Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 30. 11. 2021 meniny má Ondrej, Andrej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
NAKA zasahuje na celom Slovensku, akcia súvisí s ekonomickou trestnou činnosťou NAKA zasahuje na celom Slovensku, akcia súvisí s ekonomickou…
Uteč pred lockdownom na Slovensku. Do týchto 5 miest môžeš odletieť za pár eur a s očkovaním si užívať slobodu Uteč pred lockdownom na Slovensku. Do týchto 5 miest môžeš…
Tekashi daroval priateľke na narodeniny 100-tisíc dolárov v hotovosti a luxusné kabelky Tekashi daroval priateľke na narodeniny 100-tisíc dolárov v…
Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino pozadie Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje…
Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili tisíce fanúšikov Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho…
Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal rakovinu Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton…
News

Zadržali vyšetrovateľov NAKA, ktorí pracujú na najzávažnejších kauzách. Vraj sa dostali aj k vysokopostaveným politikom

Zadržali najelitnejších vyšetrovateľov na Slovensku, ktorí sa vraj vo vyšetrovaniach dostali už aj k vrchným priečkam štátu.

Viktor Kniš
13. september 2021, 9:13 Čas čítania: 5:38
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
0
Viktor Kniš
13. september 2021, 9:13
Čas čítania: 5:38

Zadržali vyšetrovateľov NAKA, ktorí pracujú na najzávažnejších kauzách. Vraj sa dostali aj k vysokopostaveným politikom

Zadržali najelitnejších vyšetrovateľov na Slovensku, ktorí sa vraj vo vyšetrovaniach dostali už aj k vrchným priečkam štátu.

Viktor Kniš
13. september 2021, 9:13
Čas čítania: 5:38
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Policajná inšpekcia zadržala vyšetrovateľov najzávažnejších káuz z tímu Očistec. Ide o Jána Čurillu, Pavla Ďurka a ďalších dvoch vyšetrovateľov NAKA, informuje Denník N

 

Vyšetrovateľov obvinili zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva.

 

„Antitím“ inšpekcie zadržal aj svojho nadriadeného – dočasného šéfa policajnej inšpekcie Petra Scholtza. Policajná inšpekcia postupuje proti NAKA a nominantovi ministra vnútra s podporou bratislavskej krajskej prokuratúry. Na zadržanie využila inšpekcia zásahovku hraničiarov zo Sobraniec, podobne ako pred pár týždňami, keď išli po bývalých členoch takáčovcov. 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Prečo si Daniel Lipšic a Roman Mikulec myslia, že tlak na NAKA súvisí aj s vyšetrovaním vysokopostavených politikov a oligarchov.
  • Kto sú Čurilla a Ďurka a prečo ich pravdepodobne obvinili.
  • S čím môžu súvisieť tlaky na NAKA.
  • Ako sú do sporu zapletení Robert Fico, Diana Santusová či Branislav Zurian.
  • Ako na kauzu reagujú politici. 

 

Šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic už nedávno naznačil, že ide o tím, ktorý sa vo vyšetrovaniach dostal aj k vysokopostaveným politikom. 

 

„Radi by sme verili tomu, že vyšetrovací tím na Úrade inšpekčnej služby bol zriadený na účely objektívneho preskúmania integrity vedených trestných stíhaní a nie na účely zastavenia trestných stíhaní, ktoré postupne vedú k najvyšším poschodiam verejného života a k viacerým oligarchom. Zmarenie týchto trestných stíhaní by znamenalo návrat do systému ,našich ľudí‘,“ napísal Lipšic podľa portálu Aktuality. 

Aj odchádzajúci policajný prezident Peter Kovařík sa zastal vyšetrovateľov z Očistca. „Čím významnejšia je osoba páchateľa, tým je napätie silnejšie. Ideme do káuz, ktoré sa v živote na Slovensku nerobili. Musíme ich dokončiť, niet inej cesty,“ povedal na tlačovej konferencii policajný prezident krátko po tom, ako vysvetlil súvislosti o údajnej vojne v polícii zo svojej perspektívy. Zastával sa práve vyšetrovateľov NAKA. 

 

Zdroj: TASR/Michal Svítok

Mikulec: Pokračuje snaha o zastrašovanie vyšetrovateľov

Minister vnútra Roman Mikulec vníma akciu inšpekcie ako snahu zastaviť vyšetrovanie veľkých káuz. 

 

„Som skutočne znepokojený tým, čo sa deje. Vnímam to ako ďalšiu účelovú akciu po tom, ako za záhadných okolností unikol z NAKA realizačný návrh na päticu mien za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny,“ spresnil s tým, že ho neprekvapuje, že prípad dozoruje krajská prokuratúra, „ktorá účelovo obvinila aj policajného prezidenta“. Dodal, že každým dňom rastie jeho presvedčenie o špinavých hrách v pozadí.


ÚIS vyšetruje údajné manipulovanie svedeckých výpovedí. V tejto súvislosti bol na podmienečný trest odsúdený Csaba Dömötör. Obvinení sú aj takáčovec Matej Z. a podnikateľ Peter P. Dočasne poverený riaditeľ ÚIS Peter Scholtz v júli pozastavil činnosť vedúcej špecializovaného tímu ÚIS Diane Santusovej. Činnosť tímu, ktorý prešetruje údajné manipulovanie svedeckých výpovedí, pozastavená nie je.


Vyšetrovatelia z kauzy Očistec ešte v závere mája vyjadrili znepokojenie nad útokmi, ktoré sa voči nim vedú. Uviedli, že ich vnímajú ako pokus o zastrašovanie a snahu o diskreditáciu s úmyslom zmariť riadne a nestranné vyšetrovanie rozsiahlej obzvlášť závažnej trestnej činnosti. Upozornili, že pri vyšetrovaní postupujú striktne podľa zákona.


NAKA v rámci akcie Očistec vlani zadržala viacerých policajných exfunkcionárov. Skupina okolo nitrianskeho podnikateľa a väzobne stíhaného Norberta Bödöra údajne pozostávala z 18 osôb. Medzi obvinenými sú aj policajný exprezident Tibor Gašpar či exriaditeľ NAKA Peter Hraško. Voči špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi sa už vedie súdny proces.

 

Roman Mikulec. Zdroj: TASR/Michal Svítok

Kovařík: Dúfam, že majú zákonné dôvody

Policajný exprezident Peter Kovařík nemá informácie a nepozná dôvody, prečo inšpekcia ministerstva vnútra zaistila vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Uviedol to v reakcii na pondelkové zadržanie štyroch príslušníkov NAKA.


„Zostáva mi len dúfať, že ide o zákonné dôvody a dozorujúci prokurátor vysvetlí konanie ÚIS,“ uviedol Kovařík v stanovisku.

Kto sú Čurilla a Ďurka? 

Ján Čurilla je elitný vyšetrovateľ NAKA. Vyšetruje trestnú činnosť mafiánskej skupiny takáčovcov, vyšetroval aj daňového podvodníka Ladislava Bašternáka, v ktorého byte býval Robert Fico. Dnes Ján Čurilla vedie tím, ktorý vyšetruje exponované kauzy vrátane kauzy Očistec. 

 

Dlhodobo čelí útokom Roberta Fica. Šéf Smeru nedávno vytiahol sériu SMS správ, ktorá má Čurillu diskreditovať. 

 

Robert Fico tvrdí, že séria správ je inštruktážou od elitného vyšetrovateľa pre „univerzálneho udavača“, aby vedel, ako má vypovedať, keď chce zabezpečiť, aby mu dal prokurátor pokoj v jeho trestnej veci. Kým šéf Smeru-SD spája údajnú manipuláciu s výpoveďami v súvislosti s kauzami Dušana Kováčika a ďalších, uznesenie inšpekcie dokazuje, že podozrenia sa týkajú iba malej skupiny bývalých mafiánov.

Inštruktáže a následné krivé výpovede o sume 100-tisíc eur sa týkali údajnej korupcie v prípade developerského projektu na Drotárskej ulici v Bratislave. 

 

Csaba Dömötör vypovedal na NAKA 20. augusta 2020 pred vyšetrovateľom Ďurkom. Vyšetrovateľ však v uznesení naznačuje nevysvetlený spor, ktorý sa nepodarilo odstrániť, pretože ani jeden člen tímu Očistec zatiaľ nebol predvolaný v celej kauze krivých výpovedí na inšpekcii.

 

Podľa uznesenia bol Dömötör v budove NAKA aj dva dni pred oficiálnym výsluchom (18. 8. 2020) a strávil tam 7 hodín. Záznam o udalosti neexistuje, resp. jediná informácia je, že si Dömötöra prebral na vrátnici vyšetrovateľ Ďurka. Dömötör sa už priznal, že počas oficiálnej výpovede 20. augusta 2020 krivo vypovedal, a momentálne je vo väzbe. 

 

18. augusta 2020 podľa uznesenia vyšetrovateľ Ďurka navštívil v Leopoldove v tom čase väzobne stíhaného Mateja Zemana na 40 minút. Ani o tejto návšteve nie je v spise tímu Očistec žiadna zmienka, tvrdí inšpekcia. Na spory upozornila TV Markíza

 

Z uznesenia vyplýva, že na krivé výpovede Dömötöra a Zemana nenahovorili vyšetrovatelia, ale takáčovec Petrov. Dôležitá je v tomto kontexte aj výpoveď operatívca Jána Kaľavského, ktorého medzičasom obvinili, postavili mimo služby a obvinenie mu neskôr aj zrušili. Ten podľa informácií denníka SME vyšetrovateľom na inšpekcii povedal, že vyšetrovateľ NAKA Ďurka mu hneď po Dömötörovej výpovedi prezradil, že si Dömötör nič nepamätal, a tak mu vyšetrovateľ Ďurka pomohol a Dömötör výpoveď len podpísal. Kaľavský vo svojej výpovedi naznačil, že sa mohlo manipulovať s dátumami výpovede.

Keď sa snažil v tejto kauze Daniel Lipšic brániť Čurillu a Ďurku, Maroš Žilinka podal ako generálny prokurátor podnet na svojho podriadeného špeciálneho prokurátora. Vraj sa stará do kauzy, ktorá nemá s jeho pôsobením nič spoločné.  

 

Svedok Matej Zeman. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Predbehli ich? 

Viacero médií počas víkendu informovalo o dokumente, ktorý má k dispozícii aj redakcia Refresheru. Vyplýva z neho, že Národná kriminálna agentúra si chcela posvietiť práve na ľudí, ktorí majú blízko k policajnej inšpekcii. V dokumente sa spomína Diana Santusová, Ján Kaľavský aj bývalý šéf NAKA Branislav Zurian. Hlavou skupiny, ktorá vraj podnikala kroky proti vyšetrovateľom z tímu Očistec, je údajne hľadaný exsiskár Peter Košč.

 

Snahou skupiny má byť podľa NAKA dosiahnuť väzobné stíhanie pre osoby, ktoré spolupracujú s políciou na objasňovaní káuz a „ktorým bude následne pod hrozbou ďalšieho trvania väzby, respektíve odsúdenia ponúknutá takzvaná posledná možnosť, aby krivo obvinili členov tímov Očistec a Fénix...“.

Toxická vyšetrovateľka a zásah policajného prezidenta

Špecializovaný tím vytvorený na inšpekcii ministerstva vnútra s cieľom odhaľovať možné páchanie trestnej činnosti policajtmi má aj vlastné problémy.

 

Pôvodne ho viedla vyšetrovateľka Diana Santusová, ktorú však z prípadu na pokyn ministra vnútra Mikulca cez povereného šéfa Petra Scholtza stiahli. Stalo sa tak deň po tom, čo Santusová nariadila neštandardný ozbrojený zásah hraničných policajtov zo Sobraniec proti NAKA. „Nie je prípustné, aby v takej závažnej veci panovala svojvôľa vyšetrovateľov,“ povedal v reakcii na akciu policajný prezident Peter Kovařík, ktorý ju pokynom bezodkladne zastavil. 

Prokuratúra začala v tejto veci trestné stíhanie. Zatiaľ síce nikoho neobvinila, naznačila však, že v prípade ide o zločin zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti, pretože v dôsledku zastavenia zásahu sa pravdepodobne podarilo utiecť jednému z dvoch obvinených Petrov – Zeman. Prokuratúra neodpovedala na otázku, či je Kovařík podozrivý zo spáchania trestného činu.

 

Vyšetrovateľke Diane Santusovej pozastavili činnosť vedúcej špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby pre podozrenie zo zaujatosti. 

Reagujú aj politici

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová tvrdí, že aktuálny chaos v bezpečnostných zložkách vyhovuje iba organizovanému zločinu.

 

„Je zvláštne, že stíhania vyšetrovateľov dozoruje stále tá istá Krajská prokuratúra v Bratislave, podriadená priamo generálnej prokuratúre,“ vyhlásila Remišová. Upozornila, že už niekoľko mesiacov sleduje pokračujúce útoky na vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí našli odvahu stíhať ľudí na najvyšších miestach.

 

Poslanec a bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica tvrdí, že obvinení vyšetrovatelia Ján Čurilla a Pavol Ďurka majú výrazný podiel na rozložení zločineckých skupín. „Otvorene musím povedať, že je to nerovný boj, ak má sám vyšetrovateľ bojovať v spise, kde je iks obvinených, možno s desiatimi, dvadsiatimi advokátmi, niekedy aj s prokurátorom a v neposlednom rade aj s vonkajším okolím,“ doplnil.

 

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini tvrdí, že koalícia rozvrátila právny štát a jediné riešenie sú predčasné voľby.

 

Robert Fico sa postavil za policajtov z inšpekcie a naznačil, že budú chcieť opäť v parlamente odvolávať Romana Mikulca. 

 

Predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa z OĽaNO zvoláva mimoriadne zasadnutie výboru k dianiu v polícii. Na výbore chcel vypočuť Petra Scholtza ako šéfa inšpekcie, toho však medzičasom zadržali. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/Jakub Kotian
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
NAKA zasahuje na celom Slovensku, akcia súvisí s ekonomickou trestnou činnosťou NAKA zasahuje na celom Slovensku, akcia súvisí s ekonomickou trestnou…
Uteč pred lockdownom na Slovensku. Do týchto 5 miest môžeš odletieť za pár eur a s očkovaním si užívať slobodu Uteč pred lockdownom na Slovensku. Do týchto 5 miest môžeš odletieť…
Tekashi daroval priateľke na narodeniny 100-tisíc dolárov v hotovosti a luxusné kabelky Tekashi daroval priateľke na narodeniny 100-tisíc dolárov v hotovosti…
Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino pozadie Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino…
Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili tisíce fanúšikov Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili…
Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal rakovinu Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť