- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Na tieto zábery sa pozerá skutočne ťažko.
Čo je to za otca, ktorý zbije svoju dcéru za to, že porušila jeho príkaz a začala rozprávať? Ako môže lekár testovať na zajatcoch pohlavné choroby či mor? A aký zvrátený dozorca by vyzliekal väzňov do naha a fotografoval si ich sexuálne zneužívanie a mučenie?
Týchto 10 fotografií zachytáva momenty, ktoré už na prvý pohľad pôsobia desivo. Ich príbehy však nie sú o nič menej hrozivé.
- Ako v minulosti liečili psychiatrických pacientov.
- Ako Japonci testovali na zajatcoch pohlavné choroby či mor.
- Čo sa stalo so ženou, ktorá sa údajne samovznietila.
- O 13-ročnom dievčati, ktoré nenaučili rozprávať a kráčať.
- Čo sa stalo s chlapcom, ktorý padal z lietadla 60 metrov.
Staré psychiatrické metódy (1869)
Psychiatrické zariadenie West Riding Pauper Lunatic Asylum prijímalo pacientov od roku 1818. Už z názvu vyplýva (pauper, z angličtiny veľmi chudobná osoba – pozn. red.), že ústav bol určený pre ľudí s najnižším príjmom, ktorí trpeli duševnými ťažkosťami.
Podľa All that's interesting sa na fotografii z roku 1869 nachádza trestanec, čomu napovedá aj jeho pásikavý odev. V danom období na psychiatrii ešte stále využívali zastarané metódy „liečby“, medzi ktoré patrilo nútené vracanie, púšťanie žilou, vytváranie pľuzgierov či používanie preháňadla, píše v knihe Mark Davis.
Vypúšťanie veľkého množstva krvi sa využívalo v medicíne už dlhé roky pred vznikom psychiatrického odboru. Historické záznamy siahajú až do obdobia antiky. Púšťanie žilou však duševné ochorenia liečiť nepomáhalo. Pacientom, naopak, v mnohých prípadoch ubližovalo. Na podobnú očistu mali slúžiť aj zvyšné vyššie uvedené metódy.
Nakazili ich a sledovali, čo sa stane (1940)
Aj Japonsko malo svojho doktora Josefa Mengeleho, ktorým bol Shiro Ishii. Jeho Jednotka 731 operovala počas druhej čínsko-japonskej vojny. Na väzňoch, medzi ktorými sa nachádzali aj ženy a deti, skúšali rôzne smrteľne nebezpečné experimenty.
Na fotografii z roku 1940 členovia Jednotky 731 vykonávali bakteriologické testovanie a rátali s tým, že subjekt ich pokusu nemusí prežiť. V zariadeniach riadených Shirom Ishiim podľa BBC zabili viac ako 10 000 ruských, čínskych a kórejských zajatcov.
Obete pitvali zaživa alebo im rezali končatiny, aby zistili, ako rýchlo vykrvácajú. Niektoré z končatín sa pokúšali prišiť na časti tela, kam nepatrili. Jedna z divízií Jednotky 731 sa zameriavala na skúmanie šírenia baktérií.
Zajatcov vystavovali cholere, tuberkulóze či bubonickému moru. Do krvi im tiež vstrekovali krv zvierat či morskú vodu, alebo ich vystavovali extrémne vysokým a nízkym teplotám. Zajatcov s pohlavnými chorobami, ako napríklad so syfilisom, nútili pod hrozbou smrti k sexuálnemu styku, aby šírili nákazu ďalej, uvádza History Collection.
Môže človek vzplanúť sám od seba? (1951)
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Keď hasiči vošli v roku 1951 do bytu 67-ročnej Mary Hardyovej Reeserovej, namiesto starenky našli iba kopu popola, kus jej nohy, časť chrbtovej kosti a obhorenú lebku vo veľkosti pohára, píšu Tampa Bay Times.
Nikto nepochyboval o príčine jej úmrtia. Všetkým bolo jasné, že zhorela, no nevedeli pochopiť ako. Kreslo, na ktorom sedela, zhorelo, sviečky sa premenili na vosk a steny boli špinavé od dymu, no kúsok od obhorenej oblasti všetko žiarilo čistotou. Prečo sa teda oheň nerozšíril ďalej?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- O teórii, podľa ktorej spáchal Pablo Escobar samovraždu.
- Ako vyzerala exhumácia tiel po masakre v Srebrenici.
- Prečo Taliban popravil pred 30-tisícovým publikom mladú matku.
- Ako Američania nútili väzňov jesť jedlo zo záchodu a masturbovať pre pobavenie.
- Kde sa ľudia zabávajú na býkoch, ktoré zo zúfalstva narážajú do stien.