Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 29. 3. 2020 meniny má Miroslav

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie
1
Tina Hamarova
28. február 2020, 17:58
Čas čítania: 7:45

ODOMYKÁME: Koronavírus na Slovensku: 10 vecí, ktoré musíš vedieť a ako nešíriť paniku

Koronavírus Covid-19 potvrdili na Slovensku.

Tina Hamarova
28. február 2020, 17:58
Čas čítania: 7:45
ODOMYKÁME: Koronavírus na Slovensku: 10 vecí, ktoré musíš vedieť a ako nešíriť paniku
Zdroj: FB - Ministerstvo zdravotníctva
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Koronavírus Covid-19 je horúcou témou posledných dní. Kedykoľvek počujem niekoho v autobuse zakašľať, minimálne dve panie obďaleč začnú rozoberať, či je to koronavírus alebo nie. Aj u nás v redakcii Refresheru každý deň diskutujeme, či je bezpečné vycestovať napríklad na výlet do Talianska, ísť na lyžovačku do Rakúska a či sa treba zásobovať stovkami rúšiek a tuniakov v konzerve pred prichádzajúcou apokalypsou.

 

Úrad verejného zdravotníctva potvrdil, že „na Slovensku doteraz nebol zaznamenaný potvrdený prípad ochorenia COVID-19. Vzhľadom na súčasné možnosti cestovania ale nemôžeme vylúčiť zanesenie nového koronavírusu na naše územie."

 

Keďže je komplikované sa v záplave negatívnych správ zorientovať, spísali sme pre teba 10 najdôležitejších faktov, vďaka ktorým pochopíš ako presne sa koronavírus šíri, čo je najúčinnejšia prevencia, a akí ľudia sú v skutočnosti ohrození.  

 

 

Čo je Covid-19?

Koronavírus je typ vírusu, ktorý má špecifický tvar koruny. Často napáda hospodárske a domáce zvieratá, ale ako sa v minulosti niekoľkokrát potvrdilo, dokáže sa preniesť na človeka. Napáda prioritne dýchacie cesty a v menšom trávenie.

 

Podľa profesora Ivana Rovného z Úradu verejného zdravotníctva boli choroby ľudí s koronavírusovou infekciou do roku 2002 najmä nevýznamné hnačky alebo bežné prechladnutia. Situácia sa výrazne zmenila počas zimy na prelome rokov 2002/2003, kedy sa v Číne objavilo vysoko nákazlivé ochorenie SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), teda ťažký akútny respiračný syndróm, ktorý spôsoboval koronavírus. Ochorenie prebiehalo ako ťažký zápal pľúc a postupne začalo zabíjať. 

 

Nové ochorenie, ktoré sa od konca minulého roka šíri opäť najmä v Číne, ale aj po celom svete, dostalo názov COVID-19. Odborníci chceli nájsť názov, ktorý nenaznačuje žiadnu krajinu, zviera ani skupinu ľudí, ktorí by mohli byť s nákazou následne spojení. Ide o akútne respiračné ochorenie – teda vírusový zápal pľúc.

 

Covid-19 sa môže prejavovať ako chrípka.
Covid-19 sa môže prejavovať ako chrípka.Zdroj: TASR/ František Iván

 

Ochorenie sa prejavuje veľmi podobne ako napríklad chrípka – teplota nad 38 °C kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Pri komplexnejšom vyšetrení môžu lekári potvrdiť aj röntgenový nález – zápal pľúc. Inkubačný čas ochorenia je 2 až 14 dní, priemerne ale 6 dní. V prípade komplikácií môže skončiť úmrtím.

 

Čo je ale dôležité vedieť je, že Covid-19 sa môže vyvinúť aj bez príznakov. Môže mať veľmi mierny priebeh a zdravý človek si možno ani nevšimne, že sa nakazil koronavírusom. 

 

Úmrtnosť

Hoci správy o rýchlom šírení vírusu, ktoré čítame každý deň, vyzerajú hrozivo, percentuálna úmrtnosť na Covid-19 nie je vôbec vysoká. Podľa štatistík, ktoré sa pravidelne obnovujú na globálnej mape šírenia nákazy,  zomrú celosvetovo približne dve percentá nakazených ľudí. Absolútna väčšina fatálnych prípadov je najmä v okolí centra nákazy, v čínskej provincii Chu-pej. Pre porovnanie, pri epidémii veľmi podobných ochorení ako SARS bola úmrtnosť podľa WHO cez 9%. MERS (Middle east respiratory syndrom), ktorý sa v roku 2012 rozšíril v Saudskej Arábii, zabil 45% nakazených. Covid-19 vyvoláva taký strach, lebo sa šíri rýchlo. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 774 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Teroristi z ISIS majú odísť z Európy a dýchame čistejší vzduch. 10 pozitív, ktoré priniesol koronavírusTeroristi z ISIS majú odísť z Európy a dýchame čistejší vzduch. 10 pozitív, ktoré priniesol koronavírus
V Madride pribúda toľko mŕtvych, že zimný štadión slúži ako márnica. Slovenka Alex hovorí ako koronavírus zvládajú ŠpanieliV Madride pribúda toľko mŕtvych, že zimný štadión slúži ako márnica. Slovenka Alex hovorí ako koronavírus zvládajú Španieli
Dokážu sa reselleri vyrovnať s následkami koronavírusu? Dokážu sa reselleri vyrovnať s následkami koronavírusu?
VIAC

 

Kým MERS-om sa 1 000 pacientov nakazilo za dva a pol roka, SARS sa na rovnakom počte ľudí objavil už po 130 dňoch. Koronavírus, čo spôsobuje Covid-19, mal 1 000 nakazených po 48 dňoch. 

 

 

 

 

 

Úmrtnosť pri Covid-19 však nemusí byť presná. Počet reálne nakazených ľudí je totiž stále diskutabilný. Počas poslených mesiacov sa ukázalo, že čínski lekári nepoužívali stopercentnú metódu diagnostiky a podľa vyjadrení niektorých lekárov sa komunistická vláda snažila od začiatku zabrániť šíreniu paniky a nepriznávala skutočné čísla. Objavili sa aj informácie, že pacientov posielajú domov, lebo nevedia, čo s nimi. Niektorí jednoducho o svojej nákaze ani nevedia a do nemocnice ani nejdú.

 

 

 

Existuje liek?

Covid-19 je vírusové ochorenie a podľa Úradu verejného zdravotníctva naň neúčinkujú antibiotiká. Rovnako zatiaľ neexistuje ani overená očkovacia látka. Na vakcíne sa intenzívne pracuje po celom svete, nedá sa však očakávať skôr než zhruba o tri mesiace. Ako sme už ale spomínali, ochorenie má často priebeh ako obyčajná chrípka, takže sa dajú tlmiť jednotlivé príznaky - teda znižovať teplota, upokojovať kašeľ a podobne.

 

O čom sa málo vie, celkovo sa z takmer 84-tisíc nakazených ľudí po celom svete vyliečilo už viac ako 36 tisíc. To je viac ako 40%-ná úspešnosť. Štatistiky môžeš stále sledovať napríklad aj na stránke Worldometers.

 

Kto je najviac ohrozený

Na Covid-19 zomreli už ľudia všetkých vekových kategórii, v skutočnosti je ale riziková len veľmi malá skupina ľudí. Ohrození sú najmä ľudia s oslabenou imunitou, teda seniori nad 60 rokov či deti do 3 rokov. Problémy môžu mať aj ľudia s chronickými zdravotnými problémami ako sú srdcové ochorenia, vysoký krvný tlak či cukrovka.

 

Štatistiky ukazujú najzraniteľnejšie skupiny
Štatistiky ukazujú najzraniteľnejšie skupinyZdroj: www.worldometers.info

 

Vírus sa šíri vzduchom

Koronavírus sa šíri primárne kvapôčkami z úst a nosa, teda pri kýchaní a kašli a pravdepodobne aj inými telesnými tekutinami vrátane moču. Podľa portálu Sciencealert sa môžeš nakaziť aj od pacienta, ktorý neprejavuje žiadne symptómy. Netreba totiž zabúdať na to, že ochorenie sa môže prejaviť až po dvoch týždňoch a každý ho zvláda individuálne. 

Keďže šíreniu nakázy sa nedá efektívne zabrániť, mestá v Číne alebo aj v Taliansku pristúpili k radikálnemu riešeniu a vyhlásili v nich karanténu. Podobne tomu bolo napríklad aj na lodi Princess Diamond alebo v hoteli na ostrove Tenerife.

 

 

Ako sa môžem brániť?

Toto je otázka, ktorá zaujíma aktuálne asi najviac Slovákov, a to tu vírus ešte ani nie je. Úrad verejného zdravotníctva odporúča dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú vo všeobecnosti účinné vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám ako chrípka. 

 

Všeobecné preventívne opatrenia sú podľa ÚVZ:
 • umývať si ruky často mydlom a vodou, minimálne 20 sekúnd
 • ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu
 • nedotýkať sa nutne očí, nosa či úst, najmä neumytými rukami
 • zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú následne zahodíte
 • vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky
 • ak ste chorý, kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby, doma na lôžku sa z ochorenia liečte v samostatnej izbe
 • v domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov

 

Lekári sa zhodli na tom, že vhodné je aj očkovanie proti chrípke. Nie, že by zabránilo infekcii koronavírusom, ale aby ťa chránilo pred chrípkou počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. Ak by si totiž náhodou ochorel na Covid-19, tak bežná chrípka navyše by mohla situáciu výrazne skomplikovať.

 

Špeciálne odporúčania majú hygienici pre ľudí, ktorí sa vracajú zo silnejšie zasiahnutých oblastí Ázie a aktuálne napríklad aj z Talianska. „Ak ste sa vrátili zo zasiahnutých oblastí, kontrolujte svoj zdravotný stav počas inkubačného času, teda 14 dní po návrate a obmedzte návštevy priestorov s vyšším počtom ľudí, píše Úrad na svojej stránke.

 

Ak sa u teba počas dvoch týždňov objavia už vyššie spomínané príznaky, zavolaj svojmu lekárovi alebo záchrannej službe a povedz im, že si bol v rizikovej oblasti. Osobnú návštevu v tomto prípade radšej vynechaj. Ak lekár vysloví podozrenie z nákazy, pošle ťa na infektologické pracovisko, ktoré určí ďalší postup liečby.

 

Objavili sa informácie o tom, že by sme sa mali vyhýbať poštovým zásielkam z Číny, lebo je koronavírus dokáže prežiť aj na povrchu rôznych predmetov. Slovenská pošta však vydala stanovisko, kde vysvetľuje, že zásielky z Ázie idú na Slovensko často aj tri týždne, a to je doba, ktorú by vírus nemal prežiť. Čínska vláda zároveň vydala nariadenie, aby pošta preventívne dezinfikovala všetky zásielky.

 

Rúšková panika

Hygienici od začiatku odkazujú, že zatiaľ nie je žiadny dôkaz o tom, že by masové nosenie rúšok na verejnosti znížili prenos infekcie. Aj napriek tomu sa ľudia rúškami nadpriemerne zásobujú a v niktorých lekárňach, predajniach či internetových obchodoch boli vykúpené už v prvých týždňoch od potvrdenia novej nákazy.

 

 

Nosenie rúška môže pomôcť ak si už chorý, lebo nešíriš svoju nákazu medzi ďalších. Efektívne môžu byť rúška s veľmi malými pórmi, ktoré majú minimálnu priepustnosť (minimálne FFP3).  Okrem lekárov a sestier také nosia napríklad aj robotníci v chemických či strojárskych závodoch.

 

Cesty za hranice

Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo na svojom webe zoznam krajín, ktoré zaznamenali nejaké problémy so šírením nákazy a dáva svoje odporúčanie, či je alebo nie je vhodné do nich vycestovať. Odporúčania sú aj na stránke Úradu verejného zdravotníctva.

 

 

Odporúčania od hygienikov pri ceste do alebo zo zahraničia.
Odporúčania od hygienikov pri ceste do alebo zo zahraničia.Zdroj: uvzsr.sk

 

Problémový je, samozrejme, východ Ázie, najmä Čína a tiež krajiny, kde sa vyskytlo najviac potvrdených prípadov nákazy a úmrtí, teda Južná Kóra, Irán či Taliansko.

 

Sme pripravení?

Vo štvrtok 27. februára zasadla mimoriadne Bezpečnostná rada štátu, ktorá sa venovala príprave pred možnou epidémiou. „Koronavírus je veľmi blízko Slovenskej republiky a slovenských hraníc,“ vyhlásil premiér Peter Pellegrini. Reagoval tak na prvý potvrdený prípad vo Viedni.

 

Od piatku budú všetkým cestujúcim, ktorí priletia na medzinárodné letiská v Bratislave, Košiciach a Poprade merať teplotu. Policajti budú kontrolovať aj ľudí na hraničných priechodoch z Rakúska. Cestujúci dostanú letáky, kde sa ich budú pýtať, či nemajú zhoršený zdravotný stav. Práve na tejto hranici je podľa vlády najväčšie riziko, ľudia sa totiž môžu vracať z jarných prázdnin z lyžovačky.

 

 

 

V televízii by sa mala objaviť informačná kampaň o nákaze a na ministerstve zdravotníctva vznikol nový krízový štáb, ktorý bude riadiť jednotlivé kroky na zvládnutie možnej epidémie. Nemocnice sú pripravené hospitalizovať 7 700 pacientov, v prípade núdze pomôže aj ministerstvo obrany.

 

Nešírte paniku

Po zasadnutí bezpečnostnej rady ministerstvo zdravotníctva upozornilo, aby ľudia nešírili zbytočné poplašné správy. „V uplynulých 24 hodinách sa zvýšila intenzita `zaručených správ` o potvrdenom prvom ochorení COVID-19 (koronavírus) na Slovensku. Upozorňujeme, že šírenie poplašnej správy sa považuje za trestný čin,“ napísali na svojej FB stránke.

 

Ministerstvo zdravotníctva by malo výsledky z ľudí testovaných na prítomnosť koronavírusu získať od ÚVZ okamžite a sľubuje, že verejnosť sa o tom hneď dozvie. Aktuálne je počet vyšetrených a súčasne negatívnych vzoriek 143. 

 

 

 

 

Kde sa dozviete viac?

Stránka Úradu verejného zdravotníctva SR 
Stránka Ministerstva zahraničných vecí SR
Stránka Svetovej zdravotníckej organizácie
Stránka Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb

Stránka Centier pre prevenciu a kontrolu chorôb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.