Transrodoví ľudia sa už v BBC necítia bezpečne. Mnohí queer zamestnanci už odišli alebo zvažujú odchod, pretože sa im nepáči, ako stanica informuje o LGBT+ témach.
Mnoho LGBT+ zamestnancov podáva výpoveď a odchádza z prestížnej britskej verejnoprávnej stanice BBC pre to, ako sa stavia k správam a reportážam, ktoré sa týkajú LGBT+ komunity. Informuje o tom redaktor Vice World News, ktorý v minulosti pre BBC pracoval a dostala sa k nemu uniknutá nahrávka hovoru cez Zoom.
Videohovor zorganizovala tzv. pride skupina BBC, ktorú si vypočul Phil Harrold, šéf kancelárie riaditeľa BBC Tima Davieho. Napriek mnohým sťažnostiam sa zatiaľ BBC otvorene ku kauze nevyjadrila.
Transrodoví ľudia sa necítia v práci bezpečne
Na pondelkovom videohovore sa zúčastnilo zhruba sto LGBT+ ľudí, ktorí pre BBC pracujú. Harroldovi sa sťažovali na mnoho vecí, prakticky celú hodinu a pol hovorili o problematickom informovaní o queer témach.
Len nedávno musela stanica upraviť článok po tom, čo viac ako týždeň čelila tlaku spoločnosti a dostávala tisícky písomných sťažností. V článku citovali ženu, ktorá hovorila o zneužívaní cisrodových žien transrodovými ženami. Sama pritom má násilnú minulosť a na rováši sexuálny škandál, pre ktorý musela dokonca opustiť pornopriemysel.
Pre Guardian však hovorca verejnoprávnej stanice povedal, že cieľom BBC bolo pozrieť sa na tému aj z pohľadov, ktoré v spoločnosti nie sú až také populárne. Vraj je to dôležitý novinársky článok, ktorý otvára tému, o ktorej by sa malo diskutovať.
Súčasní aj bývalí zamestnanci BBC sú z týchto postojov frustrovaní. „Musíme sa pozrieť sami na seba a položiť si jednoduchú otázku: Čo to, dofrasa, robíme?“ povedal jeden zo zamestnancov pre Vice World News. Stanica tento týždeň oznámila, že končí spoluprácu s neziskovou organizáciou, ktorá pomáha vo firmách zabezpečiť inklúziu a bezpečné prostredie po všetkých. Po vlne kritiky o organizácii pripravili sériu investigatívnych podcastov. Ale ani to zamestnancov neupokojilo, skôr naopak.
BBC je podľa nich obrovský zastaraný kolos, ktorý ťažko zmení zaužívané spôsoby. „Ak ste transrodoví a pracujete tam, nie ste v bezpečí,“ hovorí bisexuálka, ktorá len nedávno odišla z veľmi vysokej pozície. „BBC je pre LGBT+ ľudí nehostinné prostredie. Nemohla som naďalej pracovať pre organizáciu, ktorá odmieta počúvať svojich zamestnancov a naďalej sa správa nezodpovedne, vypúšťa transfóbne nezmysly a vyhlasuje sa za nestrannú. BBC bude na zlej strane histórie a nemôžem sa pozerať na to, ako trápne sa správa.“
Rovnaký názor majú mnohí respondenti. Vravia, že hoci v BBC dlho ostávali, pretože sa stotožňujú s misiou verejnoprávnych médií, zdá sa im, že v poslednom čase bol obsah čoraz viac jednostranný. Podnecoval nenávisť, ktorú si potom na ulici „zliznú“ práve transrodoví ľudia. „Moja rada pre súčasných LGBT+ zamestnancov je, že by mali odísť hneď, ako si to budú môcť dovoliť.“
Britská stanica sa na svojom webe zatiaľ ku kauze nevyjadrila. Cez hovorcu poslala denníku Vice krátku správu o tom, že chce byť príkladom v inklúzii LGBT+ zamestnancov. „Sme hrdí na našich lesbických, gayských, bisexuálnych a transorodových kolegov a podporujeme ich, aby mohli mať v BBC napĺňajúce kariéry.“