Iris, ktorú v seriáli identifikovali podľa jej náramku. Tým tvorcovia zrejme odkazovali na Eklutna Annie, ktorá mala v čase vraždy na ruke podobný náramok. Iris sa rovnako ako skutočná obeť pokúsila z vrahovho auta utiecť. Robert Hansen ju bodol nožom a Kurt Cardwell seriálovú postavu zastrelil.

Náramok na ruke Iris v seriáli Dexter.
Náramok na ruke Iris v seriáli Dexter. Zdroj: Showtime
Náramok obete Roberta Hansena.
Náramok obete Roberta Hansena. Zdroj: Wikimedia/missingkids.org

Odsúdený iba za štyri vraždy

Po nazbieraní dostatočného množstva dôkazov začali vyšetrovatelia Roberta Hansena v roku 1983 vypočúvať. Prokurátor Frank Rotschild pre Fox News povedal, že ho prekvapil jeho nevýrazný výzor. Išlo vraj o malého, umierneného chlapíka. Keď ho však počas výpovede nahnevali, celý sčervenal a poriadne sa na všetkých rozkričal. V úvode výsluchu sa snažil všetky obvinenia popierať, no pod ťarchou dôkazov a pokazeného alibi išiel s pravdou von.

Odporúčané
Brooklynský upír znásilňoval a jedol deti: Vzrušovalo ho, keď si do slabín pichal ihly, a preto to robil aj svojim obetiam Brooklynský upír znásilňoval a jedol deti: Vzrušovalo ho, keď si do slabín pichal ihly, a preto to robil aj svojim obetiam 18. septembra 2023, 16:30

Robert Hansen sa polícii priznal, že v priebehu zhruba 12 rokov zabil 17 žien a znásilnil takmer dvojnásobný počet. Podľa dohody o vine a treste ho však odsúdili iba za štyri vraždy. Vyšetrovatelia pritom odhadujú, že mohol zabiť viac ako 20 žien. Po odsúdení sa s Robertom Hansenom jeho manželka rozviedla, predala dom a odišla s deťmi preč. 

V priebehu rokov vystriedal niekoľko väzení a nakoniec skončil v ústave Spring Creek Correctional Center na Aljaške s maximálnym dozorom, kde strávil väčšiu časť doživotného trestu.

Za mrežami ku koncu pracoval ako väzenský holič a zomrel v roku 2014 ako 75-ročný. „Svet je bez neho lepší. V tento deň by sme si mali pripomínať iba jeho mnohé obete a všetky ich rodiny. So všetkými súcitím,“ citujú Anchorage Daily News Glenna Flotha, bývalého policajta, ktorý pracoval na prípade Butcher Bakera.

Spring Creek Correctional Center.
Spring Creek Correctional Center. Zdroj: Wikimedia/Michael A. Haase (Public Domain)
Domov
Zdieľať
Diskusia