Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
22. októbra 2020, 14:45
Čas čítania 4:49
Dominik Vetrák

Toto si o Boratovi (možno) nevedel. Polícia prišla na natáčanie 37-krát a kvôli filmu sa rozviedla aj Pamela Anderson

FILMY A SERIÁLY BORAT SACHA BARON COHEN
Uložiť Uložené

Ako sa podarilo tvorcom Borata film dokončiť, vyhnúť sa žalobám, a prečo museli Sachu Barona Cohena častokrát dostať z natáčania do iného štátu?

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan je mockumentary (dokument robiaci si srandu z tém a ľudí, o ktorých pojednáva), v ktorom hlavný herecký predstaviteľ Sacha Baron Cohen vystupuje ako novinár z Kazachstanu menom Borat Sagdiyev. 

Robí rozhovory s ľuďmi, ktorí naozaj veria, že ide o novinára z ďalekej krajiny nepoznajúceho americké zvyky, zákony a žijúceho v úplne inej kultúre. 

Odporúčané
Černochov na uliciach bombardovali lietadlami. Masaker v Tulse chceli Američania vymazať z histórie Černochov na uliciach bombardovali lietadlami. Masaker v Tulse chceli Američania vymazať z histórie 21. októbra 2020, 9:36

Keď pred 14 rokmi film vyšiel, nikto nemohol uveriť, že ide o skutočné zábery a že to všetko nie je zinscenované. Samozrejme, Sacha Baron Cohen, ktorý Borata stvárnil, produkoval, napísal aj vymyslel, sa na niektorých kúskoch dohodol s ich aktérmi, ale inak šlo o autentický pohľad na obyvateľov USA. 

Niektoré scény boli nadmieru bizarné, až neuveriteľné. Borat otvoril oči mnohým ľuďom a kultúram, ktoré začali vnímať obyvateľstvo USA v inej rovine. Divák sa na filme mohol kráľovsky pobaviť, no Cohen okrem toho odkryl aj nie príliš pekné kúty USA a zobrazil ich neempatických, hlúpych a nenávistných obyvateľov.

Ako to teda celé urobil? Zaujímavý je hneď úvod, kedy sa Borat lúči so svojou rodnou dedinkou v Kazachstane a chystá sa na cestu po USA. Scény sa v skutočnosti natáčali v rumunskej dedinke Glod. Jej obyvatelia netušili, o čo v skutočnosti ide a každý z nich dostal len 6 dolárov (niektorí mali dostať až 100 dolárov). 

„Na zdravotne postihnutých ľuďoch sa v USA nesmejeme.“ 
O pár sekúnd neskôr sa učiteľ Pat Haggerty smeje a dáva Boratovi high-five.  

Produkčný tím mal spísaný scenár a osnovu toho, s kým chcú urobiť rozhovor a ako má približne prebiehať. Množstvo scén a otázok však bolo improvizovaných samotným Cohenom a zo scenára sa veľa nevyužilo. Prenieslo sa to aj na udalosti po premiére filmu. Ten sa, samozrejme, nepáčil ani samotnému Kazachstanu, na ktorý vrhol nepekné svetlo. 

Tamojší prezident sa natoľko rozzúril, že odletel do USA, aby sa sťažoval ich prezidentovi. Cohen to využil, prestrojil sa za Borata a počas toho, ako bol kazašský prezident v Bielom dome, urobil pred kazašskou ambasádou tlačovú konferenciu, kde si opäť robil srandu a tvrdil, že prezident prišiel do USA jeho film propagovať.

Cohen v rozhovore pre Rolling Stones opisuje, že nikdy nebolo cieľom zosmiešniť Kazachstan. Vybrali si tento štát, pretože ho na západe takmer nikto nepozná. Hanbiť by sa mali ľudia, ktorí skutočne veria, že takáto krajina môže existovať. Krajina, v ktorej ženy žijú v klietkach a pijú vykvasený konský moč, homosexuáli nosia modré čiapky a kde môžeš mať legálny sex s 9-ročnými deťmi. 

Ako pred 15 rokmi natočili Borata, ktoré scény boli skutočné a koľkokrát zavolali na Sachu Barona Cohena políciu?
Zdroj: 20th Century Fox

Skutočná paródia je smerovaná na obyvateľov USA veriacim všetkému, čo Borat predstavuje a čo prezentuje o Kazachstane. A aj keď to celé bola paródia, tvorcovia častokrát oscilovali na hrane kriminálnej činnosti. Pred každou scénou diskutovali so skupinou právnikov, ktorí im vysvetlili, kam až môžu zájsť bez toho, aby porušili federálny či iný zákon. 

Cohen ostal vo svojej role, aj keď skončilo natáčanie. Ako herec sa s režisérom snímky Larrym Charlesom hádal a diskutoval rôzne veci o filme nie ako Sacha Baron Cohen, ale ako Borat Sagdiyev. Režiséra veľmi prekvapilo, keď Cohen ostal v úlohe aj po tom, ako ich pred Bielym domom zastavila Tajná služba Spojených štátov amerických. 

Keď Cohena zastavili počas nakrúcania policajti prvýkrát, rozhodol sa ostať v role a nemenil svoj prízvuk ani prístup k Američanom. Bolo to zakaždým riskantné, keďže Cohena nemohli zatknúť. Ľahko by sa totiž prevalila jeho skutočná identita a bolo by po filme. Množstvo vecí, ktoré pri natáčaní spravil, však priamo vyzývali k jeho zatknutiu. 

Ako pred 15 rokmi natočili Borata, ktoré scény boli skutočné a koľkokrát zavolali na Sachu Barona Cohena políciu?
Zdroj: 20th Century Fox

Skvelým príkladom je natáčanie scény v hoteli. Keď Borat zistí, koľko za izbu platí, pomyslí si, že zaplatil aj za nábytok, a tak si chce niečo rovno zobrať „domov“. Keď ho však uvidel manažér hotela s odcudzenými vecami, okamžite zavolal políciu. Cohen vtedy zmizol, no niekto si to odniesť musel. A tak strávili produkčný a asistent režiséra 19 hodín vo väzení. Keď vydali zatykač špecificky na Cohena/Borata, štáb ho odpratal do iného štátu. 

Jednou z najnáročnejších scén bola sekvencia na ródeu. Borat začal „krásnym“ spôsobom, keď prehlásil, že Kazachstan podporuje americkú vojnu teroru, za čo mu všetci začali tlieskať. Nadchlo ich aj to, keď prehlásil, že prezident George Bush už čoskoro vypije krv všetkých mužov, žien a detí z Iraku.

Následne však zneuctil americkú hymnu, nemiestne vtipkoval a nakoniec sa postaral o to, aby ho obecenstvo nenávidelo. Štáb a herec museli z miesta utekať, keďže dav bol naozaj nahnevaný a človek stojaci za ródeom prehlásil, že keby okamžite neodišli, došlo by k násiliu. Po tomto incidente z projektu odstúpil aj režisér Todd Phillips (o 13 rokov neskôr prišiel do kín s oscarovým Jokerom). 

Vo filme účinkovali len 5 herci: samotný Cohen, Ken Davitian ako Azamat Bagatov, producent Boratovho dokumentu Huey Lewis ako Boratov syn, herečka Luenell ako prostitútka, ktorú si Borat zavolal do domu svojich konzervatívnych hostiteľov (mimochodom, doteraz ju v uliciach USA považujú za prostitútku) a Pamela Anderson. 

Vo filme hrá dôležitú rolu, pričom sa ju Borat pokúsi aj uniesť. Celé to bolo naplánované a vopred dohodnuté, inak by Borat skončil na zemi s obuškom na krku. Sacha Baron Cohen v podcaste pre The Daily Beast prezradil, že kontroverzná scénka spôsobila rozvod Pamely a speváka Kida Rocka. „Kid Rock videl film a ja som hneď písal Pamele Anderson a pýtal som sa, ako to šlo a čo si myslí,“ povedal Cohen.


„A ona mi odpísala: 'Rozvádzame sa.'“ Keď sa Cohen spýtal prečo, Anderson mu napísala, že je to práve kvôli filmu s Boratom. „Myslel som si, že žartuje, ale po pár týždňoch sa naozaj rozviedli a ako dôvod rozvodu uviedli: Borat. Takže film mal svoje obete,“ dodal herec.

Pamela Anderson dokonca pri nakrúcaní utrpela menší úraz čeľuste práve v scéne, kedy sa ju Cohen snažil uniesť. „Je skutočne odvážna,“ povedal na herečkinu adresu Cohen. „Stratila kvôli filmu dve veci. Po prvé, malú kosť z jej čeľuste, za čo mala určite dostať nejakú cenu. No a po druhé, stratila svojho manžela.“

Okrem spomínaných 4 hercov bol každý jeden účinkujúci vo filme skutočnou osobou, ktorá nebola upovedomená o tom, čo sa vlastne bude diať a o čom sa budú s Boratom rozprávať. Producenti im akurát dali podpísať zmluvy, že tvorcov nebudú môcť žalovať. 

V rozhovore s Conanom sme sa dozvedeli, že do finálneho strihu sa nedostalo množstvo scén. Nakoniec, natočili až 400 hodín materiálu a ďalších 50 hodín zákulisných záberov.

Do filmu sa teda nedostalo gigantické množstvo vtipných a významných scén, vrátane toho, ako si Borat privyrába natáčaním porna. Už len samotný opis scénky je geniálny. Veľká škoda, že ju, pravdepodobne, nikdy neuvidíme. Viď video nižšie. 

Pár zaujímavostí:

  • Vo filme sa nehovorí kazašsky. Sacha Baron Cohen hovorí hebrejčinou, ktorú miešal s poľštinou
  • Štúdiá a producenti boli žalovaní rôznymi aktérmi filmu. Keby „obete“ súdne spory vyhrali, tvorcovia by prišli o desiatky miliónov dolárov. Nevyhral však skoro nikto a finančné tresty pre tvorcov filmu predstavovali len pár desiatok tisíc dolárov
  • Snímka bola zakázaná vo väčšine arabských krajín a kazašská a ruská vláda odporučili tamojším kinám dokument nepremietať. Veľa odvážlivcov ignorujúcich Putinovu vládu sa asi nenašlo
  • Natočenie snímky údajne stálo 18 miliónov dolárov. V kinách následne zarobila 262 miliónov dolárov. Išlo o obrovský kasový úspech
  • Boratove fúzy a vlasy sú pravé. Cohen si ich nechal narásť, aby vyzeral čo najautentickejšie
  • Cohen prezradil, že počas natáčania filmu na nich niekto zavolal políciu celkom 37-krát

Ďalšia z vymazaných scén a áno, aj táto stojí za to

Už zajtra sa dočkáme pokračovania, ktoré premiéruje na Amazon Prime. Vzhľadom na prichádzajúce prezidentské voľby v USA ho určite nechceš zmeškať. Mnohé hollywoodske osobnosti už snímku videli a nevedia ju vynachváliť. 

Domov
Zdieľať
Diskusia