Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 10. 8. 2020 meniny má Vavrinec

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba
4
Viktor Kniš
3. november 2019, 13:15
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pil C: Zrušil som deal s bankou lebo ponúkli veľmi málo peňazí, o týždeň som videl, ako to zobral iný raper (Rozhovor)

Pil C porozprával o novom albume, ale aj politike, beefoch, súkromí a skoro dvojročnej pauze.

Viktor Kniš
3. november 2019, 13:15
Pil C: Zrušil som deal s bankou lebo ponúkli veľmi málo peňazí, o týždeň som videl, ako to zobral iný raper (Rozhovor)
Zdroj: Gameshit
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Po dvojročnej pauze sa vrátil, aby vydal svoj najúspešnejší album, ktorý za prvých 12 hodín predpredaja zaznamenal platinovú platňu. Predtým sa Pil C bez avíza odmlčal, v našom rozhovore sa dozvieš, čo bolo dôvodom a aká situácia mlčanie prerušila. Porozprával nám, kde sú podľa neho hranice rapovania o politike, aj ktorý domáci interpret si od neho vypýtal peniaze za slohu na novom albume.

 

 

Prebrali sme všetko dôležité v súvislosti s novým albumom, konflitky z minulosti a aktuálne dianie na scéne. Pil C nám taktiež prerozprával svoju verziu príbehu, prečo sa nakoniec neobjavil na Egovej skladbe Flexim ako Gott. Svoju slohu síce nahral za necelý deň, no keď člen Kontrafaktu zverejnil cover, jeho meno tam nefigurovalo. 

 

Každý úspešný raper je aj influencer, s Pil Cm to však značky nemajú jednoduché: „Nedávno som napríklad odmietol deal s jednou bankou lebo ponúkli málo peňazí a o týždeň som videl v tej kampani iného rapera,“ prezradil v rozhovore. 

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Kvôli čomu si dal Pil C pauzu od hudby
 • Čo znamená názov albumu 2086 a na čo odkazuje cover
 • Ktorý domáci raper si od Pil Cho vypýtal peniaze za slohu
 • Aké sú podľa neho hranice rapovania o politike
 • Aká je Pil Cho verzia príbehu o skladbe Flexim ako Gott
 • Koľko tisíc eur stál videoklip ku snippetu
 • Prečo si Pil C myslí, že beefy scéne vôbec nepomáhajú
 • Aký je jeho názor na kauzu okolo kradnutia beatov
 • Čo si Pil C myslí o Gogovi, s ktorým mal pred časom vyhrotený konflikt 

 

Pil C: Nezmenil som sa, rožok s kečupom a so syrom z mikrovlnky budem jesť pokojne celý rok (Rozhovor)

V čom sa Pil C oproti roku 2016 najviac zmenil?

Určite v myslení a v názoroch, tak, ako každý. Práve tie roky sú obdobie, po ktorom s odstupom vnímam, čo všetko som spravil dobre a čo zle. Inak vnímam seba či už hudobne, ale inak vnímam aj svoj súkromný život. Viac vyhľadávam komfortnú zónu. Na druhej strane, dá sa povedať, že ja sám som sa nezmenil v ničom. 

 

Ako to myslíš?

Stále to budem ja. Stále budem jesť o desiatej večer rožok s kečupom a so syrom z mikrovlnky a vstávať, ako keby som šiel do práce. Stále budem radšej doma pozerať Netflix ako tráviť čas vonku. Určité veci sú v nás hlboko zafixované. Tak ako ma môžeš vidieť jesť jedlá od najlepších šéfkuchárov, tak celý mesiac, alebo pokojne aj celý rok, môžem jesť chleba s maslom a s kyslými uhorkami. 

 

A v rámci hudby? 

Stále platí, že píšem o tom, čo žijem a žijem to o čom píšem. Keď som začínal, žil som iný život, nemal som to, čo mám teraz, ale hlavne, vtedy som si neuvedomoval, ako hudba dokáže ovplyvňovať ľudí, ktorí jej skrz svojho obľúbeného interpreta načúvajú. Nechcem zas vyslovene teraz tvrdiť, že by som si bral servítku pred ústa ale pristupujem k tomu trochu opatrnejšie ako kedysi. 

 

 

Tým pádom hľadáš spôsob, ako to podať, aby to ostalo pochopené?

Myslím si, že si v tom každý nájde to, čo si v tom potrebuje nájsť. 

 

„Počúvam nahrávky, Gorilu aj Kočnera s Trnkom, sledujem prepisy z Kočnerovej Threemy. Chápem ale, keď o tom interpreti nerapujú,“ hovorí Pil C o rapovaní o politike. 

 

Ty si dávnejšie zdieľal, ako ľudia vysvetľovali na slovenskej verzii portálu Genius track Silent Hill.

Áno, pamätám si, že niekto ma označil. Dovtedy som ani len netušil, že tam mám nahádzané veci. Niečo bolo interpretované tak, ako som to myslel, ale boli tam, samozrejme, aj chyby. Ak sa dá, snažím sa do mojich textov vždy dostať aj určitú dávku sofistikovanosti. Mám napozeraných veľmi veľa seriálov a filmov a načítaných rovnaké množstvo kníh, takže tie odkazy na osoby alebo udalosti často vyplývajú z ich povahy alebo z ich príbehu. Musel by si vidieť celý Netflix, aby si poňal všetko (smiech).

 

Ty si si dal po druhom albume dosť dlhú pauzu. Nakoľko bola plánovaná?

Bola plánovaná len čiastočne, vlastne iba ako krátka pauza na načerpanie nových síl a nakoniec sa mi to trochu predĺžilo (smiech). Vedel som, že potrebujem na chvíľu pauzu. Dobré obdobia striedali tie zlé a vnútri som začal zvádzať čoraz intenzívnejší boj s rôznymi, dajme tomu, démonmi. Dokonca som uvažoval, že sa na to vyseriem úplne. 

 

Tieto myšlienky si mal ale už pred VRHEKUT. 

Stále ma ale podržali ľudia. Keď som už videl, že to nemá zmysel, prídu svetlé momenty, ktoré tomu ten zmysel vždy dajú. 

 

Ako vyzerá taká pauza? Jednoducho netvoríš a čakáš, čo sa stane? Dá sa to nazvať taktikou?

To určite nie, nesedel som doma a nečakal som na svoju hviezdnu chvíľu. Určite to nebola z mojej strany žiadna napoleonovská stratégia. Cítil som sa vypísaný, veď som za krátke obdobie napísal v tej dobe asi 60 trackov. Podľa mňa je pauza úplne normálny jav v živote hudobníka, umelca, spisovateľa, atď… Aj keď u nás keď vydáš album, tak sa ťa fanúšikovia pýtajú, kedy bude ďalší. To je najrýchlejšia cesta do pekla. 

 

Skôr som sa snažil venovať čas sebe a svojim problémom, dával som si do poriadku veci v hlave a to, čo sa stane v rámci hudby alebo kariéry som neriešil. Potreboval som aj odstup aj čas na nové zážitky a spomienky. No čím si dlhšie ticho, tým si začneš viac a viac uvedomovať, že bude problém sa vrátiť a potom už iba padáš hlbšie a hlbšie do toho. V dnešnej rýchlej dobe platí, že musíš byť stále na očiach, musíš byť “online” a vydávať.

 

V tvojom prípade to ale tak nebolo, súdiac podľa čísel, ktoré máme možnosť vidieť. 

Mal som pocit, že fanúšikovia, ktorí vyrastali na HYPE už zostarli, takisto ako tí, ktorí počúvali VRHEKUT. V podstate v tom medziobdobí som vydal len jednu starú šuflíkovku na Špeciálovom albume a dal som asi len jeden alebo dva featy. A že mám teraz skvelé čísla na novom albume môžem ďakovať len a len ľuďom, že mi jednoducho zostali verní, čo si veľmi vážim. 

 

Tam mal byť aj Rytmus, že? 

Áno, púšťali sme si to viackrát v aute, už aj písal tuším do toho, no keď som vydal Silent Hill, tak mi povedal, že on by radšej išiel do spolupráce so mnou na niečom podobnom moodovom a hlbšom. 

 

Teraz si ho volal na album? 

Rozmýšľal som nad tým, tak ako vždy, akou cestou sa vyberiem v rámci hostí na albume, ale nakoniec som mu neposlal žiaden track. Pevne verím, že sa čoskoro stretneme už konečne na nejakom tracku 

 

Pil C: Nezmenil som sa, rožok s kečupom a so syrom z mikrovlnky budem jesť pokojne celý rok (Rozhovor)

 

Aký bol prvý impulz, že je pauze koniec? 

Sám nad tým rozmýšľam. Myslím si, že tým úplne prvým impulzom bol track RBMK. Ani nie, keď som to písal, ale až keď sme to nahrali. Pustili sme si to a vtedy sme sa všetci v štúdiu zhodli, že ok, to sa podarilo, spĺňa to naše nároky, pome ďalej. Podobne pri VRHEKUTE bol impuzlom Silent Hill, kedy som si po nahratí povedal, že idem do toho naplno. 

 

Ty si na sociálnych sieťach písal, že ten album je dôležité počúvať ako celok. Prečo si mám vypočuť 2086 skladbu po skladbe od prvej až po poslednú?

Mal som veľmi veľa verzií zoradenia tracklistu. Fakt asi dva týždne som si nad tým lámal hlavu, skúšal, prehadzoval, púšťal, až kým som s tým nebol spokojný. Súčasné zoradenie je najlepšie logicky, príbehovo, atmosféricky aj emocionálne. 

 

Čo sa dozviem, keď si to vypočujem takto? 

Určité veci sú robené v nadväznosti na seba. Keby si to pustíš inak, prídeš o niektoré momenty. Napríklad prvý track Modriny končia skitom, ako ma Teo (pozn. red. Joe Trendy) budí. V ďalší track je môj storytelling z Vegas, kde sme boli spolu a celé to tam prežili bok po boku. Celé to zapadá do seba. Postupne to celé nabehne a tak isto ako v bežnom živote, tak aj tu si chvíľu hore, chvíľu dole, no nikdy vlastne nevieš na čom si. Prestriedajú sa ti nálady. V jeden moment míňaš tisíce v klube a o chvíľu ťa zrazí na kolená depresia, tak ako v bežnom živote. Bum, skrat a si v temnote.

 

„Vadí mi, keď niekto rapuje „na prvú.“ Vadí mi prvoplánovosť, neschopnosť byť inovatívny a vadí mi, keď sa niekto na rape priživuje,“ komentuje Pil C typy slovenských raperov, ktoré mu vadia najviac.

 

A ako to končí, odkazuješ na začiatok niečoho ďalšieho? 

Koniec je nový začiatok si zabil (smiech).

 

To mi nenapadlo (smiech). 

Končí to skladbou Tony Stark. Je to zároveň odkaz na predošlý projekt, kde bol Tony Soprano, mám rád symboliku. Tony S.

 

Tony S. si zabil, bude na ďalšom albume Tono Suchota? 

To mi nenapadlo (smiech). Každopádne, Tony Stark je referencia na posledných Avengers, kde sme sa lúčili s Tonym no a moje úplne posledné slová na albume sú “už nech som preč”. To je možno odpoveď aj na veľa otázok, ktoré si mi položil pred tým. Nie je náhoda, že je tento track úplne posledný. 

 

 

Poďme k jednotlivým trackom. Myslíš si, že poslucháči rozumejú, o čom je Peroxid 3? Mám na mysli, či vedia, kto je Kováčik a Fico a podobne. 

Možno mi nejde o to, aby rozumeli, nevadí mi to, keď nerozumejú. Účel bude pre mňa splnený vtedy, keď niekoho donútim, aby si aspoň niečo vyhľadal a zistil v prípade, že nemá prehľad. Stačí mi, že sa nad tým poslucháči zamyslia, lebo veľa z nich má dnes apatiu k politike a veciam, čo sa tu dejú. 

 

A ako vnímaš všeobecný názor, že sa nemá rapovať o politike, ktorý razí napríklad Separ?

 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Či si Pil C myslí, že Separ nemá pravdu
 • Aká je Pil Cho verzia príbehu o skladbe Flexim ako Gott, do ktorého sú zapletení aj Haha Crew a Ego
 • Koľko tisíc eur stál videoklip ku snippetu
 • Prečo si Pil C myslí, že beefy scéne vôbec nepomáhajú
 • Aký je jeho názor na kauzu okolo kradnutia beatov
 • Čo si Pil C myslí o Gogovi, s ktorým mal pred časom vyhrotený konflikt

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Gameshit Tagy: rozhovor, pil c, comebackgang, cbg
Ohodnoť článok
22
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.