Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 24. 9. 2020 meniny má Ľuboš, Ľubor

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Recenzie
5
Dominik Vetrák
23. apríl 2020, 12:22
Čas čítania: 4:24
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti

Vince Gilligan a Peter Gould sú tvorcovia, ktorí premenia na zlato všetko, čoho sa dotknú.

Dominik Vetrák
23. apríl 2020, 12:22
Čas čítania: 4:24
Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
5
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Better Call Saul má za sebou piatu sériu. Tvorcovia Vince Gilligan a Peter Gould už potvrdili, že tá 6. bude posledná a bude mať 13 epizód. Better Call Saul tak bude o 1 časť dlhší ako pôvodný seriál Breaking Bad. Saul sa zlepšoval v každej sérii. Tej prvej sme v recenzii udelili 8,5/10, druhej zhodne 8,5/10, tretej už 9/10, no a tá štvrtá sa vyšplhala na 10/10. Dá sa povedať, že piata séria si udržala kvalitu, pričom poriadne zamiešala príbeh. 

 

Jimmy McGill začína pod pseudonymom Saul Goodman praktizovať právo, no počas celej série dostane „Saul“ priestor na jeden či dva svoje klasické prípady. Oba však stoja za to a vďaka týmto momentom a scénam by sme si priali ďalší seriál len o tom, ako fungoval a praktizoval svoje geniálne nápady.

 

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

 

V priebehu série sa však znova zapletie s kartelom a dej tak začne naberať na obrátkach. Taktiež prehĺbi svoj vzťah s Kim. Tá je momentálne skutočnou hviezdou seriálu. Celý čas sme si mysleli, že v Better Call Saul budeme sledovať prerod Jimmyho na Saula. Lenže Jimmy bol celý svoj život Saulom, pričom sa neúspešne pokúšal byť Jimmym McGillom. Skutočnou charakterovou premenou (a svojím Breaking Bad) tu prechádza Kim Wexler.

 

 

Spočiatku nenápadná vedľajšia postava, do ktorej sa Jimmy zahľadel, sa stala titulnou postavou s nesmierne prepracovaným charakterom a premysleným príbehovým oblúkom, ktorý z nej postupne dostáva jej pravé ja. Narozdiel od takého Waltera Whitea sledujeme prerod Kim z druhého radu sedadiel, akoby sme len zvonka pozorovali, ako sa postupne mení. Pri Walterovi sme boli v prvej rade a sledovali každý dôležitý moment jeho života.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1247 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Zabudni na Á-čkové hry za 70 eur. Týchto 8 titulov ťa zabaví do konca roka 2020 a mnohé z nich sú úplne zadarmoZabudni na Á-čkové hry za 70 eur. Týchto 8 titulov ťa zabaví do konca roka 2020 a mnohé z nich sú úplne zadarmo
Kapsulový šatník: Čo to je a ako si ho môžeš vytvoriť?Kapsulový šatník: Čo to je a ako si ho môžeš vytvoriť?
6 lacných špirál z drogérie: Ktorá z nich je tá najlepšia a ktorá ti len zbytočne zlepí mihalnice?6 lacných špirál z drogérie: Ktorá z nich je tá najlepšia a ktorá ti len zbytočne zlepí mihalnice?
VIAC

Tvorcovia tak zvolili mierne odlišný spôsob, ktorý však funguje rovnako dobre. Máme tu Kim, ktorej pravá podstata sa dostáva na povrch, zatiaľ čo sledujeme neukojiteľnú túžbu hlavnej postavy – Jimmyho,  robiť veci inak a vydláždiť si v živote vlastnú cestu, aj keby to znamenalo namočiť nohy do nebezpečných vôd. 

 

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

 

Rovnako ako pri Breaking Bad, tvorcovia aj tu dokonalo pracujú s postavami, ich postupným prerodom a výzvami, ktorým musia čeliť. Všetky dejové linky sú nesmierne zaujímavé, niektoré aj poriadne napínavé a občas aj zábavné. Humor sa však postupne zo seriálu vytráca, keďže ide do tuhého a nikomu nie je veľmi do smiechu.

 

Mike spravil rozhodnutie, ktoré mu úplne zmení život, z Jimmyho sa definitívne stal Saul Goodman, Kim od základov mení svoj prístup k životu a Gus Fring je na dôležitom rozcestí, ktoré môže znamenať jeho smrť, alebo vystúpenie na vrchol. Lalo Salamanca zase zistil, že má na chrbte terč a Ignacio „Nacho“ Varga sa ocitol uprostred dvoch mlynov, ktoré ho pravdepodobne rozdrvia. 

 

Seriál Better Call Saul má opäť excelentný príbeh, svojim postavám pridáva v každej sérii ďalšiu vrstvu charakteristických čŕt a aj naďalej prehlbuje vzťah medzi nimi a divákmi. Aj napriek tomu, že ide o prequel, a teda udalosti odohrávajúce sa pred Breaking Bad, sa o postavy bojíme. Tvorcovia dokázali prísť s takými dejovými linkami, ktorých existencii by nikto pri sledovaní Breaking Bad neveril.

 

 

Neustále ťa dokážu niečím prekvapiť a vyzdvihnúť čaro tohto sveta, či je to už z pohľadu právnikov, drogových kartelov, alebo obyčajných ľudských problémov, s ktorými sa postavy musia popasovať. Je to zakaždým autentické, citlivo poňaté a aj napriek svojej minimalistickosti sú tieto udalosti úderné a prinútia ťa zastaviť a zamyslieť sa nad nimi. 

 

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

 

To všetko je zabalené v dokonalom technickom prevedení. Či už sa bavíme o strihu, réžii alebo kostýmoch a výprave. Tvorcovia svoje remeslo zvládajú absolútne špičkovo, a ty sa tak môžeš kochať nádherným svetom Albuquerque Najvýraznejším aspektom, ktorý si všimne asi väčšina divákov, je bravúrna kamera. Práca s ňou sa odzrkadľuje v takmer každej scéne.

 

Výber uhlov a nasvietenia často pridáva postavám a ich vonkajším prejavom nový rozmer. Výsledkom spojenia úžasných hereckých výkonov s brilantnou kamerou sú dychberúce zábery a úžasne nasnímané sekvencie. Nemusí pritom ísť o nič akčné ani dejovo prevratné. Tvorcovia dokážu vďaka dialógom, hercom a kamere predať každý obyčajný záber ako majstrovské dielo. 

 

O to sú určite vďačnejší, že môžu pracovať s takými hercami, akými sú Rhea Seehorn (Kim) a Bob Odenkirk (Saul). Bob niekedy dostane nejakú filmovú rolu, ale ako je možné, že na obrazovkách a v kinách nevidíme viac herečku Rheu Seehorn?

 

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

 

Ako Kim je neuveriteľná. Dokáže predať všetky pocity a emočné výbuchy svojej postavy. Je nekompromisne chladná, empatická, horlivá a aj napriek všetkým okolnostiam v jej živote a nepravdepodobným situáciám, ktorým musí čeliť, úplne autentická. Tvorcovia môžu pracovať s charakterom Kim tak skvelo hlavne vďaka jej hereckému výkonu.

 

Samozrejme, sú tu aj iní herci, ktorí nás ohurujú. Patria medzi nich hlavne Michael Mando ako Nacho Varga či Tony Dalton ako Lalo Salomanca. Hviezdou je však stále Bob Odenkirk, ktorý so Saulom predvádza vlastné herecké umenie. Nie každý herec dokáže predať pitie vlastného moču bez štipky humorného či trápneho prednesu. Namiesto toho v nás dokázal prebudiť pocity súcitu a pochopenia, a to bez akéhokoľvek slova. Len počkaj, až sa dostaneš na 8. epizódu tejto série s názvom Bagman.

 

Bez prezrádzania deja môžeme pochváliť opäť úžasnú prácu kamery a geniálny scenár. Prevedenie scény, kedy sa istá postava pozerá na obrovskú zbraň namierenú na jej oči, určite mnohým pripomenulo slávnu scénu z Breaking Bad. Celá epizóda Bagman je  majstrovským dielom po každej stránke. Na jej konci ostaneš sledovať titulky so zatajeným dychom. Toto je Better Call Saul v celej svojej kráse a na vrchole. Lenže to nebolo všetko.

 

Človek by si pomyslel, že ide o finále seriálu. Avšak v ďalšej epizóde nás čakala ohromná scéna medzi Kim, Saulom a Lalom, ktorá vzbudila obrovské množstvo nervozity, napätia a vzrušenia. Miernym sklamaním je pre mňa finále, ktoré vnímam ako začiatok konca. Tvorcovia museli načrtnúť, kam sa bude posledná séria uberať.

 

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

 

Chýbal mi tam nejaký silnejší a údernejší moment, ktorý by ma ohúril. Dočkali sme sa ďalších bravúrnych hereckých výkonov (obzvlášť Michael Mando musel ako Nacho poriadne zabrať) a dokonala sa aj premena Kim.

Celkovo som však nesmierne spokojný. Better Call Saul ma v 5. sérii odrovnal hneď niekoľkými momentami a nebyť finále, ktoré som skôr bral ako úvod novej série, udelil by som plné hodnotenie. Takto to je za deväť a pol bodu z desiatich, čo je stále ohromný výsledok.

 

Aj ten pol bod nižšie je vlastne dôsledkom toho, že pri tomto seriáli som zvyknutý na absolútnu dokonalosť. Finále je stále úžasné, no po predošlých dvoch epizódach zrejme neexistovala šanca, aby bolo rovnako úderné a hlboké. Nepomohol ani fakt, že bolo značne predvídateľné, ako sa to skončí. 

 

Vynikajúca technická stránka seriálu, ohurujúci príbeh, špičková práca s postavami a nič, len superlatívmi obložené herecké výkony. V mojich očiach ide o najlepší seriál súčasnosti, ktorý si suverénne drží svoju kvalitu ako žiaden iný. 

PS: V poslednej, šiestej sérii snáď neuvidíme Jesseho a Waltera. Tento seriál to absolútne nepotrebuje.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: AMC Tagy: better call saul
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
11
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.