Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
20. novembra 2021, 17:09
Čas čítania 1:19
Kamila Šebestová TASR

Hodinu od Bratislavy protestuje proti lockdownu 30 000 ľudí. Napätie v Rakúsku rastie, demonštranti hádžu do policajtov fľaše

NEWS KORONAVÍRUS PROTESTY RAKÚSKO VIEDEŇ
Uložiť Uložené

Obrovský dav sa pohybuje centrom Viedne, na niektorých miestach zablokoval dopravu.

Vo Viedni sa dnes zišlo približne 30 000 demonštrantov, ktorí už niekoľko hodín protestujú proti pandemickým nariadeniam vlády. Tá včera vyhlásila celoštátny lockdown, ktorý bude platiť pre zaočkovaných i nezaočkovaných. Okrem toho vláda plánuje od 1. februára zaviesť povinné očkovanie pre všetkých obyvateľov Rakúska.

Tento krok nahneval 30 000 ľudí, ktorí dnes vyšli do ulíc hlavného mesta. Podľa rakúskych médií demonštrantov mobilizovali aj krajne pravicové extrémistické skupiny či opozičné politické strany. 

Demonštranti sa pohybujú v centre Viedne. Svojím pochodom narušili dopravu, došlo aj k niekoľkým zatknutiam. Niektorí z nich hádzali do policajtov fľaše. 

„Atmosféra je vyhrotená,“ povedal policajný hovorca. Zachytávajú ju aj autentické zábery z protestov, ktoré demonštranti či obyvatelia Viedne zdieľajú na sociálnych sieťach. 

Protest prišli podporiť aj Slováci žijúci v Rakúsku. Na videu, kde demonštrantov rozháňa polícia, si môžeš po ľavej strane všimnúť slovenskú vlajku. 

koronavírus, Rakúsko
Zdroj: Twitter/Anonymous UK Citizen

Rakúsko včera vzhľadom na extrémne vysoký počet prípadov koronavírusu vyhlásilo celoštátny lockdown. V uplynulých dňoch tam pribúdalo vyše 10 000 nakazených denne. Nemocnice čelia náporu pacientov a podľa slov rakúskych politikov im hrozí kolaps. 

Odporúčané
Sydney Sweeney, Ana de Armas a Vanessa Kirby si zahrajú femme fatale v sexy thrilleri od oscarového režiséra Rona Howarda Sydney Sweeney, Ana de Armas a Vanessa Kirby si zahrajú femme fatale v sexy thrilleri od oscarového režiséra Rona Howarda 31. októbra 2023, 15:08

Lockdown sa začína v pondelok 22. novembra a mal by trvať 20 dní. Potom sa pravidlá pre zaočkovaných zrejme uvoľnia, no nezaočkovaní zostanú naďalej v lockdowne. Od 1. februára bude musieť byť každý zaočkovaný proti koronavírusu. Momentálne Rakúsko patrí k najmenej zaočkovaným krajinám západnej Európy. 

„Príliš dlho sme ľudí presviedčali, aby sa dali dobrovoľne očkovať,“ vysvetlil včera rozhodnutie rakúsky kancelár Alexander Schallenberg. „Príliš dlho sme ich presviedčali, aby chránili sami seba, svojich blízkych, priateľov či kolegov,“ dodal.

Lockdown bude v praxi znamenať, že ľudia nesmú opustiť svoje domovy až na niekoľko výnimiek, ako je nakupovanie základných potrieb či športovanie. Reštaurácie budú zatvorené a kultúrne podujatia budú zrušené.


Všetci študenti sa budú musieť vrátiť k dištančnému vzdelávaniu. Minister zdravotníctva neskôr spresnil, že školy zostanú otvorené pre tých, ktorí tam potrebujú ísť, ale požiadal všetkých rodičov, aby svoje deti nechali doma, ak je to možné. 

Odporúčané
Očkovanie bude v Rakúsku od februára povinné. Celoštátny lockdown sa začína v pondelok. Rakúsku vládu už nebaví presviedčať ľudí Očkovanie bude v Rakúsku od februára povinné. Celoštátny lockdown sa začína v pondelok. Rakúsku vládu už nebaví presviedčať ľudí 19. novembra 2021, 10:31
Domov
Zdieľať
Diskusia