Do veľkej miery za to môže globálne otepľovanie a ľudská činnosť.
Polovici piesočnatých pláží na svete hrozí, že do konca storočia zaniknú. Vedci Spoločného výskumného centra Európskej únie v talianskom meste Ispra použili satelitné snímky na monitorovanie toho, ako sa pláže zmenili za posledných 30 rokov a ako ich globálne otepľovanie môže ovplyvniť v budúcnosti.
Klimatické zmeny ohrozujú pláže na celom svete
Spoločné výskumné centrum Európskej komisie v spolupráci s vedcami zo španielskych, portugalských a holandských univerzít publikovali štúdiu, v ktorej sa venovali vplyvu klimatických zmien na svetové pláže. Podľa ich predpokladov by sme do roku 2050 už nemuseli dnešné pláže vôbec spoznať, 14 až 15 % z nich čelí vážnej erózii. Do konca tohto storočia by až polovica svetových pláží mohla úplne zmiznúť.
Vedci zobrali do úvahy niekoľko faktorov, okrem zvýšenej morskej hladiny počítali aj s vodnou eróziou a ľudskou aktivitou. Erózia je síce prirodzený proces, v ktorom sa časti zeme rozrušujú a odstraňujú, pláže sa zvyčajne dokážu „vyliečiť“ samé. Odjakživa sa prispôsobovali najmä morskej hladine, stiahli sa alebo opäť roztiahli.