Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
9. marca 2021, 7:21
Čas čítania 1:19
Adam Novosad

900 starčekov musí zomrieť, aby za rovnaký čas zomrela 1 mladá hovorkyňa z kritickej infraštruktúry, hromžia Dáta bez pátosu

NEWS MAREK KRAJČÍ OČKOVANIE VAKCÍNA
Uložiť Uložené

Analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu poslali ministrovi Krajčímu ostrý odkaz.

Na Slovensku sa skôr ako väčšina seniorov nechávali očkovať taxikári. Za rozhodnutie sprístupniť vakcínu AstraZeneca pracovníkom ako taxikári či sprievodcovia a revízori schytalo ministerstvo zdravotníctvo hromadu kritiky, avšak o nič menej jej nemôže očakávať celý štátny aparát za nahlasovanie pracovníkov kritickej infraštruktúry na očkovanie.

Odporúčané
Vlhovú v lockdowne povzbudzuje fanklub, nechápali fanúšikovia Shiffrinovej. Svetový pohár v Jasnej sa koná v tvrdom lockdowne Vlhovú v lockdowne povzbudzuje fanklub, nechápali fanúšikovia Shiffrinovej. Svetový pohár v Jasnej sa koná v tvrdom lockdowne 7. marca 2021, 16:05

Vyhláška ministerstva zdravotníctva z pondelka 8. marca určuje po novom poradie očkovania výlučne na základe veku, ale prednostná vakcinácia zostáva dostupná pre kritickú infraštruktúru. Oficiálne ide o štátnych zamestnancov, ktorí sú „nezastupiteľní v uskutočňovaní hospodárskej a sociálnej funkcie štátu, v udržiavaní kvality života obyvateľov z hľadiska ochrany ich života, zdravia, bezpečnosti, majetku alebo životného prostredia“. Komplikovaná definícia však skrýva širokú interpretáciu, zisťoval Denník N.

Úrad vlády nahlásil približne tretinu svojich zamestnancov, rovnako ako Úrad priemyselného vlastníctva starajúci sa o patenty. Viac ako 700 pracovníkov nahlásilo ministerstvo kultúry, okolo tisícky zamestnancov zase nahlásilo ministerstvo spravodlivosti. Mnohým sa však nepozdáva, že do kritickej infraštruktúry podľa ministerstiev a úradov patria všemožní, dokonca aj mladí zamestnanci.

 

Mr. Marek Krajčí RIZIKO HOSPITALIZÁCIE PODĽA VEKU 🆘 Viete o niekom, KTO sa predbehol, lebo je "kritická infraštruktúra"...

Posted by Dáta bez pátosu on Monday, March 8, 2021

Analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu, ktorá monitoruje údaje o epidemickej situácii na Slovensku, preto napísali status s odkazom pre ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Upozorňujú ho v ňom na stúpajúce riziko hospitalizácie, a v najhoršom prípade úmrtia na koronavírus, podľa veku. „Pravdepodobnosť úmrtia v nemocnici je u 80-ročných 20-krát (slovom dvadsaťkrát) vyššia ako u 20 – 30-ročných,“ hromžia analytici.

Odporúčané
Bez testu a karantény. Zanzibar si dovolenkári zo Slovenska zamilovali, lebo tam neveria na koronu a cena je 1 000 eur na týždeň Bez testu a karantény. Zanzibar si dovolenkári zo Slovenska zamilovali, lebo tam neveria na koronu a cena je 1 000 eur na týždeň 7. marca 2021, 12:30

„Otázka: Koľko nezaočkovaných starčekov z DSS musí umrieť, aby sa to isté stalo nezaočkovanej 30-ročnej hovorkyni ministerstva, ktorá sa cíti ako kritická infraštruktúra? No, koľko sto starčekov je to? Vo februári prišlo do nemocnice 1 478 starčekov nad 80 rokov,“ uvádza sa v statuse. „900 starčekov musí zomrieť, aby za rovnaký čas zomrela aspoň 1 ‚kritická infraštruktúrna hovorkyňa ministerstva‘,“ zakončujú analytici.

Nepáči sa im, ako štátne úrady zahrnuli do svojich zoznamov pracovníkov kritickej infraštruktúry príliš veľa mladých ľudí, keď štát zatiaľ nedokázal zaočkovať ani väčšinu starčekov a stareniek v domovoch sociálnych služieb. Vláde odkazujú, že jasnú a pevnú očkovaciu stratégiu v Spojenom kráľovstve vymysleli už v decembri, napísali ju na jeden papier formátu A4 a doteraz podľa nej postupujú, čo sa o Slovensku nedá povedať.

Domov
Zdieľať
Diskusia