Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 20. 1. 2022 meniny má Dalibor

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší opatrenia a k Zemi sa rúti asteroid TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší…
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení…
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Sponzorovaný obsah

Tento obsah je sponzorovaný obsah spoločnosti Kaufland. 

Čo je sponzorovaný článok?

Inzerent dodal podklady ku článku, definoval, čo má článok obsahovať a komunikovať, text písal na základe zadania niekto z Refresheru.

Zaujímavosti - Slovensko

Odborník vysvetľuje, akí sú ľudia, ktorí hejtujú a ako na nenávistné komentáre reagovať

Možno si si myslel, že internetoví hejteri sú hrdinovia, opak je však pravdou.

Sponzorovaný obsah
18. máj 2021, 18:52 Čas čítania: 4:19
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zaujímavosti - Slovensko
1
Sponzorovaný obsah
18. máj 2021, 18:52
Čas čítania: 4:19

Odborník vysvetľuje, akí sú ľudia, ktorí hejtujú a ako na nenávistné komentáre reagovať

Možno si si myslel, že internetoví hejteri sú hrdinovia, opak je však pravdou.

Sponzorovaný obsah
18. máj 2021, 18:52
Čas čítania: 4:19
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.
Sponzorovaný obsah

Tento obsah je sponzorovaný obsah spoločnosti Kaufland. 

Viac info

Hejteri sú momentálne neodmysliteľnou súčasťou internetu. Čo ľudí motivuje k tomu, aby zanechali pod fotkou, videom alebo článkom svoj nenávistný komentár? Má vôbec význam na nich reagovať, a ak áno, tak existuje spôsob, ako to urobiť správne? V spolupráci s Kauflandom, ktorý sa s hejtom stretol vo svojej kampani S Džastinom Výberom, sme oslovili odborníka Miroslava Schlesingera.

 

Miroslav Schlesinger je odborník v oblasti prevencie kriminality, so špecializáciou na krízovú intervenciu a motiváciu. Je zakladateľ OZ – Spoločne proti kriminalite a o problematike neznášanlivosti a hejterov prednáša i publikuje. Spolu s kolegami z Ministerstva vnútra SR v rámci národného projektu prevencie kriminality poskytuje bezplatné poradenstvo obetiam trestných činov.

 

Zdroj: Archív Miroslav Schlesinger

 

V prvom rade je dôležité vysvetliť si, aký je rozdiel medzi hejtom a konštruktívnou kritikou. Nie každý komentár s negatívnym nádychom musí byť nevyhnutne hejtom. Ak má nejaký youtuber video so zlým zvukom, na videu mu málo rozumieť a fanúšikovia mu to slušne vytknú v komentároch, tak ide o oprávnenú kritiku. Ak však ľudia komentujú napríklad to, že má veľký nos alebo sa im nepáči tričko, ktoré má na sebe, a jednoducho šíria bezvýznamnú nenávisť, môžeme tento prejav označiť ako hejt. Ako sa s ním vyrovnať a kto sú ľudia, ktorí hejtujú, nám prezradil Miroslav Schlesinger. 

Prečo momentálne vidíme všade nejaké negatívne komentáre?

Určite si si aj ty všimol, že hejterský komentár nájdeš už aj pod fotkou nevinného mačiatka. Miroslav Schlesinger si myslí, že za prudký nárast hejterských komentárov na sociálnych sieťach môže aj terajšia pandemická situácia. „Spoločnosť sa už zrejme na celosvetovej úrovni dostáva do kritickej fázy akejsi frustrácie či vyhorenia. Napomohlo tomu aj dlhé obdobie núteného uzavretia sa vo vlastnej domácnosti. Takéto obmedzenie socializácie prináša so sebou vždy výrazné negatíva. A hejt na internete je jedným z dôkazov,“ dodáva. 

 

Práve osobná frustrácia a nespokojnosť s vlastným životom sú podľa odborníka dôvody, prečo niekto na internete zanecháva hejterské komentáre. „Jednoducho povedané, samotný hejter tým, že píše o niekom nenávistným spôsobom, potvrdzuje, že sám má nejaký problém, ktorý ho výrazne obmedzuje. Namiesto toho, aby riešil svoje osobné výzvy, ,rieši‘ niekoho iného, kto ho o to nepožiadal. A to slovo ,rieši‘ musí byť v úvodzovkách, lebo hejter problém nerieši, on ho skôr produkuje,“ vysvetľuje Schlesinger. 

Hejter je často frustrovaný a nešťastný

Možno si sa aj ty niekedy zamyslel nad tým, čo asi prežíva človek, ktorý chrlí na sociálnych sieťach nenávisť. Aký je jeho život a čo prežíva. Odborník hejterov približuje ako nešťastných a emocionálne doráňaných ľudí. Nedarí sa im získať spoločenské uznanie alebo uznanie v partnerskom vzťahu. Hovorí tiež o druhej skupine, takzvaných odborníkoch – tí si zas myslia, že sú odborníkmi na všetko a musia sa ku všetkému vyjadriť. 

 

Motívy hejterov môžu byť rôzne. Ako sme už spomenuli, môže ním byť samotná frustrácia z vlastného života, ale aj istý druh závisti, že je niekto úspešnejší, a práve hejtom si kompenzuje svoj neúspech. Keď mu na jeho komentár zareagujú ďalší ľudia, užíva si aspoň chvíľku slávy. Pre niekoho zas môže byť nenávistný komentár forma odplaty, ak mu dotyčný v minulosti nejako ublížil. 

 

Zdroj: Unsplash/Grzegorz Walczak

 

Miroslav Schlesinger však uvádza, že väčšinou je za motívom hejtera práve strach z nás. „Ten môže mať tri hlavné dôvody: vaša krása či elegancia, komunikatívnosť alebo celkovo nejaký talent či úspešnosť. Ak máte aspoň jedno z vymenovaných pozitív vo väčšom nepomere oproti tomu, kto sa na vás zameral, stávate sa jeho nepriateľom. Aj keby to bolo vyložene subjektívne hodnotenie z jeho či jej strany. Keď máte všetky tri oblasti v prevahe viac ako on, tak ste pre takú osobu nepriateľom číslo jeden,“ objasňuje. Pre hejtera je v tejto situácii ľahšie útočiť na ostatných, ako by sa mal venovať sebe, konať ho núti jeho nedostatočná práca na sebe.

Aký je hejter mimo svojej klávesnice?

Dokázal by hejter povedať dotyčnému svoj názor aj mimo online priestoru? Odborník hovorí, že vo väčšine prípadov nie. Mnohí sa podľa neho skrývajú za dav alebo fiktívne profily. „A ak niekto komentuje ako anonymná osoba, silnú osobnosť v ňom budeme len ťažko hľadať,“ dodáva. Navyše, hejter si ani v online priestore často neuvedomuje, že jeho konanie môže byť potrestané. „Nikdy do dôsledkov nevie, čo robí, lebo zvyčajne reaguje buď automatizovane, alebo pod vplyvom afektu. Najčastejšie si neuvedomuje porušovanie princípov etického správania a fakt, že jeho hejt môže mať aj trestnoprávne dôsledky,“ vysvetľuje Schlesinger.

 

Niekoho to možno prekvapí, no hejter je naživo podľa odborníka veľmi citlivý na akúkoľvek kritiku a reaguje na ňu neprimerane. Schlesinger hejtera opisuje ako egocentrika s narcistickými prejavmi. „Hejter môže byť sofistikovaný intelektuál, ale aj agresívny hulvát bez vzdelania. Ich spoločnou črtou bude určite egocentrizmus,“ dodáva. Upozorňuje, že treba rozlišovať medzi hejtom a oprávnenou kritikou. „Môžeme to postrehnúť podľa obsahu komunikácie. Ak je jej cieľom iba dehonestácia, tak taký komentár je skutočne úplne zbytočný.“

Hejt môže mať fatálne následky

Hejter môže svojím správaním ľuďom narušiť viaceré oblasti života s presahom do psychiky obete, čo môže mať podľa odborníka fatálne následky. Schlesinger pre Refresher prezradil, že mal viacero skúseností s tým, keď sa obete hejtu psychicky zrútili alebo si nebodaj siahli na život. „Ľudská psychika je veľmi citlivá, nie je vhodné zahrávať sa s ňou ani formou hejtu v online prostredí. Tam je totiž veľká pravdepodobnosť, že z relatívne nevinného komentára sa stane siahodlhá nenávistná diskusia, ktorá niekomu veľmi hlboko zasiahne do života,“ dodáva. 

Sledovanie diskusií, kde sa to hemží nenávistnými komentármi, však môže ovplyvniť aj ostatných, ktorých sa priamo netýka. Odborník preto odporúča vyvarovať sa takýchto miest a radšej svoj čas venovať niečomu zmysluplnejšiemu.  

 

Zdroj: Oleg Ivanov, Unsplash

Ako prípadne reagovať na hejtera?

Ak chceš na hejterský komentár reagovať, odborník odporúča premyslieť si, akou formou to bude. V prípade, že by ti to malo priniesť ešte viac hnevu či negatívnych emócií, radšej sa na to vykašli. V takomto prípade je jednoduchšie sa nad hejtera povzniesť. „Vždy ešte ostáva možnosť požiadať administrátora o vymazanie príspevku alebo aj o zablokovanie diskutujúceho, ktorého vyjadrenia sú už v rozpore so zákonom,“ odporúča Schlesinger. 

 

Ak chceš hejterovi odpovedať, odporúča, aby si ho upozornil, že jeho správanie je urážlivé, a ak aj má svoj názor, nech je konštruktívny a nie urážlivý, avšak to najviac funguje v reálnej komunikácii. Dodáva tiež, že nemáš reagovať hneď, lebo môžeš konať v afekte. Konať treba s nadhľadom a chladnou hlavou. 

 

Zdroj: Glenn Carstens-Peters, Unsplash

Svojsky reaguje na hejty aj Džastin Výber

Spôsobov, ako sa vyrovnať so svojimi hejtermi, je viacero. Inšpiratívnym príkladom pre teba môže byť aj Džastin Výber, ktorý sa rozhodol hejterské komentáre využiť vo svoj prospech. S hejtermi sa popasoval vo svojej najnovšej pesničke a nevynechal z toho ani Tiktok, kde taktiež reaguje nielen na svojich fanúšikov. Ak sa aj s hejtom stretneš, tak sa nadeň treba povzniesť. Ako na to, si môžeš pozrieť v klipe s Džastinom.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Andrea Piacquadio, Pexels/Glenn Carstens, Unsplash
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:02
Kórejský remake Money Heist uvidíme už tento rok. Pozri si prvé zábery s novými hercami a maskami zlodejov.
včera o 20:09
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší opatrenia a k Zemi sa rúti asteroid TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší…
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami.…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.