Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 19. 9. 2021 meniny má Konštantín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Veronika Rajek už má viac ako milión sledovateľov na Instagrame. Je treťou najsledovanejšou Slovenkou online Veronika Rajek už má viac ako milión sledovateľov na Instagrame.…
Modelky, tanečníci aj otecko. Pozri si súťažiacich československého Love Islandu, ktorý štartuje už v nedeľu Modelky, tanečníci aj otecko. Pozri si súťažiacich…
Billie Eilish konečne vysvetlila, prečo dlhé roky nenosila šaty a skrývala sa pod vrstvami nadrozmerného oblečenia Billie Eilish konečne vysvetlila, prečo dlhé roky nenosila šaty…
VIDEO: Desivá nehoda v Brne. Vodič v plnej rýchlosti zrazil ženu priamo na priechode VIDEO: Desivá nehoda v Brne. Vodič v plnej rýchlosti zrazil ženu…
Lil Nas X pred vydaním albumu zdieľal video s tehotenským bruchom, vraj už má kontrakcie. Dnes úspešne „porodil“ Lil Nas X pred vydaním albumu zdieľal video s tehotenským…
Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno na ňom, ako porušuje dopravné predpisy Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche.…
News

Majk Spirit by mal niesť trestnoprávnu zodpovednosť za odhováranie ľudí od očkovania, tvrdí exsuperstarista Petraník

Majk Spirit zdieľal na svojom instagramovom profile pred očami desiatok tisíc Slovákov príspevky obžalovanej biologičky Pekovej. Tvrdí, že nechce ľuďom hovoriť, či sa majú dať zaočkovať, jeho príspevky však nesú jednoznačný podtón konšpirácií.

Viktor Kniš
17. júl 2021, 11:16 Čas čítania: 3:42
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Majk Spirit by mal niesť trestnoprávnu zodpovednosť za odhováranie ľudí od očkovania, tvrdí exsuperstarista Petraník
Zdroj: Refresher
News
4
Viktor Kniš
17. júl 2021, 11:16
Čas čítania: 3:42

Majk Spirit by mal niesť trestnoprávnu zodpovednosť za odhováranie ľudí od očkovania, tvrdí exsuperstarista Petraník

Majk Spirit zdieľal na svojom instagramovom profile pred očami desiatok tisíc Slovákov príspevky obžalovanej biologičky Pekovej. Tvrdí, že nechce ľuďom hovoriť, či sa majú dať zaočkovať, jeho príspevky však nesú jednoznačný podtón konšpirácií.

Viktor Kniš
17. júl 2021, 11:16
Čas čítania: 3:42
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Majk Spirit by mal niesť trestnoprávnu zodpovednosť za odhováranie ľudí od očkovania, tvrdí exsuperstarista Petraník
Zdroj: Refresher

Majk Spirit sa niekoľko posledných dní venoval na svojom instagramovom profile téme vakcín a koronavírusu. Tvrdí, že síce nechce ľuďom hovoriť, čo majú robiť, ďalej však tému rozoberá spôsobom blízkym konšpirátorom.

 

Spochybňuje štúdie a vedecky overené fakty, namiesto ktorých podsúva verejnosti teórie o nejasnom pôvode koronavírusu. Prešetrovanie, či vznikol v laboratóriu alebo sa vyvinul v tele živého organizmu, síce prebieha, WHO však narazila na neochotu Číny spolupracovať pri dopĺňaní potrebnej dokumentácie. 

 

„Žiadame, aby sa veda oddelila od politiky a aby ste nás nechali hľadať odpovede v korektnej, pozitívnej atmosfére,“ povedal pred novinármi šéf programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan. „Celý tento proces je otrávený politikou,“ upozornil.

 

V súvislosti s bezpečnosťou a účinnosťou vakcín proti koronavírusu sme oslovili Štátny ústav pre kontrolu liečiv. 

Spirit chce na prvom mieste v trendoch matku konšpirátorov

Spirit zdieľa rozhovor biologičky Pekovej, v ktorom nemá oponenta. Tvrdí v ňom, že vakcína je experiment a môže spôsobiť nebezpečné choroby, podľa rapera by však mal tento rozhovor vidieť každý a mal by byť prvý v trendoch. Pozornosť vedkyni dávajú najmä portály Hlavné správy, Infovojna a Zem a vek. Peková nesprávne predpovedala druhú vlnu a je obžalovaná z podvodov za 9 miliónov eur. 

 

Po niekoľkých dňoch od zdieľania týchto príspevkov sa Majk Spirit čudoval, že mu klesli dosahy na Instagrame, a dodal, že aj jeho kolegovia zo scény majú podobnú skúsenosť. Myslel si, že je to preto, že ich sociálna sieť cenzuruje. 

 

Na Majka Spirita reagoval aj bývalý superstarista Jakub Petraník, ktorý Spiritovi vysvetlil, kde môže byť problém. „Nech si Spirit myslí, čo chce, ale nech svojimi postojmi nepriamo nenabáda ľudí k tomu, aby sa báli vakcíny. Azda sa nebudem pýtať Majka Spirita na vakcínu, ale opýtam sa svojej lekárky,“ povedal Petraník pre Plus 7 dní. Petraník upozornil na zdieľanie Pekovej, ktorá dlhodobo šíri nepravdy o vakcínach. Okrem iného tvrdí, že vírus HIV bol prenášaný vo vakcínach na covid.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2410 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Dopĺňame chýbajúce argumenty

„Myslím si, že ľudia s takým dosahom by mali prevziať trestnoprávnu zodpovednosť za konšpirovanie, ktorým ohrozujú zdravie ľudí,“ dodal Petraník. Polícia síce šírenie hoaxov rieši, ale zatiaľ sa zastavila len pri Ibrahimovi Maigovi, ktorého označila za konšpirátora na svojej stránke Hoaxy a podvody SR.

 

Majk Spirit síce na exúčastníka speváckej talentovej súťaže reagoval, nechcel však spomenúť jeho meno. Vraj preto, aby mu nerobil promo. Spirit tvrdí, že mu chýbajú argumenty, na vine sú podľa neho aj novinári a ich nadriadení a práve všetci ostatní okrem neho vraj prispievajú k rozpolteniu spoločnosti. Dodáva, že nikomu nehovorí, či sa má dať zaočkovať. 

 

Refresher oslovil Štátny ústav pre kontrolu liečiv, aby spochybňované informácie o vakcínach uviedol na pravú mieru. Na naše otázky odpovedala riaditeľka Zuzana Baťová: 

 

Prečo sú vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou bezpečné? 

 

„Bezpečnosť a účinnosť sa skúmajú v klinických skúšaniach, pri vakcínach proti covidu-19 do nich boli zapojené desiatky tisíc účastníkov. Každá z vakcín musela prejsť aspoň jednou veľkou klinickou štúdiou s 30 000 účastníkmi. Takýto počet je potrebný, aby sa ukázali nežiaduce účinky s frekvenciou najmenej 1 z 1 000.


Nároky sú kladené aj na diverzitu účastníkov, to sa týka aj etnickej či rasovej príslušnosti, ale najmä veku a zdravotného stavu. Keďže covid-19 je rizikový najmä pre starších ľudí a pacientov s chronickými ochoreniami, bolo potrebné, aby boli tieto skupiny zahrnuté do klinických skúšaní.“ 

 

mRNA vakcíny vraj môžu spôsobiť aj iné ochorenia ako len pocit podobný chrípke po zaočkovaní. Aké sú štatistiky dlhodobých nežiaducich účinkov? 

 

„Po mRNA vakcínach existuje možný súvis so zápalovými ochoreniami srdca (myokarditída a perikarditída), a hoci znejú tieto ochorenia hrozivo, zväčša majú mierny priebeh. V Európskom hospodárskom priestore bolo nahlásených v súvislosti s myokarditídou 145 prípadov po vakcíne Comirnaty a 19 prípadov po vakcíne Spikevax, pri perikarditíde išlo o 138 prípadov po vakcíne Comirnaty a 19 po vakcíne Spikevax. Do konca mája 2021 bolo v EHP podaných približne 177 miliónov dávok vakcíny Comirnaty a 20 miliónov dávok vakcíny Spikevax.

 

Päť z týchto prípadov bolo smrteľných – išlo o pacientov vo vysokom veku alebo s inými pridruženými ochoreniami. Takisto existujú príznaky, keď treba spozornieť a vyhľadať lekára. Sú to dýchavičnosť, bolesť na hrudníku či prudký tlkot srdca, ktorý môže byť nepravidelný. 

 

Aj keď poznáme takéto závažné nežiaduce účinky vakcín, sú natoľko zriedkavé, že celkové prínosy vakcín aj naďalej prevyšujú ich riziká. Vakcíny účinne chránia pred závažným priebehom ochorenia covid-19, hospitalizáciou a úmrtiami. Je veľmi dôležité, že o rizikách vakcín vieme, aby očkovaní ľudia a zdravotnícki pracovníci vedeli včas rozpoznať príznaky závažných nežiaducich reakcií.“  

 

Ako prebieha výskum vakcíny a prečo nejde o laboratórny experiment, aj keď sme mali vakcínu proti koronavírusu k dispozícii veľmi rýchlo? 

 

 

„Výskum a vývoj vakcín sa uskutočňuje v niekoľkých krokoch, ktoré sú typické aj pre výskum a vývoj iných liekov. Vývoj vakcíny je veľmi zložitý proces, pre ktorý je najzásadnejšie určiť zložku, ktorá vyvolá imunologickú odpoveď. Aby bola vakcína účinná, kvalitná a bezpečná, je následne potrebné určiť, ktoré pomocné látky a v akom množstve má obsahovať. Následne môžu prebiehať predklinické štúdie, po ktorých nasledujú štyri fázy klinických štúdií.


V prípadoch, keď je ochorenie nebezpečné, rozšírené a hovoríme už o pandémii, platí, že vakcíny môžu byť registrované podmienečnou registráciou, keďže ich použitie prináša pri prevencii ochorenia veľký benefit v porovnaní s nebezpečenstvom, ktoré hrozí pri ochorení samotnom. Pandémia covidu má bezprecedentné rozmery.

 

Zároveň vakcíny (ako aj mnoho ďalších liekov) sú predmetom ďalšieho monitorovania, ktoré umožňuje rýchle získanie nových informácií o bezpečnosti vakcín. 


V prípade registrácie vakcín proti covidu-19 prebiehajú na európskej úrovni zrýchlené schvaľovacie procesy. 

 

Rolling review – priebežné hodnotenie – je jedným z regulačných nástrojov, ktoré Európska lieková agentúra používa na urýchlenie posúdenia vakcín počas stavu ohrozenia verejného zdravia. Za normálnych okolností sa posudzovanie lieku začína v momente, keď výrobca liekovej agentúre dodá kompletnú dokumentáciu a formálnu žiadosť o registráciu.

 

Pri rolling review lieková agentúra kontroluje údaje priebežne – tak ako sú k dispozícii počas prebiehajúcich štúdií. Keď EMA rozhodne, že výrobca dokumentáciu skompletizoval, vyzve ho na podanie formálnej žiadosti. Rýchlosť procesu priebežného hodnotenia teda závisí od výrobcu a rýchlosti, akou dodá všetky potrebné údaje.“

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/Pavol Zachar
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Veronika Rajek už má viac ako milión sledovateľov na Instagrame. Je treťou najsledovanejšou Slovenkou online Veronika Rajek už má viac ako milión sledovateľov na Instagrame. Je…
Modelky, tanečníci aj otecko. Pozri si súťažiacich československého Love Islandu, ktorý štartuje už v nedeľu Modelky, tanečníci aj otecko. Pozri si súťažiacich československého…
Billie Eilish konečne vysvetlila, prečo dlhé roky nenosila šaty a skrývala sa pod vrstvami nadrozmerného oblečenia Billie Eilish konečne vysvetlila, prečo dlhé roky nenosila šaty a…
VIDEO: Desivá nehoda v Brne. Vodič v plnej rýchlosti zrazil ženu priamo na priechode VIDEO: Desivá nehoda v Brne. Vodič v plnej rýchlosti zrazil ženu…
Lil Nas X pred vydaním albumu zdieľal video s tehotenským bruchom, vraj už má kontrakcie. Dnes úspešne „porodil“ Lil Nas X pred vydaním albumu zdieľal video s tehotenským bruchom,…
Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno na ňom, ako porušuje dopravné predpisy Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť