Rusko posilňuje jednotky, posiela na hranice čoraz viac vojenskej techniky. Na hraniciach je zatiaľ najviac vojakov od anexie Krymu.
Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou opäť eskaluje. Tentoraz nejde len o pohraničný Donbas, ruské jednotky sa hromadia na viacerých miestach. Na hraniciach s Ukrajinou je prítomných najviac vojakov od anexie Krymu v roku 2014.
Ruský prezident Vladimir Putin hovorí, že sa nechystá na Ukrajinu zaútočiť, no naďalej posilňuje vojská. Do konca februára má byť na hranici takmer dvestotisíc vojakov. Medzi nimi aj elitné jednotky, ktoré boli prítomné pri anexii Krymu.
Na ukrajinsko-ruských hraniciach od tých čias prebiehajú neustále boje medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami, ktorých zbrojí a podporuje Moskva. Konflikt však zatiaľ nezasahuje hlbšie do územia Ukrajiny a drží sa v pohraničných oblastiach. Otázka znie: máme sa tentoraz báť vojny? A ak áno, aký by mohla nadobudnúť rozmer?
„Situácia sa môže naďalej vyhrocovať,“ hovorí odborník na ruskú politiku Pavel Havlíček z českého výskumného centra AMO. „Rusko je do určitej miery schopné viesť vojnu proti Ukrajine. Ale nie totálnu,“ dodáva expert.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo presne sa deje v susednej Ukrajine.
- Či nastane medzi Ruskom a Ukrajinou vojna.
- Čoho sa Vladimir Putin bojí.
- Prečo by bolo pre Putina nevýhodné začať otvorený konflikt s Ukrajinou.
- Či by Rusko mohlo poraziť Ukrajinu.
- Ako by nás ovplyvnila vojna medzi Ruskom a Ukrajinou.