Aj takto sa využívajú verejnoprospešné práce v Indonézii.
Minimálne osem ľudí, ktorí odmietajú nosiť rúška, muselo pomôcť pri kopaní hrobov pre obete koronavírusu v indonézskej provincii East Java. Podľa miestneho poslanca majú len troch dostupných hrobárov. „Prečo by sme nemohli do práce zapriahnuť aj týchto ľudí,“ povedal podľa Jakarta Post.
Nedodržiavali zákon, za trest musia pomáhať
Indonézia, podobne ako ďalšie rozvojové krajiny, majú pre chudobu veľký problém udržať pandémiu koronavírusu pod kontrolou. Predovšetkým to obmedzuje rozsah testovania a možnosť dohľadať všetky kontakty nakazených. Rúška sú preto účinným a pomerne lacným spôsobom, ako obmedziť šírenie vírusu.
This is a good policy. https://t.co/ulCAXjIPJW
— Derek (@Dare_olson) September 15, 2020
V krajine preto platí povinnosť nosiť rúška už od apríla. Zákon prízvukovali ešte viac v letných mesiacoch, keď v júli vzrástol počet nakazených a podľa prieskumov až 70 % ľudí rúška vôbec nenosilo. Podľa zákona majú títo ľudia dostať pokuty alebo si odslúžiť niekoľko hodín verejnoprospešných prác.
Ľudia, ktorí takto povinne pomáhajú, však nepracujú s telami obetí. Miesto toho pomáhajú pri manuálnych prácach. Ku každému hrobu priradili dvoch pomocníkov: jeden z nich vykope hrob, ďalší má na starosti drevené dosky, ktorými podložia rakvy. Miestni zdravotníci pracujú s pozostatkami zosnulých v ochrannom oblečení, aby zabránili šíreniu nákazy.
Od začiatku pandémie potvrdili v Indonézii už viac ako 222-tisíc prípadov nákazy koronavírusom, približne 158-tisíc z nich sa už vyliečilo. Takmer 9-tisíc ľudí ochoreniu COVID-19 podľahlo.