Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
23. apríla 2020, 12:22
Čas čítania 4:24
Dominik Vetrák

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
FILMY A SERIÁLY BETTER CALL SAUL
Uložiť Uložené

Vince Gilligan a Peter Gould sú tvorcovia, ktorí premenia na zlato všetko, čoho sa dotknú.

Better Call Saul má za sebou piatu sériu. Tvorcovia Vince Gilligan a Peter Gould už potvrdili, že tá 6. bude posledná a bude mať 13 epizód. Better Call Saul tak bude o 1 časť dlhší ako pôvodný seriál Breaking Bad. Saul sa zlepšoval v každej sérii. Tej prvej sme v recenzii udelili 8,5/10, druhej zhodne 8,5/10, tretej už 9/10, no a tá štvrtá sa vyšplhala na 10/10. Dá sa povedať, že piata séria si udržala kvalitu, pričom poriadne zamiešala príbeh. 

Jimmy McGill začína pod pseudonymom Saul Goodman praktizovať právo, no počas celej série dostane „Saul“ priestor na jeden či dva svoje klasické prípady. Oba však stoja za to a vďaka týmto momentom a scénam by sme si priali ďalší seriál len o tom, ako fungoval a praktizoval svoje geniálne nápady.

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

V priebehu série sa však znova zapletie s kartelom a dej tak začne naberať na obrátkach. Taktiež prehĺbi svoj vzťah s Kim. Tá je momentálne skutočnou hviezdou seriálu. Celý čas sme si mysleli, že v Better Call Saul budeme sledovať prerod Jimmyho na Saula. Lenže Jimmy bol celý svoj život Saulom, pričom sa neúspešne pokúšal byť Jimmym McGillom. Skutočnou charakterovou premenou (a svojím Breaking Bad) tu prechádza Kim Wexler.

Odporúčané
El Camino je nostalgickou bodkou za príbehom Breaking Bad. Jesseho finále ťa však na zadok neposadí (Recenzia) El Camino je nostalgickou bodkou za príbehom Breaking Bad. Jesseho finále ťa však na zadok neposadí (Recenzia) 13. októbra 2019, 14:09

Spočiatku nenápadná vedľajšia postava, do ktorej sa Jimmy zahľadel, sa stala titulnou postavou s nesmierne prepracovaným charakterom a premysleným príbehovým oblúkom, ktorý z nej postupne dostáva jej pravé ja. Narozdiel od takého Waltera Whitea sledujeme prerod Kim z druhého radu sedadiel, akoby sme len zvonka pozorovali, ako sa postupne mení. Pri Walterovi sme boli v prvej rade a sledovali každý dôležitý moment jeho života.

Tvorcovia tak zvolili mierne odlišný spôsob, ktorý však funguje rovnako dobre. Máme tu Kim, ktorej pravá podstata sa dostáva na povrch, zatiaľ čo sledujeme neukojiteľnú túžbu hlavnej postavy – Jimmyho,  robiť veci inak a vydláždiť si v živote vlastnú cestu, aj keby to znamenalo namočiť nohy do nebezpečných vôd. 

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

Rovnako ako pri Breaking Bad, tvorcovia aj tu dokonalo pracujú s postavami, ich postupným prerodom a výzvami, ktorým musia čeliť. Všetky dejové linky sú nesmierne zaujímavé, niektoré aj poriadne napínavé a občas aj zábavné. Humor sa však postupne zo seriálu vytráca, keďže ide do tuhého a nikomu nie je veľmi do smiechu.

Mike spravil rozhodnutie, ktoré mu úplne zmení život, z Jimmyho sa definitívne stal Saul Goodman, Kim od základov mení svoj prístup k životu a Gus Fring je na dôležitom rozcestí, ktoré môže znamenať jeho smrť, alebo vystúpenie na vrchol. Lalo Salamanca zase zistil, že má na chrbte terč a Ignacio „Nacho“ Varga sa ocitol uprostred dvoch mlynov, ktoré ho pravdepodobne rozdrvia. 

Seriál Better Call Saul má opäť excelentný príbeh, svojim postavám pridáva v každej sérii ďalšiu vrstvu charakteristických čŕt a aj naďalej prehlbuje vzťah medzi nimi a divákmi. Aj napriek tomu, že ide o prequel, a teda udalosti odohrávajúce sa pred Breaking Bad, sa o postavy bojíme. Tvorcovia dokázali prísť s takými dejovými linkami, ktorých existencii by nikto pri sledovaní Breaking Bad neveril.

Odporúčané
6. séria Better Call Saul bude poslednou. Jimmy začína podvádzať a na scénu prichádzajú postavy z Breaking Bad 6. séria Better Call Saul bude poslednou. Jimmy začína podvádzať a na scénu prichádzajú postavy z Breaking Bad 29. januára 2020, 6:55

Neustále ťa dokážu niečím prekvapiť a vyzdvihnúť čaro tohto sveta, či je to už z pohľadu právnikov, drogových kartelov, alebo obyčajných ľudských problémov, s ktorými sa postavy musia popasovať. Je to zakaždým autentické, citlivo poňaté a aj napriek svojej minimalistickosti sú tieto udalosti úderné a prinútia ťa zastaviť a zamyslieť sa nad nimi. 

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

To všetko je zabalené v dokonalom technickom prevedení. Či už sa bavíme o strihu, réžii alebo kostýmoch a výprave. Tvorcovia svoje remeslo zvládajú absolútne špičkovo, a ty sa tak môžeš kochať nádherným svetom Albuquerque Najvýraznejším aspektom, ktorý si všimne asi väčšina divákov, je bravúrna kamera. Práca s ňou sa odzrkadľuje v takmer každej scéne.

Výber uhlov a nasvietenia často pridáva postavám a ich vonkajším prejavom nový rozmer. Výsledkom spojenia úžasných hereckých výkonov s brilantnou kamerou sú dychberúce zábery a úžasne nasnímané sekvencie. Nemusí pritom ísť o nič akčné ani dejovo prevratné. Tvorcovia dokážu vďaka dialógom, hercom a kamere predať každý obyčajný záber ako majstrovské dielo. 

O to sú určite vďačnejší, že môžu pracovať s takými hercami, akými sú Rhea Seehorn (Kim) a Bob Odenkirk (Saul). Bob niekedy dostane nejakú filmovú rolu, ale ako je možné, že na obrazovkách a v kinách nevidíme viac herečku Rheu Seehorn?

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

Ako Kim je neuveriteľná. Dokáže predať všetky pocity a emočné výbuchy svojej postavy. Je nekompromisne chladná, empatická, horlivá a aj napriek všetkým okolnostiam v jej živote a nepravdepodobným situáciám, ktorým musí čeliť, úplne autentická. Tvorcovia môžu pracovať s charakterom Kim tak skvelo hlavne vďaka jej hereckému výkonu.

Samozrejme, sú tu aj iní herci, ktorí nás ohurujú. Patria medzi nich hlavne Michael Mando ako Nacho Varga či Tony Dalton ako Lalo Salomanca. Hviezdou je však stále Bob Odenkirk, ktorý so Saulom predvádza vlastné herecké umenie. Nie každý herec dokáže predať pitie vlastného moču bez štipky humorného či trápneho prednesu. Namiesto toho v nás dokázal prebudiť pocity súcitu a pochopenia, a to bez akéhokoľvek slova. Len počkaj, až sa dostaneš na 8. epizódu tejto série s názvom Bagman.

Bez prezrádzania deja môžeme pochváliť opäť úžasnú prácu kamery a geniálny scenár. Prevedenie scény, kedy sa istá postava pozerá na obrovskú zbraň namierenú na jej oči, určite mnohým pripomenulo slávnu scénu z Breaking Bad. Celá epizóda Bagman je  majstrovským dielom po každej stránke. Na jej konci ostaneš sledovať titulky so zatajeným dychom. Toto je Better Call Saul v celej svojej kráse a na vrchole. Lenže to nebolo všetko.

Človek by si pomyslel, že ide o finále seriálu. Avšak v ďalšej epizóde nás čakala ohromná scéna medzi Kim, Saulom a Lalom, ktorá vzbudila obrovské množstvo nervozity, napätia a vzrušenia. Miernym sklamaním je pre mňa finále, ktoré vnímam ako začiatok konca. Tvorcovia museli načrtnúť, kam sa bude posledná séria uberať.

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

Chýbal mi tam nejaký silnejší a údernejší moment, ktorý by ma ohúril. Dočkali sme sa ďalších bravúrnych hereckých výkonov (obzvlášť Michael Mando musel ako Nacho poriadne zabrať) a dokonala sa aj premena Kim.

Celkovo som však nesmierne spokojný. Better Call Saul ma v 5. sérii odrovnal hneď niekoľkými momentami a nebyť finále, ktoré som skôr bral ako úvod novej série, udelil by som plné hodnotenie. Takto to je za deväť a pol bodu z desiatich, čo je stále ohromný výsledok.

Aj ten pol bod nižšie je vlastne dôsledkom toho, že pri tomto seriáli som zvyknutý na absolútnu dokonalosť. Finále je stále úžasné, no po predošlých dvoch epizódach zrejme neexistovala šanca, aby bolo rovnako úderné a hlboké. Nepomohol ani fakt, že bolo značne predvídateľné, ako sa to skončí. 

Vynikajúca technická stránka seriálu, ohurujúci príbeh, špičková práca s postavami a nič, len superlatívmi obložené herecké výkony. V mojich očiach ide o najlepší seriál súčasnosti, ktorý si suverénne drží svoju kvalitu ako žiaden iný. 

PS: V poslednej, šiestej sérii snáď neuvidíme Jesseho a Waltera. Tento seriál to absolútne nepotrebuje.

Priemerné hodnotenie čitateľov
Tvoje hodnotenie
Aké hodnotenie by si dal ty?
Zobraziť výsledky
Skryť výsledky
0/10
Domov
Zdieľať
Diskusia