Presne tak, Better Call Saul začína prekonávať Breaking Bad.
Nekonečný rok a pár mesiacov museli fanúšikovia seriálu Better Call Saul (predpokladáme, že zároveň ide o fanúšikov Breaking Bad) čakať, kým im tvorcovia – Vince Gilligan a Peter Gould - doručia ich pravidelnú dávku drog v podobe fantastickej štvrtej série.
Od minulej série ostalo vo vzduchu visieť mnoho otázok: ako to nakoniec dopadlo s Chuckom? Je táto séria lepšia než predošlá, tretia? Kedy uvidíme Heisenberga a konečnú premenu Jimmyho McGilla na Saula Goodmana? V recenzii štvrtej série Better Call Saul sa posnažíme dať ti čo najviac odpovedí.
Po záverečnej veľkolepej epizóde predošlej série bolo na betón jasné, aký osud čaká Chucka McGilla, Jimmyho staršieho brata. Najnovšia séria začína jeho pohrebom, na ktorom všetci smútia za výnimočným mužom. Všetci až na Jimmyho.
Ten mal v poslednom období s bratom veľké roztržky a úplne sa od seba separovali. Chuck sa pre Jimmyho stal prekážkou a bratom už nebol dávno, niet preto divu, že Jimmy (Bob Odenkirk) za svojím súrodencom dlho netrúchlil.
Ako už iste vieš, Better Call Saul nie je len o Jimmym McGillovi a jeho príbehu. Veľkú porciu stopáže si pre seba uchmatol aj Mike Ehrmantraut (Jonathan Banks). Jeho pracovný vzťah s Jimmym sa presunul na vedľajšiu koľaj, no na efekte výsledného produktu neubudlo. Práve naopak.
Ak ste náhodou po 3. sérii, rovnako ako my, dúfali, že budú mať viac spoločných scén, pripravte sa na sklamanie. Veľmi si to však ani nebudete uvedomovať, keďže ich cesty sa v tomto bode rozchádzajú a tvorcovia ich nechceli nasilu krížiť, čo im nesmierne kvitujeme.
Dej sa tak ešte väčšmi osviežil a ty ako divák odhaľuješ rôzne zaujímavé príbehy a súvislosti, objasňujúce čo-to z minulosti jednotlivých postáv. Tvorcovia si tak zbytočne nehádžu polená pod nohy, nerozširujú nezaujímavé linky, naopak, posilňujú to, čo divákov baví najviac.
Skôr ako smerom dozadu sa pohybujú smerom dopredu, čím sa dostávame k prelínaniu na časovej osi medzi Breaking Bad a Better Call Saul. Môžeme prezradiť, že obdobie, v ktorom sa odohráva štvrtá séria predstavuje približne jeden rok. K príbehu Heisenberga a Jesseho Pinkmana sme sa tak priblížili o poriadny kus.
Cesty Jimmyho a Mikea sa od seba na teraz odpojili a obaja si v nových 10 epizódach museli vyriešiť vlastné problémy. Z Jimmyho nemôže byť právnik najbližší rok. Hľadá preto spôsoby, ako sa uživiť, no isto si vieš domyslieť, že to nie vždy pôjde legálnou cestou.
Osobne ma najviac bavilo sledovať charakterový vývoj Mikea. Breaking Bad je povestné spôsobom, akým sa v ňom vyvíjajú postavy, či už ide o Waltera Whitea alebo Jesseho Pinkmana. Mike si tu prešiel vlastnou evolúciou, čím nám dal možnosť lepšie spoznať jeho postavu a pochopiť, čo prispelo k tomu, že je z neho večný mrzút.
Na obrazovke sa objavili aj mimoriadne obľúbené postavy, ako napríklad Huell, Nacho, Gus Fring či Hector Salamanca. Cameo dostanú aj staro-nové figúrky, s ktorými sme vás oboznámili v tomto článku. Z hľadiska hereckých výkonov nemám ani len najmenšiu výtku.
Pri dvoch častiach, točiacich sa prevažne okolo postavy Huella, som sa nemohol ubrániť smiechu. Nespomínam si, že by som v tomto seriáli videl vtipnejšie scény. Akcia, napätie a dramatizácia deja stále prevažujú, no humor má taktiež svoje pevné miesto. Vôbec nie je rušivý či nevhodne načasovaný a pevne verím, že si sa miestami pobavil aj ty.
Na hudobnej stránke skutočne nie je čo kritizovať, povestná melódia z úvodnej znelky zostáva nemenná a v priebehu jednotlivých epizód je možné počuť rôzne populárne piesne. Neodpustil by som si však, keby nevyzdvihnem kameru.
Za objektívom kamier stál pán Marshall Adams, ktorému inštrukcie sem-tam dával Vince Gilligan. Geniálne zábery na (na prvý pohľad) nezaujímavé predmety dostanú po pár sekundách či minútach hĺbku a zmysel, kedy pochopíš a povieš si: aha, tak preto je to tu.
Od úžasných scenérií púští Nového Mexika, cez detail vnútra parkovacieho automatu až po tzv. trunk shot (pohľad z kufra auta) na štýl Quentina Tarantina. Pri jednom zábere som dokonca dostal zimomriavky, a vtedy mi to došlo: išlo o rovnaké zimomriavky, aké som mal pri sledovaní Breaking Bad.
Žiadna nová postava nebola zbytočná, žiadna scéna nebola ani o minútu dlhšia, ako bolo treba a žiadna epizóda neskončila dnes už klišé cliffhangerom. Réžie sa chopili ľudia, od ktorých sme už mohli vidieť niekoľko epizód Breaking Bad, pričom 9. epizódu si natočil sám Vince Gilligan. Hľadať tu chybičku by nemalo žiadny zmysel. Nenašla by sa.
Scenár sa mi v tejto sérii zdal oproti trom predchádzajúcim ešte o niekoľko bodov lepší. Rozprávačský štýl je neporovnateľne vzrušujúcejší než všetko, čo dnes môžete na seriálovom trhu dostať, za čo majú tvorcovia moju obrovskú poklonu.
Zatiaľ čo u väčšiny seriálov má kvalita s každou nasledujúcou sériou tendenciu klesať, Better Call Saul sa vydáva úplne opačným smerom. Táto séria je nielen vydarenejšia než predošlá, ale je doposiaľ tou najlepšou, akú sme mohli vidieť.
Nebojím sa dokonca tvrdiť, že kvalitou by prekonala štvrtú sériu toľkokrát spomínaného Breaking Bad. Ako hlavný dôvod uvediem postavu Kim Wexler (Rhea Seehorn), bez ktorej by, podľa môjho skromného názoru, seriál nebol tam, kde je.
Element drzej, no sympatickej právničky dodáva deju potrebnú gradáciu a posúva ho neustále vpred. Kim už neslúži ako oporná barlička pre príbeh Jimmyho, ale ide svojou vlastnou cestou a jej postava zažíva najväčší charakterový rozvoj od svojho predstavenia.
Ďalej bola nastolená otázka, kedy uvidíme postavy Heisenberga, Jesseho Pinkmana a vlastne aj Saula Goodmana (pozor, už nie ako Jimmyho McGilla). Nuž, pernikári Walt a Jesse sa podľa slov tvorcov a hercov v piatej sérii objaviť môžu, ale nemusia. Fanúšikov tak držia v napätí a, povedzme si pravdu, my im to žerieme.
Na záver sa dostávam k tomu, čo ťa určite zaujíma najviac: stal sa už z Jimmyho Saul? Prostredníctvom okulahodiaceho flashbacku (teoreticky ide o flashforward) na začiatku jednej z epizód sme videli Saula v situácii, kedy sa snaží zachrániť si vlastný krk a ujsť z krajiny.
Logicky ide o epizódu z Breaking Bad, kedy sa všetko pokazilo a Walt so Saulom získavajú falošné identity a utekajú pred políciou.
Skôr či neskôr sa príbeh napojí na čiernobiele scény, kedy už Jimmy nie je ani Saulom, ale sa volá Gene a pracuje v pekárni škoricových slimákov. Ak by som mal hádať, stavil by som sa, že všetko bude objasnené v piatej (a možno poslednej sérii). Údajne však majú tvorcovia ešte veľa materiálu, ktorý by mohli spracovať.
Musíme sa tak nechať prekvapiť, ako dlho ešte príbeh pofidérneho právnika bude pokračovať. Premenil sa už teda Jimmy McGill na Saula Goodmana? Odpoveď na túto otázku nájdete v štvrtej sérii pravdepodobne najlepšieho seriálu súčasnosti.
S’all good, man. 10/10