Prednosť majú ľudia bez pridružených ochorení, ale aj tí, ktorí pracujú v kritickej infraštruktúre.
Slovenskí lekári majú k dispozícii manuál, na základe ktorého vytvárajú poradovník na pľúcne ventilácie. Tých majú nemocnice nedostatok už niekoľko dní, chýba aj personál, ktorý by špeciálne prístroje obsluhoval. Lekári sa riadia bodovacím systémom, ktorý berie do úvahy množstvo parametrov, informuje TV Markíza. Výsledný súčet bodov určí, akú starostlivosť pacient dostane. Čím nižšia je výsledná suma, tým lepšie pre pacienta.
Aj samotný minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský naznačil, že Slovensko smeruje do humanitárnej krízy.
Rozhodovať o pozastavení intenzívnej starostivosti musia vždy minimálne dvaja oprávnení zdravotníci. Napríklad vedúci posádky záchrannej zdravotnej služby, službukonajúci lekári alebo lekári na oddeleniach jednotky intenzívnej starostlivosti.
„Dôvody každého rozhodnutia, ktoré je výsledkom procesu triáže, sa musia zaznamenať do zdravotnej dokumentácie pacienta, a to spôsobom, ktorý umožní identifikovať naplnenie podmienok, ktoré boli u tohto pacienta posúdené podľa pravidiel stanovených v tomto odbornom usmernení,“ upozorňuje ministerstvo podľa Markízy.
Jedným z primárnych ukazovateľov pri výbere pacientov v zlom zdravotnom stave je užitočnosť. Prednosť majú zamestnanci kritickej infraštruktúry, napríklad zdravotníci, hasiči, policajti a vojaci.
Naopak, najhoršie sú na tom ľudia, ktorí už majú vážne pridružené choroby týkajúce sa srdca, tlaku alebo pľúc. Čím nižšia je pravdepodobnosť zotavenia, tým viac bodov pacient dostane a o to nižšia je pravdepodobnosť, že sa dostane na pľúcnu ventiláciu alebo dostane intenzívnu starostlivosť. Ľudia s chronickými ochoreniami srdca a pľúc, ale aj cukrovkári sú na tom horšie.
TV Noviny upozorňujú aj na faktor, ktorým je tzv. krehkosť. Pri ťažkých prípadoch posudzuju lekári, či pacienti žili aktívny život, či boli samostatní alebo mali nejaký druh nevyliečiteľného ochorenia.
Napríklad ľudia, u ktorých sa predpokladá, že sa dožijú najviac 6 mesiacov, dostanú automaticky 9 bodov, zdraví a aktívni len 1 bod. Ďalšie body sa pripočítavajú za pridružené choroby. Ľudia, ktorí majú 8 a menej bodov, ešte majú nárok na JIS, ostatní už nie.